ZOBACZ_FILMTak barwnie i kolorowo w naszej Gminie jest tylko raz w roku! A dzieje się tak podczas Gali Produktów Regionalnych Tradycyjnych i Lokalnych, która została zorganizowana w tym roku po raz VI.

Formuła imprezy od początku jest taka sama, głównym zadaniem jest promocja twórczości ludowej, rzemiosła, artystów, rękodzielników, wytwórców tradycyjnej i zdrowej żywności, mieszkańców wsi. Wszystko to w ciekawej oprawie artystycznej ma stanowić dobrą zabawę dla odwiedzających Galę widzów.

W roku ubiegłym imprezę współprowadził Władysław Grzywna warszawski aktor i kabareciarz, skoczanie go polubili więc i w tym roku organizatorzy poprosili go do udziału, jak zwykle świetnie zabawiał publiczność oraz dokonał prezentacji wystawców, każdemu stoisku dając swoje 5 minut podczas których mogli opowiedzieć coś o sobie, o tym z czym się prezentują i zachęcić zwiedzających do oddania głosu na swoje stoisko w konkursie na „Najlepszego Wystawcę”.

Oprawę artystyczną stanowiły irlandzkie klimaty w wykonaniu zespołu JRM z Poznania, jednakże jeden z członków zespołu Michał Jankowski jest mieszkańcem Potrzanowa. Muzykom towarzyszył zespół taneczny Ellorien z Wrocławia. Podczas Gali wystąpił także młody skocki muzyk Maciej Kujawa.

Na Gali zaprezentowało się 45 wystawców, w tym z terenu Gminy Skoki, Powiatu Wągrowieckiego, województwa Wielkopolskiego, a także w tym roku gościliśmy silną grupę z województwa Kujawsko-Pomorskiego, a konkretnie z Bydgoszczy:

 • Sołectwo Jabłkowo
 • Sołectwo Potrzanowo
 • Zakłada Aktywności Zawodowej z Gołaszewa
 • ZPH NELTEX Kornelia Koteras z Kuszewa – producent bielizny
 • Wojciech Gruchała z Brzeźna – pszczelarz
 • Marek Siuda z Dopiewa – biżuteria, metaloplastyka
 • Mieczysław Kogut z Ludomek – rzeźba i relief
 • Agnieszka Kogut i Janusz Szcześniak z Ludomek – świece ręcznie robione
 • Iwona Ciężkowska-Stencel z Poznania – malowane drewno, decupage
 • Teresa Jankiewicz z Wągrowca – rzeźba
 • Gustawa Patro z Wągrowca – Regionalista
 • Agnieszka Mańka z Kakulina – malarstwo/portrety/karykatury
 • PPH Koneser – Maria Lewicka z Jankowa Dolnego – artystyczne wyroby ze skóry, warsztaty rękodzielnicze
 • Giwer Art. Henryka i Zdzisław z Wałcza – rzemiosło Rękodzielnicze – wyroby z drewna, warsztaty rękodzielnicze wyroby z papieru
 • Sławomir Piasecki z Gniezna – rogownik, warsztaty rogownictwa i pokazy wojów średniowiecznych
 • Katarzyna Maćkowiak z Czerwonaka –artystyczna pracownia witraży
 • Andrzej Przybyła z Pobiedzisk – pszczelarz
 • Jacek Drzymała z Poznania – rękodzieło, witraże
 • Irena Maciaszek z Jerzykowa – ceramika ozdobna
 • Mirosława Cichoń z Poznania – obrączki do serwetek
 • RSP „Kruszewnia” ze Swarzędza – tradycyjne wędliny
 • Dorota Bałut ze Sroczyna – rękodzieło artystyczne
 • Elżbieta Kamińska ze Skoków – rękodzieło artystyczne
 • Violetta Korbas ze Stęszewa – wiklina
 • Alicja Kowal ze Stęszewa – artystyczna biżuteria srebrna
 • Barbara Tokarska z Nowego Miasta nad Wartą – hafciarstwo artystyczne
 • Teodozja Białek Izak z Poznania  – biżuteria ręcznie robiona z kamienia
 • Agnieszka Reszelska z Potrzanowa – Carving (rzeźbione owoce), wyroby z trzciny
 • Anna Garbatowska z Wągrowca – Biżuteria artystyczna, filc
 • Przetwórnia Ryb „Rybajka” z Tarnowa k/Piły
 • Beata Najdek z Obornik Wlkp. – Decupage, serwetki, wyszywanki
 • Anna Rożek Grządzielska i Izabela Ignaszewska Rożek z Poznania – „Wytwórnia rzeczy miłych”
 • Aleksandra Barzyk z Wiatrowa – biżuteria frywolitkowa
 • Iwona Płokarz z Bydgoszczy – pracownia rękodzielnicza
 • Mirosław Kufel z Bydgoszczy – pracownia rękodzielnicza
 • Joanna Wróblewska z Bydgoszczy – rzeźba ogrodowa
 • Jacek Spychalski z Bydgoszczy – „Specjały znad Brdy”
 • Małgorzata Szałańska z Rokietnicy – rękodzieło artystyczne
 • Halina Kalkowska-Nijakowska z Poznania – biżuteria artystyczna
 • Natalia Kozak z Rijewa – rękodzieło artystyczne
 • Leszek Lisiecki z Czerwonaka – rękodzieło artystyczne
 • Elżbieta Kozierska z Gniezna – pracownia złotnicza
 • Koło Hafciarskie „Tęcza” i Rękodzieła z Wałcza – rękodzieło artystyczne
 • Świetlica Terapeutyczna przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skokach
 • Marwit Sp. z o.o. ze Złejwsi Wielkiej – zdrowe przetwory warzywne

Na Gali każdy miał więc coś dla siebie, coś dla duszy, coś dla ciała. Zwiedzający próbowali, oglądali, kupowali i brali udział w głosowaniu na „Najlepszego wystawcę”. Dzieci mogły popróbować swoich sił na warsztatach rękodzielniczych: wyrobów z papieru, biżuterii ręcznie robionej, wyrobów ze skóry czy rogownictwa.

Po koncercie zespołu JRM nastąpiło uroczyste podsumowanie Gali. Burmistrz Tadeusz Kłos podziękował wszystkim wystawcom którzy przyjęli zaproszenie do udziału oraz publiczności za liczny udział w imprezie, ciesząc się, że z roku na rok przybywa wystawców i zwiedzających.

Wszyscy wystawiający swe wyroby dostali dyplomy za udział w Gali, oraz wyłoniono „Najlepszych Wystawców” zdaniem głosującej publiczności, i tak:

V miejsce -Zakład Aktywności Zawodowej z Gołaszewa

IV miejsce – ZPH Neltex Kornelia Koteras z Kuszewa

III miejsce – Elżbieta Kamińska ze Skoków

II miejsce – Sołectwo z Jabłkowa

I miejsce – Sołectwo z Potrzanowa

VI Gala została współfinansowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb”, którego Gmina Skoki jest Członkiem. Podczas Gali była możliwość zapoznania się z ideą wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich LGR „7 Ryb” oraz  przeprowadzania konsultacji dot. aplikowania o środki w ramach PO RYBY. Wszystkim zainteresowanym temat przybliżali pracownicy Biura LGR „7 Ryb” na swoim stoisku. Więcej o Stowarzyszeniu na stronie www.7ryb.pl.

Organizatorzy dziękują wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego pracochłonnego przedsięwzięcia.

Do zobaczenia za rok 21 października 2012r.  na kolejnej już VII Gali Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Lokalnych w Skokach.

fot. Rafał Pozorski

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/sLy6ksLuIl8?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]