Było drugie półrocze 1957 r., kiedy młodzi wówczas, pełni życia i marzeń, zdecydowali się na wstąpienie w związek małżeński i założenie rodziny: Jadwiga i Marian Skotarkowie, Maria Wanda i Michał Stróżewscy, Zofia i Kazimierz Siódmiakowie, Zofia i Roman Witkowie oraz Teresa i Stanisław Łukowscy. W dniu 11.04.2008 r. przybyli na zaproszenie Burmistrza do Urzędu Miasta i Gminy w 50 rocznicę wstąpienia w związek małżeński i założenia rodziny.

Chociaż ślubowali w różnych parafiach i wole związku małżeńskiego potwierdzali w różnych Urzędach Stanu Cywilnego, dzisiaj łączy ich to, że wszyscy są mieszkańcami naszej Gminy, a nam ich współmieszkańcom było dane cieszyć się wraz z nimi z Ich Złotych Godów!

Wszyscy przybyli, uroczystości Jubileuszowe obchodzili już w gronie rodzinnym i wówczas stały się one miejscem wspomnień i podsumowań wspólnie przebytej drogi, a spotkanie w Urzędzie stało się ich dopełnieniem i uwieńczeniem.
Wizyta dostojnych gości wiązała się z przyznaniem Im przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Medalu „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, który to Medal w imieniu Prezydenta Jubilatom wręczył Burmistrz Tadeusz Kłos.

Spotkaniu towarzyszyły słowa powitania i uznania dla Jubilatów wyrażone przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego panią Joannę Wolicką – Przywarty i przez Burmistrza dokumentów pamiątkowych i wiązanek kwiatów. Był też nieodłączny w takich momentach toast za zdrowie Jubilatów oraz wspólna kawa, a uroczystości umiliły występy 6-cio Latków z Przedszkola Samorządowego przybyłych pod opieką wychowawczyni pani Lilianny Fryske ze specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programem.

Nasi Jubilaci to:
Jadwiga i Marian Skotarkowie zam. w Kuszewie, ślubowali w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Mokronosach (obecnie Gmina Damasławek) i w kościele w Srebrnej Górze, od 1969 r. zam. w Kuszewie, gdzie do 1988 r., tj. do czasu przejścia na świadczenia emerytalne prowadzili własne gospodarstwo rolne; wychowali dwie córki i jednego syna i posiadają pięcioro wnuków;
Maria Wanda i Michał Stróżewscy ślubowali w Lechlinie; w roku 1961 zam. w Skokach, pan Michał pracował w Zakładach Metalurgicznych „POMET”, a pani Maria prowadziła gospodarstwo domowe; wychowali dwie córki i dwóch synów, posiadają jedenaście wnuków i jednego prawnuka;
Zofia i Kazimierz Siódmiakowie zam. w Jabłkowie, ślubowali w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Kakulinie i w kościele w Jabłkowie, pani Zofia osiem lat pracowała w charakterze księgowej w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Jabłkowie, a następnie zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego; pan Kazimierz całe swe życie związał z pracą w PGR Jabłkowo, posiadają dwie córki i jednego syna oraz sześcioro wnuków;
Stanisława Zofia i Roman Witek zam. w Pomarzankach, ślubowali w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Łagiewnikach Kościelnych i w kościele w Sławnie (obecnie Gmina Kiszkowo); całe swe życie związali z pracą w własnym gospodarstwie rolnym;
Teresa Wołodźko – Łukowska i Stanisław Łukowski zam. od 1962 r. w Potrzanowie, ślubowali w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Studzieńcu i w kościele w Budziszewku, pani Teresa zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego, a pan Stanisław pracował w Zakładzie „STOMIL” w Bolechowie, wychowali trzy córki i trzech synów, posiadają trzynaście wnuków.

Złoty Jubileusz obchodzili też mieszkańcy Skoków – Zofia i Kazimierz Rajewscy, którzy ślubowali w Skokach. Zarówno pani Zofia, jak i pan Kazimierz swe dorosłe życie związali z pracą w Zakładach Metalurgicznych „POMET” w Poznaniu. Wspólnie wychowali trzech synów i cieszą się posiadaniem siedmiu wnuków.
Stan zdrowia pani Zofii nie pozwolił na Ich udział w spotkaniu w Urzędzie. Dlatego by uhonorować państwa Rajewskich Medalami Burmistrz wraz z Kierownikiem USC odwiedził Ich w miejscu zamieszkania w Skokach.

Naszym Dostojnym Jubilatom życzymy dużo, dużo zdrowia i szczęścia oraz cieszenia się sobą nawzajem, a także radości ze szczęścia swych najbliższych i doczekania kolejnych Jubileuszy.

Edmund Lubawy

Autorzy zdjęć: Edmund Lubawy i Arkadiusz Dembiński