W niedzielne popołudnie 11 grudnia 2016. społeczność Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach po raz jedenasty zaprosiła mieszkańców gminy Skoki do udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Dzięki zapewnieniu bezpłatnych dowozów w Jarmarku mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice z terenu całej gminy. Impreza miała charakter charytatywny, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób i losów loterii świątecznej w rekordowej kwocie: 7.499,28 zł zostaną przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących uczniów gimnazjum i osób samotnych z terenu gminy Skoki, a zebrana kwota 2.956 zł pomoże małemu Antkowi w walce z jego ciężką chorobą.

Wspólne spotkanie rozpoczęło narodowe czytanie, podczas którego każdy z uczestników czytał otrzymany przy wejściu do hali fragment książki o tematyce świątecznej. Nad doborem tekstów czuwała pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia Maria Malinowska. W nastrój świąteczny wprowadził zebranych niezwykły i nastrojowy występ wokalny Macieja Kujawy, następnie zebrani obejrzeli spektakle teatralne w wykonaniu uczniów skockiego gimnazjum. Pierwszy pt.: „Mikołaj w tarapatach” przygotowany został przez Marię Malinowską i Renatę Hamulczyk, drugi „Dziewczynka z zapałkami” w języku angielskim przygotowany przez nauczycielki języka angielskiego ze skockiego gimnazjum. Wspaniały występ nagrodzono wielkimi brawami, doceniając wrażliwość, zaangażowanie i zdolności aktorskie i językowe wszystkich występujących młodych aktorów.

Wielkimi brawami nagrodzono również występy wokalne: Chóru Kameralnego pod dyrekcją Andrzeja Kaliskiego, Emeryckiego Zespołu Śpiewaczego „Harfa” pod dyrekcją Antoniego Wiśniewskiego, który w jednym z utworów, wystąpił wraz z gimnazjalnym zespołem DULCINEA kierowanym przez p. Małgorzatę Zaganiaczyk, zespołu „Skoczki” przygotowanego przez Małgorzatę Wiśniewską i Katarzynę Kędziora-Duksztę i Jacka Duksztę oraz zespołu Side Efekt pod opieką artystyczną Kariny Olejniczak i Mateusza Dońca.

Do śpiewu włączyli się także gimnazjaliści wykonując przepiękne kolędy i piosenki o tematyce świątecznej. Brawami nagrodzono także występ powstałego podczas jarmarku zespołu „Grupa Olafa” składającego się z gimnazjalistów i przedszkolaków wraz z nauczycielkami.

Szczególny zachwyt, wyrażony burzą oklasków, wzbudził występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach pod dyrekcją kapelmistrza Artura Pokorzyńskiego

Hala skockiego gimnazjum zamieniła się w jarmark, na którym pośród świątecznej, teatralnej dekoracji stanęły liczne stoiska. Wystawiono na nich m.in. przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców: ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, pierniki i ciastka. Atrakcją stoisk była niezwykła książka kucharska pt. „Tradycyjne przepisy potraw wigilijnych Rodziny Gimnazjalnej ze Skoków”, przygotowana pod opieką Danuty Kobus – Boguni i Elżbiety Chojnackiej. Jak co roku największym powodzeniem cieszyło się stoisko świątecznej loterii fantowej , będące najbardziej obleganym miejscem w hali. Liczba wykupionych  losów podczas tegorocznego jarmarku przekroczyła magiczną liczbę 1.000. Sprzedaż losów loterii na rzecz gimnazjum przeprowadzili członkowie Towarzystwa Wspierania Dzieci i Rodziny „Alia”.

Do fundatorów nagród loterii należeli: m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos, redaktor Piotr Borowicz, Robert Kowalewski -Gospodarstwo Rybackie w Skokach, Nadleśnictwo Łopuchówko – Leśnictwo Brzezno – p. Robert Zaganiaczyk, Roman Stoiński -Firma „Krecik”, Krzysztof Migasiewicz – Piekarnia – Cukiernia EMKA, Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Słonecznik” z Białej Cerkwi na Ukrainie, Agnieszka Fertsch – Niepubliczne Przedszkole Językowe „Akademia Rozwoju” w Skokach, WNPiD UAM w Poznaniu, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie oraz mieszkańcy gminy: Wiesława Markwitz, Arkadiusz Sommerfeld, Jarosława i Krzysztof Fertsch, Agnieszka Wasylewicz, Świetlica Środowiskowa w Potrzanowie oraz Rodzice, Rada Rodziców, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach.

Atrakcją jarmarku była także świąteczna kawiarenka serwująca smaczne wypieki i kiełbaski z grilla, do spróbowania których zachęcali nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców wraz z jej przewodnicząca Anną Balicką. Świątecznego wystroju kawiarenki dopełniała wystawa rysunków przygotowana przez Małgorzatę Zaganiaczyk. Czas spędzony na Jarmarku umilały uczestnikom warsztaty artystyczne prowadzone przez naszych gości -instruktorki Domu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Słonecznik” z Białej Cerkwi na Ukrainie, warsztaty balonikowe i rysunkowe oraz rozmowy prowadzone z Gwiazdorem. Odważne maluchy mogły sobie zrobić z nim pamiątkową fotografię. Szczególnie radośnie powitane zostało przez dzieci pojawienie się postaci Olafa i Elzy, bohaterów bajki „Kraina Lodu”. Nie tylko dzieci, ale także dorośli ustawiali się do zdjęć z bajkowymi postaciami.

Czas spędzony na Jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliły Skoczanom spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżających się święta.

W imieniu organizatorów Jarmarku dziękuję serdecznie wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do jego zrealizowania.
Za wsparcie finansowe i duchowe, słowa uznania i krytyki , pomysłowość i pracę.
Mieszkańcom miasta i gminy oraz gościom za niezawodny udział.

Dziękuję!
Wiesława Surdyk-Fertsch

[Not a valid template]