Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki, muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim.

Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób ZUS chce uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na kolejne tygodnie – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Nasi pracownicy będą oczywiście pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.

Завдяки спеціальному закону біженці з України отримають доступ до широкого спектру підтримки, включаючи понад 500 пільг та Family Care Capital. Щоб подати заявку на отримання коштів, вони повинні мати номер PESEL, банківський рахунок та польський номер телефону. ZUS незабаром запустить програми.

Набув чинності закон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни.

Незабаром з’являться заявки на отримання пільг, і вони будуть доступні українською.

Заявки приймаються лише в електронному вигляді Платформою електронних послуг (PUE ZUS). Таким чином ZUS хоче уникнути паперового режиму, який блокував би допомогу для українців на найближчі тижні, – інформує Марлена Новицька – регіональний речник ZUS у Великопольському. – Наші співробітники, звісно, ​​допоможуть у поданні електронних заяв на пільги.

Система обміну даними буде базуватися на базі даних PESEL, довіреному профілі та ідентифікаційній картці для громадян України.