Projekt klasowy – wesoły emotikon

W ramach zdalnego nauczania, dzięki współpracy uczniów klasy 2 c, ich  rodziców i wychowawcy, zrealizowano projekt klasowy „Wesoły emotikon”, którego celem jest dzielenie się pozytywną energią ze społecznością naszej szkoły. Efektami naszej pracy dzielimy się poprzez kolaż, będący zwieńczeniem naszego projektu.
 Estera Kruszka

Challenge

Przedstawione na stronie naszej szkoły efekty projektu klasowego „Wesoły emotikon” zrealizowanego przez klasę 2c, którego pomysłodawczynią była wychowawczyni pani Estera Kruszka, stał się niezamierzonym, międzynarodowym internetowym wyzwaniem. Wyzwanie to podjęły dzieci z zaprzyjaźnionego z naszą szkołą CPO „SŁONECZNIK” z ukraińskiej miejscowości Biała Cerkiew. W ten sposób w czasie pandemii chcą podzielić się pozytywną energią ze społecznością naszej szkoły. Efektem ich pracy, podobnie jak naszych uczniów, jest kolaż i prezentacja, wraz z którymi przesyłają nam pozdrowienia. Materiały wraz z gratulacjami za świetny pomysł  dla 2c i jej wychowawczyni oraz pozdrowienia – nadesłały panie: Lubov Boblo  i Walentyna Boblo.
Wiesława Surdyk-Fertsch

Komputery do nauki zdalnej

W kwietniu ruszył program Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna szkoła”, który umożliwił samorządom zakup komputerów i tabletów do szkół ze środków finansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Projekt był odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiedli przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiadało dostępu do Internetu lub sprzętu, na którym mogli uczyć się zdalnie.

Ze wsparcia skorzystał także skocki samorząd, który zakupił 25 komputerów Dell OptiPlex 5720 All-in-One za kwotę 70.000 zł. Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos komputery przekazał dyrektorowi szkoły – Wiesławowi Berendtowi. Na początku maja komputery dostarczono najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły. Po zakończeniu nauczania w trybie zdalnym komputery będą służyły wszystkim uczniom w pracowni komputerowej.
Renata Stróżewska

Kto czyta, żyje wielokrotnie

23 kwietnia przypadał Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu  promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony praw autorskich. Mimo że w Polsce od lat notuje się spadek czytelnictwa, książka wciąż stanowi dla wielu ulubiony sposób na spędzenie wolnego czasu oraz nieocenione źródło wiedzy. Wierzymy, że zwłaszcza teraz, gdy epidemia zmusza nas do pozostania w domach, lektura książek może stać się sposobem na samotność, nudę i brak kontaktów towarzyskich. Względy bezpieczeństwa sprawiły też, że nie można korzystać z księgozbioru szkolnego. Tym bardziej cieszy fakt, że znalazły się osoby, które zechciały wziąć udział w konkursie bibliotecznym. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić pracę nadesłaną  przez Paulinę Rozmiarek, którą zainspirowała baśń „Brzydkie Kaczątko” oraz Norberta Szymkowiaka, autora ilustracji do baśni ”Calineczka”. Uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!
Lidia Miczyńska

Sukcesy również w okresie pandemii

Rok szkolny jeszcze się nie zakończył, nie rozstrzygnięto wielu konkursów przedmiotowych wieloetapowych. Tak przebiega organizacja Konkursu z Literatury i Języka Polskiego “Złota Żaba”. Po raz 27. uczniowie z województwa wielkopolskiego rywalizowali rozwiązując zadania z gramatyki, frazeologii, literatury, ortografii i poetyki języka polskiego. Do pierwszego etapu przystąpiło 2890 uczniów ze 198 szkół, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 84, w tym uczennica klasy 7 a Amelia Glapa.

 Komisja Konkursowa, mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne uczniów i nauczycieli, postanowiła najpierw odroczyć przeprowadzenie finału konkursu, a następnie ustalić ostateczne wyniki w oparciu o punktację pierwszego etapu.

W wyniku pracy komisji Amelia Glapa zajęła V miejsce w województwie w Konkursie “Złota Żaba”. Ta nieoczekiwana informacja była przyjęta z radością nie tylko przez uczennicę, która swoją nagrodę odebrała pocztą, ale i przez polonistkę, dyrekcję, koleżanki i kolegów. Amelii życzę jeszcze wielu sukcesów, odwagi i wiary w swoje możliwości. 
Danuta Kobus-Bogunia 

Dary dla Hospicjum

21 V koło wolontariatu naszej Szkoły zorganizowało zbiórkę  pampersów oraz rękawiczek jednorazowych dla Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Zebrane środki higieniczne zostały przekazane na ręce siostry oddziałowej p. Eweliny Przybylskiej.

Dziękujemy bardzo wszystkim darczyńcom- rodzicom i uczniom naszej Szkoły oraz innym  mieszkańcom Skoków, którzy w tym trudnym czasie pamiętali o ludziach chorych, potrzebujących teraz, jak nikt inny, naszego wsparcia.

Szczególne podziękowania kierujemy do Przewodniczącej Rady Rodziców p. Joanny Andrzejewskiej za pomoc w organizacji zbiórki.
Organizatorzy: D. Mrozińska, M. Samol i R. Hamulczyk

Szkolny konkursy z okazji 100. urodzin Świętego Jana Pawła II

Tę niezwykłą, setną rocznicę urodzin naszego Świętego Papieża przyszło nam obchodzić czasach pandemii. Mimo to wyjątkowa rocznica znalazła miejsce w realizacji treści różnych przedmiotów zgodnie z programem wychowawczym Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w  Skokach. Odbyły się lekcje religii, godziny wychowawcze, języka polskiego czy historii poświęcone życiu i nauczaniu Jana  Pawła II. Ukoronowaniem tych poczynań były szkolne konkursy.

Pierwszym z nich był Konkurs wiedzy o życiu i nauczaniu świętego Jana Pawła II. Konkurs przygotowany przez Andrzeja i Barbarę Surdyków polegał na zdalnym rozwiązaniu testu, w dniu urodzin Karola Wojtyły, a że regulamin przewidywał zwycięstwo dla tego, kto w najkrótszym czasie rozwiąże test, uzyskując najwięcej odpowiedzi, emocji było bardzo dużo. Organizatorzy konkursu wyłonili laureatów w poszczególnych klasach, począwszy od 3, a skończywszy na 8. Laureatami zostali:
w klasach trzecich Natalia Dziurka
w klasach czwartych- Olivier Zieliński
w klasach piątych– Zuzanna Tyll i Paulina Dziurka
w klasach szóstych- Patrycja Skwierzyńska i Wanda Surdyk
w klasach siódmych- Jagna Kaliska i Jagoda Łuczak

w kasach ósmych-Dawid Bartkowiak, Marcin Nogajewski i Karolina Skwierzyńska.
Zwycięzcy zostali obdarowani dyplomami i nagrodami książkowymi ufundowanymi przez księdza proboszcza Karola Kaczora.

Kolejny konkurs skierowany do uczniów naszej szkoły, związany był z setną rocznicą urodzin Świętego Jana Pawła II i polegał na  wykonaniu plakatu związanego z tym wydarzeniem. Uczniowie wysyłali zdjęcia wykonanych prac do organizatorów: Anny Macioszek, Izabeli Białej, Wiesławy  Surdyk-Fertsch i Barbary Surdyk. Prace te będzie można obejrzeć w galerii na stronie internetowej szkoły.
B. Surdyk

Mobilna legitymacja

Zbliża się czas wakacji, urlopów i wyjazdów rodzinnych. Przypominamy, że już w ubiegłym roku nasza szkoła wprowadziła możliwość wystawiania uczniom mobilnej legitymacji. Posiadacz takiej mLegitymacji wyświetla ją na ekranie  telefonu i w ten sposób potwierdza, że jest uczniem naszej szkoły, skorzysta z ulg i zwolnień, tak samo jak w przypadku legitymacji papierowej. Dane z legitymacji elektronicznej można również przekazać użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. imię, nazwisko, wiek i wizerunek użytkownika, a także sprawdzi ważność jego mobilnej legitymacji.

Aby założyć taką legitymację uczeń powinien posiadać telefon (z systemem Android w wersji 6.0 lub wyższej), zdjęcie elektroniczne i zgłosić się do sekretariatu szkoły. Zapraszamy.
Renata Stróżewska