W tym roku na terenie gminy Skoki potwierdzono pierwsze ognisko Barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Maden). Odnotowano jedną roślinę w rejonie ul. Wczasowej w Skokach przy drodze wojewódzkiej.

Największym zagrożeniem dla człowieka ze strony tej rośliny jest wydzielany sok. We wszystkich częściach Barszczu Sosnowskiego znajdują się olejki eteryczne zawierające związki kumarynowe, które są wysoce niebezpieczne dla ludzi. Jeśli będą one miały kontakt ze skórą w obecności światła słonecznego powodować będą oparzenia II i III stopnia.

Do usunięcia ogniska barszczu zostaną zastosowane dwie metody. Pierwsza mechaniczna, polegająca na ścięciu pędów kwiatostanowych w celu zapobiegnięcia wypadaniu nasion oraz druga chemiczna, polegająca na zastosowaniu herbicydów.