W 2021 Starosta Wągrowiecki wydał łącznie 750 decyzji o pozwolenie na budowę dla wszelkiego typu obiektów i robót budowlanych.

Do Starostwa Powiatowego w Wągrowcu wpłynęło także 760 zgłoszeń zamiaru przystąpienia do wykonywania robót budowlanych lub budowy obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Łączna liczba pozwoleń na budowę i zgłoszeń w 2021 r. wynosi 1510 i jest to liczba przewyższająca analogiczne dane w latach poprzednich.

Analizując dane zestawione przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu widać, że najwięcej buduje się w gminie wiejskiej Wągrowiec, która jest największą i najbardziej rozległą jednostką administracyjną na terenie naszego powiatu. Drugie miejsce zajmuje gmina Skoki.
Oto zestawienie wszystkich wydanych pozwoleń na budowę w podziale na wszystkie gminy powiatu:

• Gmina Wągrowiec – 221 pozwoleń,
  • Miasto i Gmina Skoki – 209 pozwoleń,
  • Miasto Wągrowiec – 155 pozwolenia,
  • Gmina Damasławek – 38 pozwoleń,
  • Miasto i Gmina Gołańcz – 45 pozwolenia,
  • Gmina Mieścisko – 69 pozwoleń,
  • Gmina Wapno – 13 pozwoleń.

Dużą część wydawanych decyzji w skali powiatu stanowiły pozwolenia na budowę dla nowych budynków mieszkalnych – łącznie 362 pozwoleń, (w 2020 – 270 pozwoleń). Podobnie jak wyżej gmina Skoki plasuje się tuż za gmina wiejska Wągrowiec:

• Gmina Wągrowiec – 138 pozwoleń  (w tym 8 dla budynków dwulokalowych),
  • Miasto i Gmina Skoki – 123 pozwolenia (w tym 26 dla budynków dwulokalowych),
  • Miasto Wągrowiec – 38 pozwoleń (w tym 5 dla budynków dwulokalowych),
  • Gmina Damasławek – 13 pozwoleń,
  • Miasto i Gmina Gołańcz – 16 pozwoleń,
  • Gmina Mieścisko – 16 pozwoleń,
  • Gmina Wapno – 8 pozwoleń.

W Powiecie wydane 10 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych zawierających łącznie 216 nowe lokale mieszkalne, w tym: Miasto i Gmina Skoki – 2 budynki zawierające 37 lokali.

Cieszy fakt, że gmina Skoki staje się miejscem do życia z wyboru dla nowych mieszkańców. Nasze położenie jest niezaprzeczalnie ciekawe. Stosunkowo blisko Poznania, ale wśród jezior i lasów. Nowi mieszkańcy to niewątpliwie większe podatki, ale często jeszcze większe wydatki i obowiązki!

Wszystko to jest uzależnione od miejsca lokalizacji nowych domów.

Wybudowanie nowych budynków mieszkalny tam, gdzie jest istniejąca infrastruktura techniczna nie wywołuje wysokich kosztów wykonywania przyłączy lub rozbudowy istniejącej sieci.

Natomiast budowa domów w terenie w którym nie występuje uzbrojenie terenu, generuje ogromne koszty dla samorządu. Jesteśmy zobowiązani budować m.in. nowe wodociągi, kanalizację, drogi, oświetlenie, a potem je utrzymywać.

Nowe budownictwo także powoduje czasem konflikty społeczne z uwagi na zabudowywanie nowych obszarów. Samorządom także brakuje skutecznych narzędzi aby wyważyć tą sytuację i zharmonizować zabudowywanie obszaru gminy.