W niedzielne popołudnie 14 grudnia w hali skockiego gimnazjum odbyła się niezwykła impreza zatytułowana Jarmark Bożonarodzeniowy. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców naszej gminy. Już po raz trzeci, Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach zaprosiło swoich uczniów wraz z rodzinami a także wszystkich chętnych mieszkańców gminy Skoki do udziału w imprezie integrującej pokolenia. Wykorzystując czas przedświątecznych przygotowań stworzono atmosferę, która pozwoliła na wspólne przeżywanie radości z oczekiwania na te najpiękniejsze z wszystkich świąt – Święta Bożego Narodzenia Pomysłodawcą i głównym organizatorem tej imprezy była opiekunka szkolnego kółka europejskiego pani Wiesława Surdyk – Fertsch.

Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy przeprowadzonej z nią tak wielkie działania nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc i ogromne zaangażowanie dyrekcji, wielu nauczycieli, rodziców, instytucji i sponsorów i przede wszystkim uczniów, którzy tak bardzo chcieli zrobić coś dla innych. Dzięki uruchomieniu bezpłatnych dowozów w imprezie mogli wziąć udział uczniowie i ich rodzice z terenu całej gminy. Impreza ta miała charakter charytatywny, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób i losów loterii świątecznej zostały przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących uczniów gimnazjum. Dochód z Jarmarku, w kwocie 2313,50 zł. pozwolił na ufundowanie 75 paczek świątecznych.

Wspólne spotkanie rozpoczął występ szkolnego koła teatralnego „Iluzja”, które przygotowało współczesną adaptację „Opowieści Wigilijnej„. Scenariusz na podstawie powieści K. Dicensa przygotowały nauczycielki skockiego gimnazjum pani Maria Malinowska i pani Elżbieta Słoma. Wspaniały występ młodych aktorów nagrodzono wielkimi brawami doceniając nie tylko ich wkład pracy, ale także zaangażowanie i grę aktorską. Był to niewątpliwie sukces młodych aktorów i ich opiekunki i zarazem reżysera tego spektaklu pani Elżbiety Słomy. Gratulujemy !!

Kolejnym punktem programu artystycznego były występy zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił z krótkim koncertem kolęd Zespół Śpiewaczy „Harfa” pod dyrekcją pana Antoniego Wiśniewskiego. Wykonanie współczesnej wersji jednej z kolęd spotkało się ze szczególnie entuzjastycznym przyjęciem widowni. Następnie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu najmłodszych członków Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego „Skoczki”, który rozbawił i rozczulił publiczność. Podobnie z serdecznym przyjęciem spotkał się występ uroczych wokalistek „Zespołu Skoczki”, który także po zakończeniu części artystycznej, umilał pięknym śpiewem czas uczestnikom Jarmarku. Do śpiewu włączyli się także gimnazjaliści wykonując przepiękne kolędy w duetach i zespołach wokalno instrumentalnych. Wśród wykonawców były także całe zespoły klasowe.

Po zakończeniu części artystycznej hala skockiego gimnazjum zamieniła się w jarmark, na którym pośród świątecznej, teatralnej dekoracji stanęły stoiska, na których wystawiono do sprzedaży przygotowane przez uczniów nauczycieli i rodziców: ozdoby, kartki świąteczne, stroiki, książeczki z tekstami życzeń. Jarmark Bożonarodzeniowy był okazją by zapoznać się z pracami wykonanymi przez uczniów, skosztować wspaniałych świątecznych wypieków przygotowanych przez uczniów i rodziców, zakupić świąteczne stroiki, kartki i ozdoby i wreszcie wziąć udział w wielkiej świątecznej loterii fantowej. Stoisko loterii świątecznej było najbardziej obleganym miejscem w hali. W długiej kolejce potencjalni szczęściarze stali by kupić upragniony los. A było warto czekać, bowiem każdy zakupiony los wygrywał a wśród najwartościowszych nagród kusiły piękne zabawki, radia, choinki, ozdoby choinkowe, słodycze, książki i albumy ofiarowane przez wydawnictwa i księgarzy, karpie ufundowane przez ucznia gimnazjum Leszka Stoińskiego (hodowcę tego gatunku ryb), świąteczne ciasto ufundowane przez piekarnię „Emka” pana Krzysztofa Migasiewicza czy wreszcie wspaniałe, wielkie grzyby wykonane z drewna przez pana Kramera. Do fundatorów nagród należeli także: m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kołos, SGiPW. Wlkp , Wydawnictwo Szkolne PWN, skocka grupa miłośników piłki nożnej oraz rodzice: pani Aldona Kujawa, pani Agnieszka Wasilewicz, pani Iwona Dziekan, pani Marzanna Bachorska, pani Beata Strózyńska.

Po odstaniu w kolejce i zakupie szczęśliwych losów można było wzmocnić się posiłkiem w przygotowanej świątecznej kawiarence próbując domowych wspaniałych wypieków, a kto miał ochotę na tzw. konkrety ten częstował się kiełbaska z grilla przygotowaną i serwowaną przez przedstawicieli Rady Rodziców. Czas spędzony na jarmarku umilały występy gimnazjalistów i zespołu „Skoczki” pod dyrekcją pana Mieczysława Jarzębowskiego i pani Małgorzatę Jarzębowską prezentujących adaptację kolęd i piosenek o tematyce świątecznej. Najmłodsi mogli porozmawiać z Gwiazdorem i zrobić sobie z nim pamiątkowa fotografię i wykonać rysunki za które otrzymywali słodkości i kolorowe książeczki ufundowane przez firmę „Lemar”.

Czas spędzony na jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliła Skoczanom spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżających się święta.