ZOBACZ_FILMPo długiej i srogiej zimie nastała wreszcie przez wszystkich długo oczekiwana wiosna, zrobiło się ciepło i przyjemnie. Dla miłośników dwóch kółek napędzanych siła własnych mięśni nastał wreszcie czas, aby wyciągnąć z garaży i piwnic swoje rowery, zrobić przegląd, posmarować to i owo, dokręcić tu i tam i wyruszyć przed siebie.

Dla miłośników rowerów, którzy niekoniecznie samotnie chcą podróżować, pragną połączyć ten przyjemny wysiłek fizyczny z kontaktem z drugim człowiekiem oraz zabawą w szerszym gronie Burmistrza Miasta i Gminy Skoki przygotował czwarty rok z rzędu kalendarz rajdów rowerowych na 2010 rok.

Pierwszy rajd miał miejsce 25 kwietnia, wyruszył jak zwykle ze skockiego rynku o godz. 10:00. Na starcie oprócz mieszkańców naszej Gminy pojawili się rowerzyści z Poznania, Wągrowca i okolic. Wyruszyliśmy wypuszczeni hukiem pistoletu przez pana Burmistrz Tadeusza Kłosa grupą ok. 60-70 rowerów w asyście policjantów z Komisariatu Policji w Skokach w kierunku Poznania, dalej Potrzanowa aby dotrzeć do miejsca przez wielu uważanego za najpiękniejsze w naszej Gminie, a mianowicie na skarpę przy pałacu w Potrzanowie gdzie rozciąga się malowniczy widok na jez. Włókna.

Po krótkim odpoczynku, ruszyliśmy drogą która po raz pierwszy wiodła uczestników skockich rajdów w bukowe lasy pomiędzy Brzeźnem a Potrzanowem.

Nie bez przyczyny organizatorzy rajdu wybrali tą właśnie trasę, a powody były dwa!: Po pierwszy w tym właśnie okresie kwitnie runo leśne w lasach liściastych, mogliśmy podziwiać piękny biały kobierzec Zawilców Gajowych. Las koło Brzeźna stanowi niewątpliwie bardzo cenny przyrodniczo ekosystem lasu liściastego z przewagą buka tzw. buczyna. Człowiek bardzo przeobraził lasy wycinając drzewa liściaste i sadząc wszędzie szybko rosnącą sosnę przeobrażając lasy w bory. Drugim powodem dla którego zapuściliśmy się w ten rejon była tzw. Góra Zamkowa, grodzisko które zostało wpisane na listę zabytków archeologicznych Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Góra Zamkowa widnieje na mapach turystycznych, w przewodnikach, ale tak naprawdę oprócz tubylców zamieszkujących Brzeźno i częściowo Potrzranowo mało kto wie gdzie jej szukać, ponieważ nie widnieje od głównej drogi do niej żadna ścieżka. Trzeba wiedzieć gdzie szukać! Ale nam się udało znaleźć owe grodzisko, wokół którego narosło wiele legend. 
Najprawdopodobniejsza zdaje się być historia mówiąca o tym, że przed wiekami panowała na tym terenie niejednokrotnie epidemia czarnej ospy co stanowi fakt historyczny, dlatego Góra Zamkowa to prawdopodobnie zbiorowa mogiła ludzi którzy zmarli w wyniku epidemii i zostali pochowani z dala od siedzib ludzkich. Świadczyć może o tym wrośnięty w drzewo stary krzyż. Ale oczywiście nie brak także legend o skarbach zakopanych w górze przez zbójów grasujących tam w minionych wiekach.

Pogrążeni w domysłach historii i legend ruszyliśmy polnymi drogami w kierunku Antoniewa, gdzie na strzelnicy sportowej, mecie rajdu oczekiwali nas członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Skokach, na czele z Krzysztofem Migasiewiczem, na co dzień Przewodniczącym Rady Powiatu Wągrowieckiego. Bracia Kurkowi przygotowali dla nas wiatrówkowy turniej strzelecki o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Uczestnicy strzelali w dwóch kategoriach: Juniorów do 15 lat i Seniorów. Nagrody zwycięzcom oprócz pana Krzysztofa Migasiewicza wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos. 

W kategorii Juniorów kolejne miejsca zajęli:
I Agata Klewenhagen
II Jacek Rogoziecki 
III Szymon Budzyński 

W kategorii Seniorów:
I Wojciech Skrzypczak
II Małgorzata Florysiak 
III Michał Rosik

Organizatorzy nie zapomnieli także o podniebieniach rowerzystów, na mecie czekała na nich kiełbasa z grilla, placek, kawa i herbata oraz zimne napoje serwowane przez Karczmę Kołodziej w Skokach. Oczywiście jak zwykle pogoda wcześniej zamówiona dopisała pięknym słońcem.

Organizatorzy dziękują po raz kolejny policjantom z Komisariatu Policji w Skokach za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników rajdu oraz członkom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Skokach za poświecenie swojego prywatnego czasu i bezinteresowną pomoc w przygotowaniu turnieju strzeleckiego.

Należy nadmienić iż oprócz tradycyjnego już oka aparatu towarzyszyła nam tym razem kamera filmowa pana Pawła Dykbana, który nagrywał materiał dla potomnych na potrzeby Gminy Skoki oraz Wągrowieckiej Telewizji Internetowej www.itvwagrowiec.plZapraszamy do jej oglądania gdzie ukazują się na bieżąco materiały filmowe z wydarzeń społeczno-kulturalnych Gminy Skoki.

Zapraszamy na kolejne rajdy rowerowe:
– 23 maja VII Rajd ekoWPUSZCZA WPUSZCZA >>>
– 30 maja III Rajd z okazji Dnia Dziecka >>>
– 29 sierpnia 
– 11 września V Cysterski Rajd Rowerowy

Serdecznie zapraszam. 
Karolina Stefaniak

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/kb9iKCL0ECM?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]