zd_876

Dawniej wieś i okręg wiejski w powiecie obornickim, obecnie od 1956 roku wieś ta należy do powiatu wągrowieckiego. Oddalona 6 km na południe od Skoków.

Około 1800 roku należała do Wawrzyńca Swiniarskiego na Łopuchowie. W skład okręgu wchodziły: Sławica, Łomno i Smolary. Cały okręg miał 17 domów, 146 mieszkańców i około 180 ha.

zd_872

W okresie międzywojennym były we wsi gospodarstwa rolne. Byli tu sami Polacy.
Utworzono około 10 gospodarstw, szkoła i poczta były w Rejowcu. W 1993 roku we wsi mieszkało 71 osób. W 2000 roku we wsi było tylko 6 gospodarstw.
Rolnicy ziemię sprzedali na działki.
Zbudowano około 500 domków rekreacyjnych.

We wsi są dwa krzyże przydrożne jeden w centrum wsi, drugi na terenach rekreacyjnych.

Źródło: Gustawa Patro „Miasto i Gmina Skoki” Wągrowiec 2001

zd_878

Wieś Sławica to najbardziej prężnie rozwijająca się miejscowość turystyczna gminy Skoki z uwagi na jej położenie wśród lasów i jezior, u progu Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka”. Nowi mieszkańcy tych okolic zaczynają osiedlać się tu na stałe tworząc sypialnię dla Poznania.

Przez miejscowość przebiega Duży Pierścień Rowerowy (DPR), który ma swój początek w Czerwonaku. Dalej prowadzi przez Dąbrówkę Kościelną, Niedźwiedziny, Sławicę, Brzeźno, Pacholewo i Uchorowo (długość 51,8 km).

Wiedzie tędy także niebieski szlak pieszy z Dziewiczej Góry przez Owińska – Ludwikowo – Tuczno – Zielonka – Głęboczek – Sława Wlkp. (długość 37,4 km).