Finał województwa w warcabach

02-warcaby03-warcabReprezentacja naszej szkoły zakwalifikowała się, co już było niewątpliwym sukcesem, do Finału Województwa Wielkopolskiego w Indywidualnych Warcabach Dziewcząt i Chłopców.

9 marca 2013 r. w Poznaniu, drużyna w składzie: Anna Surdyk, Aleksandra Tyll, Bartosz Sierzchuła i Paweł Bartsch, zmierzyła się z mistrzami województwa wielkopolskiego w warcabach. Do rywalizacji przystąpiło 106 zawodników w dwóch kategoriach: kategoria dziewcząt i kategoria chłopców. Młodzi warcabiści rozegrali osiem wyczerpujących partii.

Nasi uczniowie walczyli zaciekle i zawzięcie. Planowali powtórzenie sukcesu z poprzednich lat, kiedy to zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce. Niestety, tym razem aż tak dobrze nie poszło. Najlepiej wypadła Aleksandra Tyll, która wywalczyła 19 miejsce w kategorii dziewcząt.

Serdecznie gratulujemy całej drużynie i życzymy dalszych sukcesów.


„Ptaki Polski zagrożone wyginięciem”

01-salamandra16.02.2013 r. odbył się etap okręgowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych pod hasłem „Ptaki Polski zagrożone wyginięciem”. Tym razem Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” spośród placówek zgłaszających gotowość przeprowadzenia etapu okręgowego konkursu, wybrało naszą szkołę. Przybyli do nas uczniowie wraz z opiekunami ze szkół podstawowych z Kłecka, Sławna i Dębnicy oraz gimnazjów z Kłecka, Kiszkowa i Skoków.

Po rozwiązaniu testów konkursowych komisja ogłosiła wyniki. Zgodnie z regulaminem do etapu wojewódzkiego zakwaklifikowali się uczniowie z najwyższą ilością punktów: Edward Surdyk i Karol Malec z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Czwarte miejsce w konkursie, a jednocześnie najlepsze spośród uczniów szkół podstawowych, zajęła Anna Surdyk. Kolejne wyniki uzyskali: Patryk Jankowski i Mateusz Pawlicki oraz Aleksandra Szymaś. Wyżej wymienione osoby oraz Jacek Śrama reprezentowały naszą szkołę. Do przyrodniczych zmagań uczniowie przygotowywali się podczas zajęć pozalekcyjnych, w ramach których musieli przyswoić dużą partię materiału, ponieważ wymagania konkursu są jednakowe dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych


Wicemistrzostwo Rejonu Pilskiego w Piłce Siatkowej

04-pilka_siatkowa11 marca 2013 r. w Damasławku odbył się finał Mistrzostw Rejonu Pilskiego w Piłce Siatkowej Chłopców. Do zawodów zgłoszono 6 drużyn reprezentujących poszczególne powiaty. W tym roku do turnieju awansowały dwie drużyny (mistrz i wicemistrz) z powiatu wągrowieckiego. Szczęśliwie, wszyscy nasi chłopcy doszli do pełni sił po okresie walki z chorobami, dlatego do zawodów przystąpiliśmy w najsilniejszym składzie. Rywalizacja między zespołami była bardzo zacięta. Graliśmy w systemie „każdy z każdym” i dopiero po ostatnim spotkaniu poznaliśmy zwycięzcę turnieju, którym została Szkoła Podstawowa nr 3 w Pile. Ten zespół jako jedyny pokonał chłopców reprezentujących Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Skokach. Jako, że pozostałe mecze wygraliśmy, zostaliśmy wicemistrzami rejonu pilskiego, co z pewnością jest dla nas dużym sukcesem.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

  1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Pile
  2. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach
  3. Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wielkopolskim
  4. Szkoła Podstawowa w Damasławku
  5. Szkoła Podstawowa w Margoninie
  6. Szkoła Podstawowa w Głubczynie

Skład drużyny: Adrian Sommerfeld, Patryk Jankowski, Bartosz Belter, Filip Stefański, Patryk Szwed, Szymon Futro, Filip Jarzembowski, Dawid Loręcki, Mikołaj Gebler, Michał Grabiszewski, Adrian Nowak.

Drużynę przygotował Janusz Bojarski.


Godzina czarów

Umiejętność czytania, zdobywana i systematycznie doskonalona przez pierwszoklasistów, przypieczętowana została uroczystością Pasowania na Czytelnika.

Pasowanie to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekarkę Lidię Eksler weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.

W tym roku spotkanie z maluchami przebiegało pod hasłem Godzina Czarów. Wyczarowana przez Wróżkę najważniejsza postać -Królowa Książkaprzekazała najmłodszym czytelnikom zasady korzystania z biblioteki oraz prośby książek. Przejęci pierwszoklasiści stosownym przyrzeczeniem zobowiązali się do przestrzegania regulaminu biblioteki i poszanowania książek. Ceremonia pasowania zakończyła się wręczeniem dyplomów, a najmłodsi czytelnicy po raz pierwszy mogli samodzielnie wypożyczyć książkę.

05-pasowanie_na_czytelnika_1 06-pasowanie_na_czytelnika_2 07-pasowanie_na_czytelnika_3 08-pasowanie_na_czytelnika_4

09-pasowanie_na_czytelnika_5 10-pasowanie_na_czytelnika_7


Rekolekcje wielkopostne

Od 11 do 13 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych. Nauki rekolekcyjne głoszone przez ks. Sławomira Komorskiego nawiązywały tematycznie do inscenizacji przygotowanej przez dzieci. Pierwszego dnia zaprezentowane zostało przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej”, a następnie zorganizowano konkurs biblijny. Podczas drugiego dnia rekolekcji młodzi aktorzy wystąpili w kościele z inscenizacją Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. Na szczególną uwagę zasługuje Kacper Kujawa, który w obydwóch przedstawieniach wcielił się w postać Pana Jezusa. Jego upadki pod ciężarem krzyża, spotkanie z Matką i męczeńska śmierć niejednego widza przyprawiły o łzy wzruszenia.

11-meka_panska_6 12-meka_panska_8 13-meka_panska_9 14-meka_panska_15 16-meka_panska_22

17-meka_panska_26 18-meka_panska_31


Dzień Liczby π

To już trzeci raz w Szkole Podstawowej w Skokach organizowany jest Dzień Liczby π. Data 14 marca zapisana w notacji amerykańskiej jako 3,14 kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Od 1988 roku wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. W ubiegłym roku empirycznie badaliśmy na boisku szkolnym stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. W tym roku z racji pogody podczas przerw zadowoliliśmy się zabawą ze stoperem. Start, a po chwili stop. Ten, kto najbardziej zbliżył się do wyniku 3,14 przechodził do następnego etapu. Na zwycięzców czekały dyplomy. Był też konkurs na napisanie wiersza z jak największą ilością wyrazów, w których sylabę „pi” zastąπono grecką literą alfabetu. Każdy kto napisał taki wiersz mógł poczuć się jak nasza noblistka – Wisława Szymborska, której zdarzyło się poświęcić strofy naszej „podziwu godnej liczbie Pi”. Do świętowania przyłączyli się urodzeni tego dnia uczniowie, którzy obdarowani napisem w języku angielskim „urodziłem się w dniu π” reklamowali wydarzenie pośród społeczności szkolnej. Szkoda jedynie, że korzystamy z kolejnego zapożyczenia (po walentynkach i halloween) zza oceanu. Jednak gdybyśmy chcieli obstawać przy rodzimej tradycji, to obchodzenie święta wypadłoby 22 lipca, a to mijałoby się z celem. Już w III wieku p.n.e. Archimedes oszacował jej wartość jako 22/7, co jest nie tylko najlepszym wśród ułamków o mianowniku nie większym od 7, ale wśród wszystkich dat rocznych w polskiej notacji (i rzecz jasna lepszym niż 3,14). Warto na koniec przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego i genialnego Alberta Einsteina.

Krzysztof Gapiński