sniezycaKiedy zakwitnie?

Co roku o tej porze tłumy turystów udają się do „Śnieżycowego Jaru” koło Starczanowa w gminie Murowana Goślina, by podziwiać unikatowy na nizinach kwiat – śnieżycę wiosenną. Tegoroczna aura spłatała figla, co spowolniło wzrost śnieżycy. Pojawiające się dopiero od tygodnia zielone kłącza pokrył śnieg. Można rzec – śnieżyca znalazła się w półśnie.

Leśniczy Uchorowa p. Jan Andrzejczyk uważa, że pełen rozkwit śnieżycy przypadnie w weekend poprzedzający Wielkanoc. Na spacer w pełni ukwieconym „Śnieżycowym Jarem” mamy szansę również w Święta Wielkanocne.

Ograniczony wstęp do „Śnieżycowego Jaru”

Niestety pojawiło się w tym zakresie znaczące ograniczenie. Ponieważ „Śnieżycowy Jar” znajduje się w pasie ochronnym poligonu w Biedrusku, od zeszłego roku Wojsko postawiło na tym terenie znak zakazu wstępu.

Dodatkowo, w tym roku przez cały marzec na biedruskim poligonie odbywają się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej.

Po interwencjach Nadleśnictwa Łopuchówko oraz gminy Murowana Goślina udało się uzyskać pozwolenie na wstęp do „Śnieżycowego Jaru” w weekendy. Uwaga! Wyjątek stanowi sobota 23 marca (bezwzględny zakaz wstępu).

Osoby, które zostaną zatrzymane na terenie „Śnieżycowego Jaru”, w inne dni, niż wskazane przez Wojsko, będą podlegać karze grzywny. Zakaz obowiązuje również posiadających przepustki.

Na czym polega fenomen Rezerwatu Śnieżycy Wiosennej „Śnieżycowy Jar”?

Śnieżyca stanowi unikat na terenach nizinnych, bowiem naturalnym miejscem jej występowania są obszary reglowe w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach.

Do rezerwatu wiedzie specjalnie oznakowany szlak, zaczynający się w Starczanowie. Pętla liczy niecałe 5 km i jest doskonałym miejscem wypadowym dla uprawiających nordic walking.

Zachęcamy turystów do zwiedzania, jednak wg ściśle obowiązujących reguł.