Gmina Skoki dokonała zakupu ogólnodostępnego automatycznego defibrylatora- AED. Jest to specjalistyczne urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi osoby próbujące ratować czyjeś życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Defibrylator został umieszczony na ścianie budynku administracyjno-socjalnego na skockim Targowisku w specjalnej zewnętrznej skrzynce. Miejsce to zostało wybrane z uwagi na ogólnodostępność oraz stały monitoring. Koszt zakupu defibrylatora, szafki oraz oznaczeń to 7032,44 zł.

W sytuacji stresowej, udzielając pierwszej pomocy trudno nam sobie przypomnieć zasady postępowania i boimy się, że możemy zrobić coś źle, być może nawet zaszkodzić. Automatyczne defibrylatory pozbawiają nas tych obaw, bo intuicyjnie prowadzą nas krok po kroku przez poszczególne etapy reanimacji.  Pamiętajmy jednak, że pierwszym krokiem jest zawsze zawiadomienie służb ratunkowych o zdarzeniu, a kolejnym udzielenie pomocy poszkodowanym.

Mamy nadzieję, że defibrylator zostanie użyty wyłącznie w celu ratowania ludzkiego życia i nie stanie się obiektem zainteresowania wandali…

Ratownik medyczny Krzysztof Tyborski wytłumaczył zasady działania oraz udzielił instrukcji użycia defibrylatora pracownikom Urzędu Miasta i Gminy, w spotkaniu uczestniczyli również druhowie z OSP Skoki. Wkrótce zostaną przeprowadzone szkolenia dla mieszkańców z obsługi tego urządzenia o czym będziemy na bieżąco Państwa informować.