ZOBACZ_FILMW piątek 18 listopada w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbył się III Piknik Naukowy pod hasłem:„ Nasze życie – nasza przyszłość”. Tegoroczny piknik był podsumowaniem kilku projektów edukacyjnych, które tematycznie nawiązywały do obchodzonego w tym roku Międzynarodowego Roku Chemii, Czesława Miłosza, Heweliusza i Międzynarodowego Roku Lasów. Prace projektowe trwały dwa miesiące. W tygodniu poprzedzającym imprezę w szkole, nadawana była audycja radiowa o Czesławie Miłoszu, odbył się również Szkolny Konkurs Chemiczny.

Na pikniku gościliśmy przedstawicieli gimnazjów z Przemętu, Rąbczyna, Wągrowca i Witkowa. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Skoki – pan Tadeusz Kłos, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki – pan Zbigniew Kujawa, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego – pan Krzysztof Migasiewicz, Sekretarz Gminy – pani Blanka Gaździak, Skarbnik Gminy – pani Aleksandra Kamińska, Kierownik Referatu Oświaty pani Beata Nowak – Szmyra, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Skokach – pani Elżbieta Skrzypczak, Proboszcz ks. dziekan Karol Kaczor, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Lidia Szymkowiak, przedstawiciel Nadleśnictwa Łopuchówko – pan Robert Zaganiaczyk i Nadleśnictwa Durowo – pan Wojciech Szmyra oraz pani Karolina Prange z Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” .

Jako pierwsi na scenie pojawili się reprezentanci naszego gimnazjum przebrani za sławnych naukowców. Wśród nich był oczywiście Albert Einstein ze swoją bujną czupryną, Mikołaj Kopernik z globusem w ręku i Maria Skłodowska – Curie. Ulubieńcem publiczności został Einstein z klasy IIa. Gratulujemy pomysłowości!

W dalszej części programu uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego „ Iluzja,” prowadzonego przez panią Elżbietę Słomę, przedstawili spektakl, który przybliżył widzom sylwetki dwóch polskich noblistów: Marii Skłodowskiej – Curie i Czesława Miłosza. Występ grupy teatralnej nagrodzono gromkimi brawami.

Nauka wcale nie musi być nudna, może być pasjonującą przygodą i wspaniałą zabawą, a można się było o tym przekonać podczas pokazów doświadczeń chemicznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród gimnazjalistów. Pod opieką naszego gościa – pana Roberta Biernackiego z Politechniki Poznańskiej, młodzież bardzo chętnie wykonywała proste doświadczenia. Nie zabrakło kolorowych płomieni, dymów i rosnących „jak na drożdżach” barwnych substancji, a ognisty wulkan wyglądał naprawdę imponująco.

Kolejnym punktem pikniku były zadania projektowe i zwiedzanie ścieżek edukacyjnych: „Sali Leśnej”, „Sali Miłosza”, wystawy fotograficznej pt. „Lasy dla ludzi” i wystawy prac projektowych. Gimnazjaliści wykonywali zadania projektowe przygotowane przez rówieśników. Na sześciu stanowiskach mogli sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności z różnych przedmiotów. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali łamigłówki, zadania matematyczne, gry dydaktyczne, formułowali wnioski do obserwowanych doświadczeń fizycznych i chemicznych. W „Sali Miłosza” sprawnie wyszukiwali informacje o życiu i twórczości poety, recytowali fragmenty jego wierszy. Aktywność w zadaniach projektowych potwierdzona została pieczątkami na kartach zadań, które wzięły udział w losowaniu nagród rzeczowych.

Dużej wiedzy wymagał Międzypowiatowy Konkurs Przyrodniczy, w którym uczestniczyły czteroosobowe drużyny z pięciu gimnazjów. Zadania konkursowe polegały między innymi na: rozpoznawaniu roślin i zwierząt chronionych, pracy z mapą i organoleptycznym rozpoznawaniu substancji. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Dudzińska, Marta Kubicka, Kacper Konieczny i Edward Surdyk. Drużyna zajęła II miejsce!

Po pełnej wrażeń i niespodzianek części projektowej nadszedł czas na pyszne kiełbaski, których fundatorem była Rada Rodziców. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji poczęstunku.

Czas spędzany na III Pikniku Naukowym umilali nam uczniowie naszego gimnazjum. Występ szkolnego zespołu „Roses”, podobnie jak występ gitarowy Macieja Kujawy z klasy IIIc wzbudził pozytywne emocje. Padło wiele miłych słów o naszych młodych artystach od przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół.

W trakcie imprezy można było nabyć gazetę projektową – specjalne wydanie „Szkolnego Miszmasza”.

Na zakończenie odbyło się wręczenie dyplomów, podziękowań i nagród rzeczowych.

 

Wyniki konkursów:

MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZY:

I m-ce – Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu

II m-ce – Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach

III m-ce – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Przemęcie

KONKURS PLASTYCZNY pt. „CHEMIA NIEJEDNO MA IMIĘ”

I m-ce – Wiktoria Widzińska – Gimnazjum w Wągrowcu

II m-ce – Paweł Rożek – Gimnazjum w Rąbczynie

III m-ce –Wiktor Połeć – Gimnazjum w Rąbczynie

SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY

I m-ce – Roksana Brzezińska kl.IId, Klaudia Kubisz kl. IIIc

II m-ce – Jakub Szymański kl.IIc, Jakub Kwapiński kl. IId

III m-ce – Mateusz Fertsch kl.IIIb, Wioletta Malczewska kl.IId, Wiktoria Stróżyńska kl.IIa, Edward Surdyk kl. Id

GRATULUJEMY!

Piknik odbył się dzięki pomocy i wsparciu finansowemu: Burmistrza Miasta i Gminy Skoki, Nadleśnictwa Durowo, Nadleśnictwa Łopuchówko, Rady Rodziców Gimnazjum nr 1im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, pana Krzysztofa Migasiewicza – właściciela Piekarni – Cukierni „Emka”, pana Szymona Bochyńskiego – właściciela firmy „Proffesional”, pana Andrzeja Pilaczyńskiego i pani Magdaleny Hauke.

Wszystkim wyżej wymienionym serdecznie dziękujemy.


[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/moJopJMbzpU?feature=player_embedded” frameborder=”0″ allowfullscreen]