W Szkołach Podstawowych w Jabłkowie, Rejowcu i Lechlinie prowadzonych przez Stowarzyszenie Edukacyjne „TĘCZA” obchodzono „Święto Pyry”.

3 października w Jabłkowie w święcie wzięły udział dzieci ze szkoły i przedszkola. W tym pięknym słonecznym dniu, przypominającym bardziej lato niż jesień zajęcia lekcyjne zostały skrócone, aby umożliwić wszystkim udział w obchodach. Zabawę zaczęto od przedstawienia historii ziemniaka oraz tradycji związanych z wykopkami. Następnie uczniowie klas wykonali ziemniaczanego stworka, pyrkowe miasteczko i uczestniczyli w zawodach sportowych. Wspólne zabawy zakończono ziemniaczaną ucztą przy ognisku; degustacją ziemniaków  z gzikiem i pieczonych kiełbasek.

6 października w szkole w Lechlinie uczniowie klas I-III obchodzili także „ Święto Pyry”. Najpierw dzieci wykonywały „ziemniaczanego ludzika”, a potem wzięły udział w rywalizacji sportowej. Bohaterką była oczywiście „ pyra” rzucana do celu, sadzona, noszona na łyżce. Na koniec dzieci z wielkim apetytem zajadały się ziemniakami z masłem i solą.

W Rejowcu „Święto Pyry” obchodzono natomiast 19.10.2011r. Aby uczcić tą okazję, przygotowano dla dzieci zadania i konkurencje, które nagradzane były drobnymi, słodkimi upominkami. Klasa I-III zabawiła się w „ziemniaczaną koszykówkę”, a uczniowie z klas 4-6 musieli wykazać się swoją wiedzą na temat ziemniaka i jego historii, z czym poradzili sobie świetnie, klasa piąta napisała „Odę do Pyry”. Przeprowadzono również konkurs szybkiego obierania ziemniaka, wygrał Dawid Socha, który prześcignął nawet dziewczynę. Gratulujemy. Na koniec wszyscy zebrani zabrali się do degustacji solenizantki-PYRY. 🙂

Ten dzień upłynął chyba dla wszystkich w wesołej atmosferze..

Swieto_Pyry

Swieto_Pyry_1

Swieto_Pyry_2

Swieto_Pyry_3

Swieto_Pyry_4

Swieto_Pyry_5

Swieto_Pyry_6

Swieto_Pyry_7

Swieto_Pyry_8

Swieto_Pyry_9

Swieto_Pyry_10

Swieto_Pyry_11

Swieto_Pyry_12

Swieto_Pyry_13

Swieto_Pyry_14

Swieto_Pyry_15

Swieto_Pyry_16

Swieto_Pyry_17

Swieto_Pyry_18