Atak oszustów metodą na wnuczka w Skokach. Do Policji dotarło sześć zawiadomień o działaniach oszustów, którzy za ofiary obrali sobie starsze osoby. Oszuści zadziałali w dzień po spotkaniu policjantów z liczną grupą skockich seniorów. Ta wizyta uchroniła seniorów przed oszustwami.

W wtorek 05 sierpnia policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu spotkali się z seniorami w Skokach. Spotkanie prewencyjne poświęcono tematyce sytuacji niebezpiecznych, jakie mogą spotkać seniorów w domu i poza domem. Wówczas w spotkaniu uczestniczyło około 70 osób starszych zrzeszonych w Polskim Związku Emerytów i Rencistów oddział Skoki.

W dzień od wizyty policjantów w Skokach, do miejscowego komisariatu zgłosiły się pierwsze osoby, które odebrały telefon od oszustów, działających metodą na wnuczka. Działania przestępców w Skokach trwały dwa dni. W tym czasie Policja odnotowała sześć prób pozyskania pieniędzy od osób starszych metodą „na wnuczka”

Schemat działania oszusta za każdym razem był podobny. Mężczyzna o zachrypniętym głosie dzwoniąc informował że jest chory, był u lekarza oraz że miał wypadek drogowy i na ten moment potrzebuje większej gotówki, aby pokryć uszkodzenia samochodu. Kiedy osoby próbowały więcej dowiedzieć się o okolicznościach zdarzenia, lub zaczęły wypytywać o dane osoby dzwoniącej, wówczas kontakt się urywał.

Policjanci na spotkaniu prewencyjnym informowali właśnie o takim sposobie działania oszustów. Instruowali również osoby jak postępować w takich przypadkach.

Dwie osoby, które poinformowały Policję o próbie oszustwa przyznały, że o tym jak mają się zachować wiedziały po odbytym dzień wcześniej spotkaniu z funkcjonariuszami. Pozostałe osoby słyszały o podobnych przypadkach oszustw od znajomych, koleżanek, bądź rodziny.

Policja przypomina, że w przypadku, gdy zadzwoni osoba informując o zdarzeniu w wyniku którego prosi o przesłanie pieniędzy, potwierdźmy te informacje, zadzwońmy pod 997 i poinformujmy o sytuacji Policję.