Z nadejściem nowego roku rodzą się nowe pomysły, podobnie rzecz się ma w Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, której Gmina Skoki od kilku lat jest członkiem. Tym nowy pomysłem jest wyruszenie z ofertą turystyczną Poznania i gmin aglomeracji poznańskiej na targi turystyczne w różnych rejonach kraju.

Do ubiegłego roku jako PLOT od kilku lat prezentowaliśmy swoje atrakcje na MTP TourSalon. Zdobyliśmy w tym niezłe doświadczenie, a nasze starania rok rocznie były doceniane przez MTP przyznawaną nam statuetką AcantusAureus za najlepszą strategię marketingową. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć działania promocyjne o uczestnictwo na targach turystycznych w innych regionach kraju, min. w Łodzi, Katowicach i dwukrotnie w Warszawie.

Pierwsze targi już za nami, a były to Targi „Na styku kultur” Targi – Regiony Turystyczne odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Łódzkich w dniach 27.20-1.03.2009 roku. Tym razem PLOT reprezentowały dwie skoczanki: Karolina Stefaniak i Małgorzata Wojciechowska.

Na Targach można było zapoznać się z ofertą turystyczną ok. 160 wystawców z Polski i zagranicy. Zaproszenie na targi przyjęło ponad 20 wystawców z zagranicy, m. in. z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Rosji. Polską ofertę turystyczną przedstawiały województwa: lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Ułatwieniem dla zwiedzających targi był specjalny podział stoisk i ich oznakowanie: Wypoczynek z duchami, SPAcerkiem po zdrowie (uzdrowiska, SPA i wellness) i Qulturalne Miejsce Spotkań.

Dodatkowymi atrakcjami podczas targów były:
– Łódzki Jarmark Turystyczny, promujący Łódź i województwo łódzkie jako przyjazne i atrakcyjne dla turystów;
– Aleja Twórców Ludowych, czyli prezentacja rękodzieła i etapów jego powstawania. Nie zabrakło warsztatów, pokazów i występów folklorystycznych i ludowych;
– Etap Wojewódzki Konkursu Polski Producent Żywności, który był okazją do spróbowania i zakupu wyrobów najwyższej jakości 30 wystawców;
– Wypożyczalnia audioguide’ów, czyli audio-przewodników.
– Prezentacja najlepszych promocyjnych filmów turystycznych, laureatów nagród CIFFT 2008;
– wystawa Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej,
– walki Wikingów, tańce średniowieczne;
– gośćmi specjalnymi targów byli Kevin Aiston i Carlos Gonzalez – Tejera.

Oprócz tego podczas targów można było wziąć udział w wycieczkach, konkursach, spróbować swoich sił w golfie, czy przejechać się Segway’em.

Patronat honorowy nad targami objęli Minister Sportu i Turystyki, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezydent Miasta Łodzi i Marszałek Województwa Łódzkiego.