ZOBACZ_FILMW dniu 10 października w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbył się piknik naukowy z dziedziny astronomii, który był podsumowaniem projektu „Odkryj swój Wszechświat”. Został on zorganizowany z okazji obchodzonego w naszym kraju Międzynarodowego Roku Astronomii.

Pomysłodawczynią i główną organizatorką pikniku była pani Małgorzata Dudek, która w naszym gimnazjum uczy geografii, a jej pasją jest astronomia. Do tej pory próbowała nią zarazić swoich uczniów, a teraz także tych, którzy lata gimnazjalne mają już za sobą.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00. Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor szkoły pan Wiesław Sierzchuła, który powitał przybyłych gości. Wśród nich obecny był pan Karol Wójcicki – miłośnik i propagator astronomii. Nie zabrakło także przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół, takich jak Gimnazjum z Mieściska, Gimnazjum z Rąbczyna i Gimnazjum z Wągrowca.

Pierwszym punktem programu był występ szkolnego teatru „Iluzja”, który wraz z członkami szkolnego koła astronomicznego „Antares” przygotował krótkie widowisko, w czasie którego mogliśmy „spotkać się” z wielkimi ludźmi astronomii, żyjącymi setki lat temu, a byli to wszystkim znani ze źródeł historycznych Mikołaj Kopernik i Galileusz.

W dalszej części pan Karol Wójcicki wygłosił prelekcję nt. „W pogoni za cieniem”. Nasz gość był organizatorem dwóch wypraw na całkowite zaćmienia Słońca ( Syberia – 2008r. i Chiny – 2009r). Wystąpienie pana Karola, studenta astronomii, wszystkich bardzo zainteresowało. Młody wiek prelegenta zachęcał uczestników pikniku do indywidualnych rozmów.

W kolejnym punkcie programu klasy zaprezentowały swoich przedstawicieli przebranych za przybyszów z Kosmosu. W konkurencji tej zwyciężyła klasa IIIa, a jej Ufoludek otrzymał tytuł „ Ulubieńca publiczności „.

Następnie wystąpili uczniowie klasy IIIb i IIIe, którzy zaprezentowali ciekawe doświadczenia wyjaśniając jednocześnie prawa nimi rządzące.

Podczas trwania pikniku rozstrzygnięte zostały również dwa konkursy: wiedzy o astronomii i plastyczny.
Wyniki konkursu astronomicznego:
1 miejsce zajęła – Aleksandra Samol
2 miejsce zajęła – Marta Szmyra i Paulina Szymkowiak
3 miejsce zajęła – Paweł Błaszczyk i Dominika Popkowska
Wyniki konkursu plastycznego
1 miejsce – Dagmara Stachowiak – Gimnazjum w Skokach
2 miejsce – Agata Napierała – Gimnazjum w Mieścisku
3 miejsce – Dominika Urbaniak – Gimnazjum w Skokach

W ciągu całej uroczystości czas umilali nam swoimi występami artyści z naszego gimnazjum. Najwięcej emocji wzbudził jak zwykle występ zespołu tanecznego „Rosses” oraz popisy muzyczne Agnieszki Gatkowskiej, Macieja Kujawy, Wojciecha Molińskiego (absolwenta naszej szkoły ), Anny Lisieckiej, Sylwii Korczak, Pawła Kunickiego i Piotra Paczewskiego.

Ostatnim punktem pikniku był koncert Vandersona, który poprzez muzykę elektroniczną uruchomił naszą wyobraźnię, a za pomocą obrazu przeniósł nas w przestrzeń kosmiczną.

Niestety, ze względu na nieodpowiednie warunki atmosferyczne, nie mógł odbyć się najważniejszy punkt programu, a mianowicie pokazy nieba sprzętem astronomicznym . Mamy jednak nadzieję, że wszyscy chętni w odpowiednim momencie zjawią się przed teleskopami i wraz z kołem astronomicznym sprawdzą, czy naprawdę warto zainteresować się tą dziedziną nauki.

My tymczasem dziękujemy za udział w pikniku wszystkim przybyłym gościom, rodzicom i uczniom.

Szczególnie dziękujemy sponsorom: Burmistrzowi Miasta i Gminy w Skokach, Firmie Astrozakupy z Poznania, Kompleksowi Gastronomiczno-Rekreacyjnemu „Zbyszko – Nowa Holandia” panu Zbigniewowi Kowzanowi oraz panu Maciejowi Wójcikowi właścicielowi Firmy Axel-Met. Słowa wdzięczności kierujemy także w kierunku Rady Rodziców, która nigdy jeszcze w takiej sytuacji nie pozostawiła nas samych, a także w stronę personelu technicznego, który wspierał nas we wszystkich działaniach.

Nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Skokach


[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/Dg16VeVUVQQ?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]