Konkurs „Piękna i Zielona Gmina” tradycyjnie cieszył się dużym powodzeniem. Podobnie jak w latach ubiegłych plebiscyt zorganizowano w dwóch kategoriach: na najładniejszy ogród oraz najładniejszy „Zielony zakątek”.

Liczna i ciekawa roślinność, niebanalna kolorystyka, oryginalna architektura ogrodowa – to cechy ogrodów poddanych pod ocenę komisji konkursowej. Kryteriami, według których wyłoniono zwycięzców były m.in.: różnorodność nasadzeń, wkład pracy własnej, funkcjonalność nieruchomości, oryginalność zagospodarowania posesji oraz ogólne wrażenie estetyczne.

W kategorii na najładniejszy ogród konkurowało między sobą aż 37 posesji (w tym 18 z terenu miasta). Wśród sołectw górowało (chyba już tradycyjnie) Potrzanowo oraz Rejowiec, z 4 zgłoszonymi ogrodami z każdej miejscowości. Komisja konkursowa odwiedziła także Jabłkowo, Lechlin, Sławicę, Rościnno, Wysokę, Sławę Wielkopolską, Stawiany i Szczodrochowo. W kategorii „Zielony zakątek” zgłoszono trzy aranżacje – wszystkie w Skokach.

Śmiało można stwierdzić, że właściciele ogrodów i „zakątków” nie zawiedli – komisja była pod ogromnym wrażeniem aranżacji każdej zgłoszonej do konkursu posesji. Mieliśmy okazję podziwiać: wspaniałe kwiatowe rabaty, liczne gatunki drzew i krzewów, trawy ozdobne, czy oczka wodne. W Potrzanowie zachwyciły ogromne krzewy kwitnącej i pachnącej róży, w Szczodrochowie warzywa – „giganty” uprawiane na kompoście, w Rościnnie setki kwiatów, a w Skokach olbrzymie hortensje. Na jednej posesji podpatrzyliśmy patent na uprawę owoców – truskawki z powodzeniem rosną w rurze PVC, zamontowanej na betonowym ogrodzeniu. A to tylko ułamek tego, co udało mam się obejrzeć.

Uroczyste podsumowanie plebiscytu odbyło się 15 września br. w restauracji „Moraś”. Laureatami konkursu w obu kategoriach zostali debiutanci. Podium przedstawia się następująco:

I miejsce – Karolina i Jakub Mrugalscy (Sława Wielkopolska),

II miejsce – Iwona i Paweł Tyll (Skoki),

III miejsce ex aequo – Katarzyna i Grzegorz Szewczyńscy (Skoki) oraz

                                     Ewa i Mirosław Kocięccy (Skoki).

W powyższej kategorii wyróżniono ogrody należące do Państwa: Haliny i Henryka Sękowskich, Sylwii Koniecznej – Dłużnik, Sylwii Majtas i Agnieszki Sołtysiak.

Wynik kategorii „Zielony zakątek”:

I miejsce – Janina i Jerzy Pestka (Skoki),

II miejsce – Beata Zima (Skoki),

III miejsce – Magdalena Brzezińska (Skoki).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które w większości stanowiły narzędzia ogrodowe renomowanej, wiodącej marki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i wyrażamy uznanie za trud włożony w tak piękne utrzymanie swoich posesji.