Potrzanowo

Koło Gospodyń Wiejskich oraz Rada Sołecka w Potrzanowie wszystkich zainteresowanych spotkaniem przy „Wigilijnym Stole” zaprosiły na piątkowy wieczór – 14 grudnia AD 2018 r. Z  zaproszenia skorzystali nie tylko mieszkańcy Potrzanowa, ale też liczni mieszkańcy Skoków. Nie zabrakło też gości szczególnych – mile witanych przez organizatorów i uczestników – Burmistrza Tadeusza Kłosa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Kujawy i Sekretarza Gminy Blanki Gaździak oraz debiutującego po ostatnich wyborach samorządowych w roli radnego powiatowego Piotra Kaczmarka. Świątecznie przybrana sala, świece na stołach i „świąteczne” melodie tworzyły miły nastrój, który wzmocniło jeszcze serdeczne powitanie i życzenia skierowane pod adresem uczestników przez Przewodniczącego Koła Gospodyń Stanisława Kaczmarka. Z kolei nastąpiła część artystyczna o tematyce Bożonarodzeniowej. W wykonaniu dzieci i młodzieży z prowadzonej przez Agnieszkę Fertsch Świetlicy Środowiskowej oraz  pań z Koła Gospodyń zabrzmiały kolędy: „Przybieżeli pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Wśród nocnej ciszy”.

Teraz też wcielając się w rolę konferansjera Stanisław Kaczmarek przypominając, że tegoroczne spotkania wigilijne odbywają się w wolnej Polsce, w 100 rocznicę odzyskania niepodległości, zaproponował przywołanie wspomnień bohaterskich Polaków, którzy walcząc o wolny kraj w latach 1939 – 1945 swe Wigilie przeżywali z dala od swych rodzin i z dala od kraju. Wspomnienia przybrały formę listów pisanych przez matki i rodziny z okupowanego kraju, w tym ze zburzonej Warszawy, do synów i rodzin przebywających na zesłaniu na Syberii i na stepach Kazachstanu z jednej strony oraz listów ich adresatów do rodzin w kraju. Z ust przywołanych przez Magdalenę Gądysiak, Annę Kaczmarek, Danutę Janecko, Anetę Nowak i Agatę Wojtaszek listów, ukazał się obraz smutnych i biednych, czy wręcz nędznych lat okupacji, gdy sosenka lub krzak piołunu przyozdobione gałgankami ze starych łachmanów i kaganek musiały wystarczyć za ozdoby świąteczne a „lepioszki” w miejsce opłatka i „kisiel” z owsa stanowiły całość dań wigilijnych.  Uczestnicy potrzanowskiej wieczerzy w skupieniu wysłuchiwali słów listów przeplatanych słowami kolęd: „Nie było miejsca dla ciebie”, „Jezus malusieńki”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, i „Bóg się rodzi” oraz „Nadzieja znów wstąpi w nas”, której refren cytujemy na wstępie, w wykonaniu Magdaleny Gądysiak i oprawie muzycznej Wiktorii Gądysiak. Przedstawione widowisko dla jego uczestników stało się piękną lekcją historii, ale dla ówczesnych Polaków  śpiewane na zesłaniu i w zniewolonej Ojczyźnie kolędy, dawały niewątpliwie wiarę w wyzwolenie i  nadzieję na spotkanie z bliskimi w wolnej Ojczyźnie.

Po tej pięknej „lekcji wspomnień i przeżyć” uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczno- noworoczne i zasiedli do „wieczerzy wigilijnej”.

tekst i zdjęcia Edmund Lubawy

 


 Pawłowo Skockie

18 grudnia, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem w świetlicy wiejskiej w Pawłowie Skocki odbyło się spotkanie wigilijne. Zadbano nie tylko o zestaw świątecznych potraw, ale również sympatyczną atmosferę. Mieszkańcy mieli okazję zaśpiewać razem z występującym gościnnie zespołem „Side Effekt”, który zaprezentował utwory własne oraz kolędy i pastorałki w autorskiej aranżacji.

W wigilijnym spotkaniu udział wzięli goście burmistrz Tadeusz Kłos, który podziękował zebranym za poparcie w wyborach, świąteczne życzenia złożył również Proboszcz parafii w Dąbrówce Kościelnej ksiądz Andrzej Kaczmarek. Na spotkanie licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Pawłowa, ale również sąsiednich miejscowości. Rolę gospodyń pełniły członkinie miejscowego samorządu, Justyna Dankowska-sołtys wsi Pawłowo i Marzena Wyleżała radna Rady Miejskiej Gminy Skoki.

Marzena Wyleżała