Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach był okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością. Minione lata naznaczone pracą wielu ludzi, zostały pięknie wspomniane 31 maja 2019 podczas obchodów jubileuszu. Przedstawienie historii szkoły, która funkcjonuje od 100 lat nie było proste. Nie wystarczyły kroniki, zestawienia, daty i liczby. Najważniejsi są bowiem ludzie, którzy tworzyli i tworzą jej wizerunek i tradycje. Ku pamięci wszystkich związanych ze skocką edukacją, powstała monografia szkoły oraz film ukazujący m.in. współczesną rzeczywistość z edukacją cyfrową i bogato wyposażonymi pracowniami.

Tego dnia do szkoły przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich arcybiskup Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski, Wielkopolski Wicekurator Oświaty Aleksandra Kuź, Burmistrz MiG Skoki Tadeusz Kłos, przedstawiciele placówek, instytucji, stowarzyszeń i urzędów oraz wielu profesorów – absolwentów Naszej Szkoły, którzy reprezentują dziś świat nauki. Gościliśmy również wielu Przyjaciół Szkoły, a także wspaniałych emerytów naszej placówki i byłych uczniów. Mieliśmy ogromną przyjemność pokazać, że mimo zmieniających się czasów i warunków, szkoła zawsze była ostoją dla uczniów oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości.

Po uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez Prymasa Polski i proboszcza Karola Kaczora, radosny korowód z licznymi pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą – uatrakcyjniony przejazdem motocykli, olbrzymim rowerem i zabytkowym samochodem oraz bryczką konną – przemaszerował ulicami miasta w kierunku hali widowiskowo-sportowej, gdzie odbywała się akademia. Tam, na tle dekoracji starego budynku szkoły, zasiadła klasa stylizowana na tę sprzed stu lat, a po przeciwnej stronie, na tle nowoczesnej szkoły, klasa współczesna. Dobre duszki z przeszłości i współczesne dzieci zaprezentowały arcyciekawą, humorystyczną scenkę obrazującą historię placówki. Był taniec motyli i bal lalek oraz recital Krzysztofa Koniarka. Nie zabrakło życzeń, podziękowań, wzruszeń i wspólnego śpiewu oraz pięknej ilustracji muzycznej, dającej nastrojowe tło scenom i wystąpieniom. Trzeba podkreślić, że najmniejsze nawet epizody wykonane były z wielką starannością, przynoszącą zaszczyt nie tylko reżyserce gali, ale też wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do uroczystości. Miłym akcentem obchodów było uhonorowanie szarfą i kwiatami najstarszej absolwentki szkoły Pani Haliny Wołków. Absolwentka z roku 1946 została elegancko wprowadzona przez ucznia przebranego za Mickiewicza i odebrała najserdeczniejsze gratulacje, po których zaśpiewał dla Niej nieco młodszy absolwent skockiej podstawówki – Krzysztof Koniarek. Znany wokalista muzycznym upominkiem obdarowywał nas jeszcze kilkakrotnie, śpiewając m.in. dla dyrektora szkoły oraz w finałowym podziękowaniu wyśpiewanym wspólnie z nauczycielami: „Wszystkim, którzy o nas pamiętają…”.

Na dzisiejszy kształt placówki złożyła się oddana praca licznych pokoleń wspaniałych nauczycieli, wychowawców i pracowników, a szkołę opuściło wielu wyjątkowych absolwentów. W panteonie ludzi wielkich, wybitnie oddanych sprawom edukacji, znaleźli się m.in. byli kierownicy i dyrektorzy, panowie: Wacław Jeszke, Wincenty Klanowski, Stefan Biłozor, Wacław Wasielewski, Franciszek Szulc, Stefan Paszkiewicz, Benon Kaczmarek, Alojzy Muszyński i Stanisław Koczorowski, których z szacunkiem wspominał obecny dyrektor Wiesław Berendt. Innych pedagogów, dziś już nieżyjących, wspomniano w prezentacji multimedialnej ze wzruszającym podkładem muzycznym piosenki „Twarze” w wykonaniu Santor i Bajora. Z okazji urodzin szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową, nagrano film, wydano broszurę okolicznościową i pocztówki, wykonano wielkie tablo nauczycielskie, zorganizowano wystawy i otwarto „Starą izbę pod schodami”. W dniu zwiedzania szkoły działała „Stara Poczta”, na której można było otrzymać pocztówki ze specjalnymi jubileuszowymi stemplami, tuż obok niej była wyłożona pamiątkowa księga do wpisów, działała „Karczma Rzym”, która do późnych godzin wieczornych serwowała staropolskie jadło oraz obsługiwała kawiarenkę ze słodkim poczęstunkiem i kawą. Goście korzystali z niej z przyjemnością, wypełniając każde wolne miejsce. W międzyczasie można było zajrzeć w  „stare kąty”, które ku zaskoczeniu byłych uczniów były nie do rozpoznania. Namiastkę historii, obok wspomnianej izby pod schodami, tworzyła ekspozycja starej sali lekcyjnej wyposażonej w zabytkowe sprzęty, podręczniki i inne eksponaty. Zwiedzający chwalili nowoczesność placówki i niezwykle zadbane otoczenie oraz gościnność gospodarzy. Doceniają to również uczniowie i nauczyciele, którzy podziękowali obecnemu dyrektorowi za jego niezwykłe zaangażowanie,  z jakim organizuje pracę i naukę.

Prezentem dla uczniów był koncert zespołu Mezo, a dla dorosłych występ Izabeli Trojanowskiej. W sobotę na Spotkaniu Pokoleń w Dworku Pod złotą Podkową bawił nas Krzysztof Koniarek.

Za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje, w imieniu własnym i koleżeństwa, pięknie dziękuję.

Renata Stróżewska

Galeria zdjęć z obchodów 100. szkoły, autor Waldemar Wylegalski