Biało czerwonymi flagami narodowymi miasto Skoki akcentowało 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Centralne, Gminne uroczystości tegorocznego Święta, w obecności 15 pocztów sztandarowych oraz delegacji: szkół, organizacji, stowarzyszeń, zakładów pracy i mieszkańców odbyły się w godzinach wieczornych 11 listopada 2011 roku. Rozpoczęła je w kościele pw. św. Piotra i Pawła msza święta w intencji Ojczyzny. W trakcie mszy proboszcz ks. Karol Kaczor wygłosił kazanie poświęcone rozumieniu patriotyzmu w czasie pokoju oraz szacunku dla znaków i symboli narodowych.

Po mszy świętej, jej uczestnicy w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mieściska przemaszerowali na Plac Powstańców Wielkopolskich, gdzie pod odsłoniętą w roku 1967 w ramach obchodów 600-lecia powstania miasta Skoki, Tablicą Pamiątkowa ku czci uczestników walk za wolność i niepodległość odbyły się dalsze uroczystości. W ich trakcie odśpiewano hymn państwowy, a Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Skokach pan Krzysztof Jachna przypomniał wydarzenia 1918 roku związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz z kształtowaniem się Polskich granic i udziale Skoczan w tym procesie. Minutą ciszy oraz symbolicznym pochyleniem sztandarów i złożeniem wiązanek kwiatów przez przedstawicieli samorządu mieszkańców a także organizacji, stowarzyszeń, szkół i zakładów pracy oddano cześć bohaterom i ofiarom walk niepodległościowych.

Uroczystościom pod Tablicą towarzyszyła Młodzieżową Orkiestra dęta, a uroczystość poprowadził nauczyciel historii skockiego Gimnazjum harcmistrz Andrzej Surdyk.

Swieto_Niepodleglosci2

Swieto_Niepodleglosci3

Swieto_Niepodleglosci4

Swieto_Niepodleglosci5

Swieto_Niepodleglosci6

Swieto_Niepodleglosci7

Swieto_Niepodleglosci8

Swieto_Niepodleglosci9

Swieto_Niepodleglosci10

Swieto_Niepodleglosci11

Uroczyste msze święte za Ojczyznę w tym szczególnym dniu odbyły się także w pozostałych parafiach naszej Gminy. W dniu 10 listopada uroczyste akademie rocznicowe miały miejsce w szkołach.

Gminne uroczystości wieczorne, poprzedził zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie – Powstańczo Niepodległościowy Turniej Strzelecki, który tradycyjnie w godzinach popołudniowych odbył się na Strzelnicy Brackiej przy ul. Parkowej.

W trakcie Turnieju rozegrano zawody strzeleckie, w których w poszczególnych kategoriach kolejno triumfowali:

– w strzelaniu do Tarczy Brackiej: Stefan Kubiak, Krzysztof Jachna i Krzysztof Przykucki;

– w strzelaniu do Tarczy Darczyńców: Janusz Stoiński, Ryszard Piniarski i Stefan Kubiak;

– w strzelaninach do tarczy punktowej:

  • Młodych Strzelców: Kasper Grzegorzewski, Piotr Maciejewski i Albert Grzegorzewski.
  • Pań: Elwira Stoińska, Janina Szymańska i Anna Jachna
  • Panów: ks. Karol Kaczor, Karol Kłos i Krzysztof Jachna.

Swieto_Niepodleglosci14