Wielkim sukcesem zakończyła się wyprawa skockich młodych turystów do Augustowa. W tym mieście i jego okolicach rozegrany został, bowiem finał centralny XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego PTTK.

By wyjechać jednak tam i reprezentować Wielkopolskę trzeba było wygrać eliminacje wielkopolskie. Uczynili to w kwietniu we Włoszakowicach. Tam, bowiem drużyna
w składzie Rafał Jarzębowski, Marcin Nogajewski, Michał Szklennik reprezentująca pion szkół podstawowych okazała się najlepsza. W ich ślady poszli gimnazjaliści Paulina Kubicka, Paulina Kawczyńskai Mateusz Kamieński

OMTTK PTTK można uznać za jeden z najtrudniejszych w kraju. Jego uczestnicy muszą wykazać się wielką wiedzą i olbrzymimi umiejętnościami. m.in. Rozwiązać test krajoznawczy dotyczący Polski i szczególnie województwa, które jest organizatorem finału (w tym roku podlaskie), w teorii i praktyce udzielać pierwszej pomocy, znać przepisy ruchu drogowego, pokonać rowerowy tor przeszkód, jak najlepiej pomaszerować na orientację, wykazać się znajomością parków narodowych i krajobrazowych, a w ramach turystycznego ABC rozpoznać dania kuchni podlaskiej, komunikować się w języku esperanto i wykonać podstawowe czynności żeglarskie. Dodatkowo punkty można dostać za posiadane uprawnienia i zdobyte odznaki turystyczne i krajoznawcze.

Pochwalić się też musimy sukcesami indywidualnymi. Najlepszymi rowerzystami turnieju zostali Marcin Nogajewski i Mateusz Kaminski. Natomiast drużynowo ekipa z podstawówki najlepsza była w znajomości języka esperanto, gimnazjaliści zaś w Ino obie też w swoich kategoriach najlepiej żeglowały.

Na wielki sukces złożyła się długa i systematyczna praca uczniów i opiekunów, często wieczorami i w dni wolne. Nie był by on jednak możliwy, gdyby nie olbrzymie wsparcie i zaangażowanie rodziców szczególnie państwa Magdaleny i Pawła Kubickich, Magdaleny i Rafała Jarzębowskich i pana Franciszka Szklennika.

Dzięki temu o małych Skokach zrobiło się głośno w północno-wschodniej Polsce tym bardziej, że z dumą nosiliśmy reprezentacyjna gminne koszulki.

Opiekunowie Barbara i Andrzej Surdyk