W ostatnim czasie zarówno w mediach, jak i w środowisku medycznym słyszy się bardzo często o nowych substancjach psychoaktywnych stanowiących coraz większy problem, budzących rosnący niepokój zarówno środowisk naukowych, zajmujących się zdrowiem, opinii publicznej jak i całego społeczeństwa. Pomimo kolejnych środków sukcesywnie wpisywanych na listę substancji niedozwolonych, ich liczba stale rośnie i są one nadal łatwo dostępne między innymi przez Internet. Pojawiają się też inne źródła dostarczania zakazanych substancji zagrażających zdrowiu i życiu.
O tym i o innych niebezpieczeństwach związanych z substancjami psychoaktywnymi mówiła podczas szkolenia, które odbyło się 4 grudnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Skokach pani Adriana Wenc – neuropsycholog, psychoterapeuta, certyfikowany specjalista terapii uzależnień, trener motywacyjny, pedagog i biegły sądowy z zakresu narkomanii wpisany na listę Ministra Sprawiedliwości. Podkreślała ona fakt, że jednym z problemów związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi jest ich zmienny skład, ponieważ mogą się w nich znaleźć zarówno substancje pochodzenia naturalnego, jak i chemicznego (co dzieje się coraz częściej), a efekty ich działania, skutki uboczne i powikłania zdrowotne (w tym psychiczne) nie zawsze są możliwe do przewidzenia, a co za tym idzie udzielanie pomocy osobom po zażyciu takich środków jest bardzo trudne.
Podczas spotkania omówione zostały nowe substancje, głównie syntetyczne pojawiające się w tzw. obiegu oraz problemy medyczne i społeczne z tym związane.
Szkolenie skierowane było do przedstawicieli różnych instytucji mających w zakresie swoich działań zajmowanie się problemami rozwiązywania problemów uzależnień na terenie Gminy Skoki oraz do osób zainteresowanych tematem. Wzięło w nim udział 19 osób.
Małgorzata Szpendowska – Wylegalska, gminny koordynator ds.uzależnień












Unia Europejska










