Wypadkowy poniedziałek!!!

Poniedziałkowe popołudnie 18 kwietnia br. okazało się bardzo pracowite dla skockich strażaków. Tuż po godzinie 18.00 druhowie zostali zadysponowani do zdarzenia drogowego w miejscowości Chociszewo. Z informacji przekazanych przez dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu wynikało, że samochód zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy zastali rozbity samochód dostawczy po zderzeniu z przydrożnym drzewem- kierowca tego pojazdu znajdował się poza rozbitym wrakiem. Druhowie zabezpieczyli teren działań oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, którą następnie przekazali przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Podczas rozpoznania świadkowie zeznali, że w momencie, kiedy kierowca busa tracił panowanie nad pojazdem uderzył pieszego, który oddalił się do pobliskich zabudowań. Ratownicy pomogli odnaleźć potrąconego i przekazać pod obserwacje ZRM. Po skończonych czynnościach strażacy wrócili do bazy i jak po każdej akcji przystąpili do przygotowywania sprzętu na wypadek kolejnego wezwania do zdarzenia…i takie też pojawiło się ok godz. 20.20. Zastęp GBA z OSP Skoki został ponownie  zadysponowany, tym razem do miejscowości Jagniewice, gdzie kierowca auta terenowego wypadł z drogi i zjechał do rowu. Ratownicy działając zespołowo zabezpieczyli miejsce akcji zaopatrując jednocześnie osobę poszkodowaną, którą następnie przejęli ratownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W obu przypadkach osoby poszkodowane zostały przetransportowane do szpitala, a dalsze czynności dochodzeniowe prowadzi policja, która wyjaśnia okoliczności tych zdarzeń.

Siły i środki:

  • JRG Wągrowiec
  • Policja
  • Państwowe Ratownictwo Medyczne
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach

foto: OSP Skoki, tekst: Piotr Kaczmarek   


 

Pociąg staranował ciężarówkę!!!

Dziś 19 kwietnia br. ok. godziny 7.20 zastępy GBA i GCBA z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach zostały zadysponowane do wypadku komunikacyjnego na przejeździe kolejowym w miejscowości Karolewo. Z informacji uzyskanych ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu wynikało, że na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu osobowego z ciężarówką przewożącą towar. Dowódcy pierwszych zastępów przybyłych na miejsce potwierdzili te informacje i przystąpili do działań. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ze względu na rodzaj akcji i możliwą dużą liczbę osób poszkodowanych, przystąpiono niezwłocznie do rozpoznania wśród podróżujących pociągiem relacji Wągrowiec- Poznań. Na szczęście okazało się, że wśród pasażerów nikt nie został poważnie ranny. W miarę upływu czasu na miejsce docierały kolejne siły i środki służb i inspekcji zadysponowanych do tego zdarzenia.

W momencie prowadzonych działań ratowniczych ruch szynowy na trasie Wągrowiec- Poznań był całkowicie zablokowany. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia policja.

Siły i środki:

  • JRG PSP Wągrowiec- 2 zastępy
  • Oficer operacyjny z KP PSP Wągrowiec
  • Policja
  • Państwowe Ratownictwo Medyczne- 2 karetki
  • Służba techniczna Kolei Wielkopolskich
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach- 2 zastępy

foto: M. Michalak, tekst: P. Kaczmarek