Teatr to nie tylko słowo i gra aktorska. To także światło i cień, muzyka i cisza, ruch, mimika, rekwizyty, symbole, scenografia, kostiumy i jeszcze wiele innych elementów. Wszystkie wykorzystywane są po to, aby przekazać widzowi jakieś treści, podzielić się myślą, zainspirować do działania lub zadumy.

W jak różny sposób można opowiedzieć o rzeczach ważnych, o ludzkich słabościach, walce z nimi, podnoszeniu się z upadku i przeciwdziałaniu mnożeniu się ludzkich tragedii, mogliśmy przekonać się podczas drugiego dnia Jubileuszowego X Gminnego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych.

Dzisiaj, 14 grudnia, na deskach małej sceny w sali widowiskowej na ul. Ciastowicza 11 wystąpiły przede wszystkim grupy teatralne składające się z młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Przygotowały one ciekawe i niejednokrotnie wzruszające spektakle profilaktyczne, wykorzystując zarówno gotowe jak i własne scenariusze.

Młodzież podzieliła się refleksjami na temat przyczyn problemów w funkcjonowaniu rodziny, w relacjach rówieśniczych, międzyludzkich, zagrożeń wynikających z sięgania po alkohol i inne środki psychoaktywne, skutków uzależnień, w tym behawioralnych. Spektakle zawierały przesłania profilaktyczne, zachęcały do  umiejętnego wykorzystywania swoich zdolności i rozwijania pasji, udzielania innym ludziom pomocy i obdarowywania ich szczerą przyjaźnią, zrozumieniem i miłością.  

Podczas drugiego dnia Przeglądu wystąpiły:

  • grupa teatralna „Ósemka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie ze spektaklem pt. ”Ręce”;
  • młodzież klasy II gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Skokach z przedstawieniem zatytułowanym „ Jest nadzieja”;
  • grupa teatralna „Amulet” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie ze spektaklem pt. „Kukiełki”;
  • dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej w Skokach z przedstawieniem pt. „Dobro powraca”;
  • grupa teatralna „Piątka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie ze spektaklem zatytułowanym „Nie mamy skrzydeł”;
  • grupa teatralna „Iluzja” ze Szkoły Podstawowej w Skokach z przedstawieniem pt. „Odlot”;
  • grupa teatralna „Super siódemka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Antoniewie z przedstawieniem pt. „Wierzę w siebie”;
  • grupa teatralna ze świetlicy środowiskowej w Potrzanowie ze spektaklem pt. „Narada”.

Wszystkim grupom teatralnym i ich opiekunom gratulujemy udanych prezentacji!

Dziękując za udział w Jubileuszowym Przeglądzie zapraszamy na kolejny, już za rok.

Małgorzata Szpendowska – Wylegalska
gminny koordynator ds. uzależnień

galeria zdjęć z przeglądu: