W środę, dnia 26 października 2011 roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Jabłkowie z  grup: „Słoneczka” z oddziału w Jabłkowie, „Mróweczki” z oddziału Rejowiec oraz „Muchomorki” z oddziału Łosiniec uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. W muzeum czekało na nas wiele atrakcji. Zajęcia zostały podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej zwiedzaliśmy muzeum, po którym oprowadzał nas Pan przewodnik. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób dostarczył nam informacji na temat zwiedzanych eksponatów. Zobaczyliśmy m.in. jak wyglądała chata rybaka, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób dawniej prano, robiono śmietanę i masło, zobaczyliśmy jak wyglądało żelazko, którym prasowały nasze prababcie, jak wyglądała dawna lokówka do włosów, przybory kuchenne, szkolne i dawne zabawki. Dowiedzieliśmy się też, że już nasze prababcie robiły gofry. Wyglądało to trochę inaczej niż  robi się to dziś.

Podczas zwiedzania nawet Paniom opiekunkom zebrało się na chwilę refleksji, kiedy zobaczyły na wystawie w muzeum elementarz, z którego uczyły się pierwszych liter. Po oprowadzeniu po muzeum Pan przewodnik zaprosił nas do sali zabaw, gdzie za pomocą projektora z lat 80-tych wyświetlił bajkę „Jak Wojtek został strażakiem”. Następnie udaliśmy się na drugą część zajęć. Część praktyczną stanowiły zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci własnoręcznie z gotowych elementów wycinały i przyklejały na kartkę strój ludowy – pałucki (strój mężczyzny). Po zajęciach warsztatowych zaproszono nas do sali zabaw. I tam radości nie było końca… Zajęcia, w trakcie których dzieci czerpały wiele radości bardzo nam się podobały.

Dzieci bardzo podekscytowane opowiadały swoim rodzicom o wycieczce do muzeum. Dziękujemy za miłe zorganizowanie nam czasu w muzeum.

muzeum_1

muzeum_2

muzeum_3

muzeum_4

muzeum_5

muzeum_6

muzeum_7

muzeum_8