ZOBACZ_FILMSzlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka (SKD) skończył w kwietniu br. 4 lata. Jego twórca – Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” (ZMPZ) cały czas dba o jak najszerszą promocję swojego „dziecka” poprzez organizację bezpłatnych wycieczek w ramach programu „Lato z przewodnikiem w Puszczy Zielonka” (w tym roku w wakacje również się odbędą), pełną dostępność obiektów dla turystów w weekendy sezonu letniego, a od ubiegłego roku również poprzez wydarzenie – Noc Kościołów Drewnianych. Tegoroczna edycja odbyła się 18 maja w: Rejowcu, Łagiewnikach Kościelnych i Węglewie. Była muzyka, historia, zabytki i niesamowity klimat drewnianych kościołów.

Pierwsza edycja imprezy miała miejsce 10 czerwca 2011 roku w Uzarzewie, Wierzenicy i Kicinie, tym samym obejmując kościoły w dwóch gminach ZMPZ w obrębie jednego powiatu, na obszarze Archidiecezji Poznańskiej. Ta natomiast edycja została zrealizowana w trzech gminach, na terenie trzech powiatów, w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ubiegłym roku prowadzącą całość była Patrycja Owczarzak. Tym razem w imieniu organizatorów spotkania w kościołach prowadzili pracownicy urzędów poszczególnych gmin.

Noc Kościołów Drewnianych 2012 rozpoczęła się koncertem Tomasza Kamińskiego w Rejowcu (gmina Skoki, powiat wągrowiecki). Całość poprowadził Łukasz Ogórkiewicz (pomoc organizacyjna Karoliny Stefaniak). Przed koncertem gości witali: ks. Henryk Badura, Tadeusz Kłos – Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, a zarazem Członek Zarządu ZMPZ. Po koncercie na jego uczestników czekały pyszne ciasta i kawa przygotowane przez mieszkanki wsi pod kierownictwem Ewy Zygmaniak – sołtys Rejowca.

W Łagiewnikach Kościelnych (gmina Kiszkowo, powiat gnieźnieński) spotkanie prowadziła Anna Frąckowiak (pomoc organizacyjna Bartosza Krąkowskiego), a gości witali: ks. Paweł Krzewiński, Tadeusz Bąkowski – Wójt Gminy Kiszkowo i Tomasz Łęcki – Przewodniczący Zarządu ZMPZ, Burmistrz Murowanej Gośliny. Tu występ dała Magda Anioł z zespołem.

W Węglewie (gmina Pobiedziska, powiat poznański) prowadzącym był Artur Krysztofiak, a przed występem Mate.O z zespołem, gości powitali: ks. Krzysztof Madecki, Michał Podsada – Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska i T. Łęcki. Włodarze gmin podkreślali swoje mniej czy bardziej osobiste związki z parafiami, w których odbywały się koncerty i dumę z posiadania takich perełek, jakimi są kościoły drewniane.

Przewodniczący Związku T. Łęcki mówił, że ZMPZ powstał, by realizować projekt kanalizacyjny, ale to turystyka za sprawą pomysłów szeregu pracowników ZMPZ okazała się tym najsympatyczniejszym elementem łączącym ludzi i te niegdyś rozproszone perełki połączyła niczym „paciorki jednego różańca”. Występujący przy wypełnionych kościołach artyści mieli dobry kontakt z publicznością. Można też było nabywać płyty z ich utworami, z czego część słuchających skwapliwie korzystała. Pomiędzy odbiorcami byli zarówno mieszkańcy jak i przybysze z bliższych i dalszych okolic, wśród nich uczestnicy wyjazdów promocyjnych na SKD, gość z wybrzeża, dwójka niemieckich dziennikarzy zajmujących się turystyką, ks. Kazimierz Tomalik z Owińsk. Dużym powodzeniem cieszyły się materiały informacyjne o SKD i innych atrakcjach turystycznych na terenie ZMPZ, zarówno te nieodpłatne jak i płatne, które rozprowadzał Sławomir Malec – z Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina. O ich dostępność, organizacyjną całość imprezy i wizualną obecność ZMPZ zadbał Arkadiusz Bednarek kierujący w nim turystyką. Uczestnicy Nocy Kościołów Drewnianych na SKD tym razem mieli pewien dylemat, czy wysłuchać każdego koncertu skupiając się na artystach, czy też bliżej poznać świątynie. Zważywszy odległości pomiędzy kościołami nie dało się pogodzić jednego z drugim. Wybór tylko jednego kościoła dawał możliwość uczestniczenia w oprowadzaniu po świątyni i obejrzenia filmu o SKD. Oba warianty miały swoich świadomych i zadowolonych z wybranego rozwiązania zwolenników.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy

Regionaliści

Podziękowania za pomoc w organizacji Nocy Kościołów Drewnianych:

Patrycji Owczarzak, Karolinie Stefaniak, Łukaszowi Ogórkiewiczowi, Annie Frąckowiak, Bartoszowi Krąkowskiemu, Arturowi Krysztofiakowi, Pawłowi Napieralskiemu, Romie Dukat, Sławomirowi Malcowi, Milenie Kuleczce, Arkadiuszowi Bednarkowi, Janowi Mazurczakowi (PLOT), Annie Piechockiej (WOT), Joannie Goni (UM Poznań), Joannie Michalskiej (Starostwo Powiatowe w Poznaniu), Darii Kowalskiej-Tonder (Starostwo Powiatowe w Poznaniu), pracownikom ZM „Puszcza Zielonka”.

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/oE4-_gIM5t4?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]