Słoneczna i wietrzna pogoda w okresie wiosennym oraz brak opadów deszczu przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pożarowego w lasach, niestety nieodpowiedzialne zachowanie ludzi korzystających z dobrodziejstwa przyrody wpływa na wzrost ilości pożarów.

Widok wyrzucanych papierosów na trawnikach, czy pustych butelek po alkoholu w lasach oraz przy zbiornikach wodnych denerwuje praktycznie wszystkich. Niestety, jest też garstka ludzi, którzy za nic mają przyrodę i czystość w miejscach, gdzie króluje zieleń, reagujmy na takie zachowania i wspólnie działajmy by zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru.

Leśnicy przypominają o zakazie wjazdu do lasów pojazdów silnikowych i możliwości palenia papierosów tylko na obrzeżach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ przy wysokich temperaturach – nawet niedogaszony przypadkiem papieros – może spowodować pożar, podobnie jak puste butelki po alkoholu. Na terenach lasów państwowych prowadzi się blisko 12-godzinny monitoring za pomocą wież przeciwpożarowych. W każdym z 35 nadleśnictw codziennie w gotowości utrzymywanych jest 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostanie blisko 200 leśników

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. 99% wszystkich pożarów spowodowanych jest przez człowieka, przez jego celowe działanie lub jego lekkomyślność. Las nie obroni się sam, dlatego leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie. W lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Przypominamy również, że wypalanie traw, które często prowadzi do rozprzestrzeniania się ognia zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody jest surowo zabronione!!!