IV LECHLIŃSKIE BIEGI PRZEŁAJOWE

Szkół Podstawowych dziewcząt i chłopców o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

20 września 2018 r. 164 uczniów na sportowo uczciło 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w IV Lechlińskich Biegach Przełajowych zorganizowanych w naszej gminie przez Stowarzyszenie Edukacyjne TĘCZA przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Skoki. Po oficjalnym otwarciu uroczystości dokonanym przez Panią Prezes Sławomirę Kędziorę, w towarzystwie Pana Burmistrza Tadeusza Kłosa, wystąpili uczniowie kółka tanecznego, wprowadzając atmosferę sportowego ducha, energii i rywalizacji, która przeniosła się na przygotowaną trasę biegu. W biegach, oprócz uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłkowie z filiami w Rejowcu i Lechlinie, udział wzięła reprezentacja uczniów ze Szkoły Podstawowej Milenium w Popowie Kościelnym. Aktywnie w imprezie uczestniczyło 175 osób.  Biegi odbywały się w czterech kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców, na trzech dystansach. Pętla najkrótszej trasy wynosiła 300 metrów,  dłuższa to dystans o długości 600 m, a najdłuższa to 900m Cała trasa biegów zabezpieczona była przez rodziców i kibiców, którzy wspierali dopingiem dzielnie walczących sportowców. Ostatnim biegiem była sztafeta rodzinna, podczas której rodzic startował na pierwszej i ostatniej zmianie,  a dziecko bądź dzieci na drugiej. Sztafeta nie tylko dla uczestników, ale dla kibiców stała się ogromną atrakcją. Nad całością oraz sprawnym przebiegiem zawodów, oprócz rodziców, sędziów i organizatorów czuwała pielęgniarka szkolna. Każdy ze sportowców po zakończonym biegu otrzymał napój, ciasto oraz ciepły posiłek. Zawody przebiegły bez zakłóceń, założone cele zostały zrealizowane, dopisała pogoda, a biegi dostarczyły wiele sportowych emocji, bo atrakcyjność biegów wynika z potrzeby ruchu człowieka. Zwycięzcami byli wszyscy, którzy oddali hołd tym, dla których Polska była ważniejsza niż własne życie. Najlepsi z nich otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody:

• Bieg dziewcząt, rocznik 2011/2010, dystans 300 m
  1. Błażej Stokłos SP Popowo Kościelne
  2. Remigiusz Saukens SP Jabłkowo
  3. Jakub Pawłowski SP Popowo Kościelne

Korzystając z okazji chciałabym podziękować Zarządowi Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA oraz Burmistrzowi Urzędu Miasta i Gminy Skoki za wsparcie tej inicjatywy i wszelką okazaną pomoc oraz życzliwość. Wszystkim rodzicom, nauczycielom i pracownikom obsługi za przygotowanie ciasta, zaangażowanie i sprawne działania przy przeprowadzeniu zawodów. Sportowe pozdrowienia i podziękowania kieruje do partnerów naszego przedsięwzięcia, dziękując im za obecność i okazane wsparcie. Na słowa uznania zasługują jednak przede wszystkim uczniowie, którzy prezentowali sportową postawę i godnie reprezentowali swoją szkołę, a także robili wszystko, co tylko mogli aby zdobyć jak najwyższą lokatę i pobiec w hołdzie bohaterom sprzed wieku. Dziękuję też gorąco rodzicom, którzy wzięli udział w sztafecie rodzinnej. Dzięki takiej postawie kształtujecie Państwo sportowe nawyki dzieci. Dziecko obserwując rodzica i uczestnicząc z nim w sportowych wydarzeniach uzmysławia sobie że jest to coś, co warto praktykować i nabiera chęci do naśladowania dorosłych. Obecność i pochwały ze strony rodziców są bezcenną motywacją dla dzieci. Warto okazywać naszą radość i zadowolenie z tego, co dziecku uda się osiągnąć. Dotyczy to różnych sportowych imprez – pojawiajmy się na takich imprezach i kibicujmy naszym pociechom, bez względu na wynik. Niech wiedzą, że jesteśmy z nich dumni. Wspierajmy także dzieci w trudnych momentach. Przegrana lub innego rodzaju porażka na sportowej arenie, nie są przecież końcem świata, a wręcz przeciwnie, stanowią naturalny element sukcesu. Doceniajmy zaangażowanie, chwalmy za upór, wysiłek i konsekwencję w dążeniu do celu. Pokazujmy, że dziecko i jego sportowe wysiłki są dla nas ważne. Pozwólmy dzieciom wspólnie bawić się sportem, zwłaszcza w tak wielkiej sprawie!

Joanna Tomczak