2-03_2_Himalaje_Slona_Herbata_25-03_1_Himalaje_Do_szkoly_1Himalaje – najwyższy łańcuch górski na Ziemi. 10 z 14 ośmiotysięczników świata znajduje się właśnie w tym masywie. Miłością do tych gór postanowiła zarazić nas pani Katarzyna Mazurkiewicz, która na początku marca spotkała się z uczestnikami projektu „Z małej gminy Skoki do wielkiego Świata – cykl spotkań podróżniczych dla dzieci z gminy Skoki”. Tak jak jej poprzednicy, odwiedziła ona przedszkola i szkoły podstawowe należące do Stowarzyszenia Edukacyjnego „Tęcza”. Organizatorem tych spotkań jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.

1-03_Autor_MazurkiewiczPani Kasia opowiedziała dzieciom o życiu i zwyczajach panujących wśród ludzi żyjących w wioskach położonych w wysokich partiach gór. Poza tym odkryła przed nimi tajniki przyrządzania himalajskiej herbaty, która niczym nie przypomina naszej, a do tego jest słona. Opowiedziała im również o dzieciach, które mają do szkoły „pod górkę”, o tym jak te szkoły wyglądają, czy uczniowie codziennie wracają z nich do domów, co robią po lekcjach, a także jakie noszą fryzury, czy grymaszą przy jedzeniu oraz co wspólnie z rodzicami gromadzą na dachach domów. Pokazała zabawki jakimi bawią się himalajskie dzieci, opowiedziała jak spędzają zimowe i letnie wakacje oraz podpowiedziała co należy zrobić, aby się nie nudzić.

Przywitała i pożegnała się z nimi w języku nepalskim, ale tak naprawdę pozostawiła po sobie „głód przygody”, który towarzyszyć będzie młodym podróżnikom do początków kwietnia, kiedy to inny podróżnik zabierze ich w odległy zakątek naszego globu. Gdzie to będzie? Zobaczymy. Relacja z tego spotkania wkrótce.

 


Loga_do_NW