Piąty raz dojrzały wiśnie i maliny… słowa tej piosenki znakomicie pasują do „dojrzewającego” Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.

Czy oby nie za wcześnie? Czy w tym wieku wypada? Czy one coś z tego rozumieją? …

Takie i podobne pytania nachodzą nas od pięciu lat gdy zaczynamy przygotowania do naszego przeglądu. Ale patrząc na nas dorosłych i na to jak podchodzimy do spraw związany z trudną przeszłością naszego kraju – mówimy sobie: nie za wcześnie i wypada by przedszkolaki już od najmłodszych lat potrafiły zmierzyć się z piosenką patriotyczną i żołnierską. Ponieważ przygotowując się do występu, ucząc się słów piosenek, zaznajamiają się z historią i uczą jeszcze może niedojrzałej, ale na swój sposób uroczej miłości do ojczyzny i poszanowania innych. Wszak piosenka łagodzi obyczaje. Zatem warto poprzez piosenkę docierać do umysłów i serc naszych dzieci.

I tak też stało się 22 listopada, na V Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, na którym wystąpiły przedszkolaki z naszej gminy i sąsiedztwa. Na tegorocznym przeglądzie zaprezentowały swoje umiejętności dzieci z  Przedszkola Publicznego „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie oraz oddziału w Łosińcu, Niepublicznego Przedszkola Artystycznego z Potrzanowa, Przedszkola „Milenium” Mali odkrywcy z  Popowa Kościelnego, Przedszkola „Leśne ludki” z  Mieściska oraz gospodarze Przedszkole Samorządowe im Kubusia Puchatka. Serdecznie dziękujemy opiekunom za przygotowanie dzieci i stworzenie sympatycznej atmosfery; przybyłym gościom za uświetnienie uroczystości.

I dopóki Wisła (albo Wełna) płynie, tak nasz przegląd rozkwitał będzie jak pąki białych róż…

Katarzyna Kędziora-Dukszta