ZOBACZ_FILMPo raz kolejny spotkaliśmy się na uroczystości pt. Skocka Gala Mistrzów, tym razem w jubileuszowym piątym wydaniu.
Jak na jubileusz przystało Galę swoją osobą uświetnili nadzwyczajni Goście, a była nimi „złota” wioślarska czwórka podwójna mężczyzn w składzie Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski wraz z trenerem Aleksandrem Wojciechowskim. Uroczystość zakończył koncert i pokaz finalistów programu Mam Talent tj. akrobaty Ssnaka oraz zespołu AudioFeels.

Powodem do spotkania jak co roku byli uczniowie i absolwenci szkół z terenu naszej gminy oraz odniesione przez nią sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe, a co za tym idzie promocja i budowanie pozytywnego wizerunku Miasta i Gminy Skoki poza jej granicami. Uczniów i ich opiekunów nagrodzono na oczach rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów, mieszkańców Gminy Skoki oraz zaproszonych gości wśród których byli: Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Michał Piechocki Starosta Powiatu Wągrowiedzkiego oraz Krzysztof Migasiewicz Przewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego.

Zanim nastąpiła chwila wręczenia pamiątkowych statuetek, dyplomów oraz książek, prowadzący uroczystość: Karolina Stefaniak i Wiesław Nowak podsumowali wszystkie Gale z czego wynikło że podczas pięciu lat nagrodzono łącznie 221 laureatów oraz 39 opiekunów. Niektórzy z nich 3 i 4 krotnie, a nawet byli tacy którym udało się to 5 razy.
Zaczynano skromnie, przed czterema laty w sali Biblioteki w Skokach, rok później gościła laureatów Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach, a od trzech lat Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach.
Tak jak i miejsce, zmieniała się oprawa artystyczna. W pierwszym roku występował Zespół Artystyczny Skoczki pod dyrekcją pana Mieczysława Jarzembowskiego. W następnym roku śpiewali: Małgorzata Jarzembowska i Krzysztof Koniarek, a tańczył zespół taneczny „Roses” pod kierownictwem pani Wiesławy Hauke. W pierwszym roku bytności w murach hali podziwiano pokaz sztuki walki aikido oraz wysłuchano występu Joanny Słowińskiej z zespołem. W minionym roku zaproszono młodych uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu. Uroczystość zakończył otwarty koncert młodzieżowego zespołu Jeden Osiem L.

7 marca tego roku dokonano podsumowania osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych zdobytych w minionym 2008 roku. Aby wyłonić laureatów Burmistrz powołał Kapitułę Gali, która w oparciu o przyjęty regulamin przyznawania nagród dokonała selekcji przedstawionych przez dyrektorów szkół kandydatów.
Laureaci V Gali, to osoby które musiały przystąpić do konkursu przedmiotowego lub uczestniczyć w rozgrywkach sportowych, których zasięg był co najmniej wojewódzki i zająć tam minimum 6 miejsce indywidualnie lub 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz 5 miejsce w grach zespołowych. Podsumowując, pamiątkowe dyplomy i statuetki otrzymało łącznie w tym dniu 34 laureatów z terenu naszej gminy oraz 13 opiekunów.

Ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach nagrodzono następujących uczniów i absolwentów:
Pawła Dziekana
Piotra Dembińskiego
Edwarda Surdyka
Martę Szmyrę
Aleksandrę Samol
Krzysztofa Pola
Filipa Kujawę
Dawida Mazurka
Mateusza Nowaka

Z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach nagrodzono:
Katarzynę Bejme
Maję Guner
Weronikę Saukens
Tomasza Przykuckiego
Martę Guner
Adama Wylegalskiego
Łukasza Mrozińskiego
Roberta Lipczyńskiego
Katarzynę Dziekan
Monikę Lehmann
Sandrę Kucz
Sebastiana Seydę
Pawła Popadowskiego
Filipa Człapkę
Wojciecha Molińskiego
Łukasza Bartola

Kapituła Gali postanowiła skorzystać z punktu regulaminu, który daje jej możliwość przyznania nagrody za osiągnięcia nie objęte regulaminem, ale w szczególny sposób przyczyniające się do promocji naszego miasta i gminy poza jej granicami. Nagrodę taką za szczególne osiągnięcia artystyczne przyznano Teatrowi Beltaine powstałemu w 2008 roku, skupiającemu dzieci i młodzież z terenu działania Fundacji Pomoc Dzieciom Wiejskim w Bliżycach.

Pomysłodawcą i pierwszym opiekunem grupy młodzieży był pan Wojciech Dudek nieżyjący dyrektor Zespołu Szkolno-Przeczkolnego w Jabłkowie, obecnie zespół prowadzony jest przez pana Przemysława Klimczaka.
Nazwa Zespołu została zaczerpnięta z kultury celtyckiej, gdzie słowo Beltaine znaczyło ognie szczęścia. Beltaine to jedno z głównych świąt celtyckich. Zespół to kilku osobowa grupa młodych ludzi specjalizujących się w pokazach sztuki fireshow. Próba okiełznania żywiołu ognia jest ich pasją. Ogień rozdziela i łączy, niszczy i tworzy, daje bezpieczeństwo, ale może też zabić. Spektakle są oparte na łączeniu ognia, tańca, elementów sztuki żonglerskiej i animacji scenicznej. Gdy w ciemności rozbrzmiewa muzyka ruch i ogień stają się formą ekspresji. Taniec z ogniem, połączony ze sztuką teatralną, odsłania nowe horyzonty oraz daje młodym ludziom nowe możliwości wyrażania samego siebie.

Tańcząc młodzi artyści wykonują skomplikowane akrobacje za pomocą łańcuchów zakończonych płonącymi kulami w konsekwencji tworząc zsynchronizowane układy choreograficzne w rytm muzyki. Jako tancerze ognia, artyści w spektaklu posługują się łańcuchami z pojedynczą pochodnią, linami, wachlarzami i pochodniami. Układy są urozmaicane „pluciem ogniem”. Stroje członków teatru są zależne od roli każdej z osób i utrzymują się w tonacji czarno-białej, czarno-czerwonej, i białej. Makijaż jest odbiciem kostiumu.
Ideą przedstawień jest ukazanie Człowieka i Ognia jako przyjaciół i wrogów.

Nagrodzono następujących artystów z Teatru Beltaine:
Dariusz Bąkowski,
Rafał Kędziora,
Robert Bąkowski,
Patryk Nowacki,
Magdalena Przydrożna,
Joanna Banach,
Roksana Konowalska
.

Od 5 lat niezmiennie towarzyszą Gali Mistrzów słowa wypowiedziane przez Stanisława Staszica „Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu, dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje”
Nie bez powodu cytat ten stał się mottem Skockiej Gali Mistrzów, ponieważ sukces wyróżnionych uczniów odbywał się pod czujnym okiem nauczycieli i opiekunów, którzy swą pracą kształtowali to zdolne młode pokolenie.

Nagrodzono następujących opiekunów i nauczycieli za wybitne osiągnięcia w kształceniu młodego pokolenia skoczan w 2008 roku:
Katarzyna Dziel -Wychowanie Fizyczne,
Magdalena Fertsch – Przyroda,
Alina Gapińska -Historia,
Renata Hamulczyk – Historia,
Danuta Kobus – Bogunia – Język Polski,
Dorota Mrozińska – Historia,
Danuta Słoma – Język Polski,
Barbara Surdyk – Historia,
Wiesława Surdyk – Fertsch – Historia,
Krzysztof Gapiński – Matematyka,
Wiesław Nowak – Wychowanie Fizyczne,
Andrzej Surdyk – Historia,
Przemysław Klimczak – Teatr Beltaine.

Przyznano dwie nagrody specjalne za ponad przeciętne osiągnięcia uzyskane na arenach sportowych, dla dwóch młodych mieszkańców naszej gminy Łukasza Nowak i Jarosława Rutkowskiego, którzy poprzez swoje sukcesy rozsławiają Miasto i Gminę Skoki.

Łukasz Nowak jest studentem II roku Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Uprawia od 5 lat wytrzymałościową konkurencję lekkoatletyczną – chód sportowy.
Obecnie reprezentuje klub AZS Poznań. Od ponad trzech lat treningi rozpisuje mu trener reprezentacji Polski pan Krzysztof Kisiel. W domu nad jego treningami czuwa ojciec Wiesław.
Łukasz w ubiegłym roku zdobył złoty medal i tytuł Mistrz Polski w chodzie na 20 km na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz V miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów na 20 km.
Posiada wynik klasy mistrzowskiej.
Obecnie jest Członkiem Młodzieżowej Kadry Polski.

Jarosław Rutkowski też jest lekkoatletą – trenuje skok wzwyż. Największym jego osiągnięciem w minionym 2008 roku było zdobycie II miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Bydgoszczy. Dodajmy tyko, że Jarek w tym roku zdobył już tytuł wicemistrza polski tym razem juniorów).
Obecnie jest uczniem II klasy LO w Wągrowcu, a trenuje w Klubie Lekkoatletycznym Orkan Wielkopolska pod okiem trenera Wojciecha Mazurkiewicza.
Zarówno Łukasz jak i Jarosław mają duże szanse aby być reprezentantami naszego kraju na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Czego serdecznie im życzymy.

Obydwoje oni otrzymują comiesięczne stypendium sportowe Burmistrza Miasta i Gminy Skoki. Podczas Gali oprócz wspomnianych pamiątkowych statuetek, dyplomów i książek otrzymali cenne nagrody rzeczowe, Łukasz aparat cyfrowy typu lustrzanka, a Jarek notebooka.

Burmistrz Tadeusz Kłos uhonorował także szczególnego gościa Gali pana Aleksandra Wojciechowskiego trenera polskiej kadry narodowej w wioślarstwie, który wraz z żoną Haliną od 2005 roku jest mieszkańcem Skoków. Burmistrz wręczył mu kryształową statuetkę w dowód uznania za osiągnięcia dla polskiego sportu.

Cześć Gali poświęconą uhonorowaniu jej laureatów uświetniły zawodniczki Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Dąbrówka” z Poznania, sekcja gimnastyki artystycznej. W pięciu odsłonach młode gimnastyczki zaprezentowały się w układach zespołowych z obręczami i ze wstążkami oraz indywidualnie ze skakanką, z maczugami i piłką. Wystąpił dla obecnych także nagrodzony tego wieczoru teatr ognia Beltaine w wersji z neonami i ultrafioletem.

Jubileuszową Galę uświetnił przyjazd szczególnych gości, a byli nimi wioślarze Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, i Konrad Wasielewski na co dzień członkowie polskiej kadry narodowej, którzy w czwórce podwójnej wywalczyli dla naszego kraju złoty medal olimpijskie podczas Igrzysk w Pekinie w ubiegłym roku. Towarzyszył im ich trener od 2005 roku Skoczanin pan Aleksander Wojciechowski. Pisaliśmy o nim szerzej w miesiącu wrześniu.

Sportowcy ci byli ukoronowaniem Gali, dowodem na to że ciężka praca może dać efekty w postaci zadowolenie, sławy i nie ukrywajmy pieniędzy. O tym wszystkim można było się samemu przekonać podczas spotkania z zawodnikami i ich trenerem, zadając im pytania i słuchając ich wypowiedzi. Szczególnie miło było nam gościć tak utytułowanych sportowców w szkole im. Polskich Olimpijczyków. Po oficjalnym spotkaniu z zawodnikami przyszedł czas na wspólne zdjęcie z gośćmi oraz rozmowy w kuluarach przy smacznym placku i kawie. Rozdawaniu autografów nie było końca. Będziemy trzymać kciuki aby nasi goście dalej odnosili ogromne sukcesy.

Po przerwie nastąpiła dalsza część przewidzianego na ten wieczór programu, wystąpili przed nami artyści Ssnake i AudioFeels, finaliści programu telewizyjnego Mam Talent. Także oni udowodnili, że ciężka praca popłaca!

Żadna impreza po dachem nie miała jeszcze takiej frekwencji, w hali zjawiło się ponad 1000 osób.

Grupa AudioFeels to wyjątkowy zespół, który tworzy ośmiu młodych wokalistów. Pochodzą z różnych części Polski, ale wszyscy spotkali się w 2007 roku w Poznaniu i tutaj wspólnie pracują, tworząc unikalny na polskim rynku gatunek zwany Vocal Play (imitowanie głosem brzmienia instrumentów). Dzięki temu wykonują znane hity światowej muzyki rozrywkowej, a w ich repertuarze znajdują się przeboje m.in. Michaela Jacksona, Bee Gees, Quincy Jones’a oraz Red Hot Chili Peppers.
Ssnake to 26-latek ze Stargardu Szczecińskiego, ukończył szkołę cyrkową w Warszawie, sam projektuje i szyje kostiumy. Wykonuje zawód aktora cyrkowego.

Karolina Stefaniak


[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/H5z9tf0bc2I?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]