Tydzień wolontariatu

01-wolontariatW dniach 3-7 grudnia 2012 w Szkole Podstawowej w Jabłkowie zorganizowany został Tydzień Wolontariatu. To ogólnopolskie wydarzenie propagujące ideę wolontariatu szkolnego było w naszej szkole organizowane po raz drugi.

Tydzień Wolontariatu stał się wspaniałą okazją do zaprezentowania działań podejmowanych przez społeczność szkolną na rzecz potrzebujących. Wśród podjętych działań znalazły się:

 • Akcja informacyjna nt. działań wolontariatu.
 • Wspólne pisanie listów do Gwiazdora.
 • Kiermasz świąteczny.
 • Gry i zabawy ruchowe dla uczniów klas młodszych.
 • Pomoc w nauce.
 • Pomoc w podawaniu posiłków uczniom najmłodszym.
 • Zbiórka „groszy”.
 • Wspólny wypiek świątecznych pierników w Oddziale dla Dzieci Niepełnosprawnych w Pawłowie Skockim.

Tydzień Wolontariatu po raz kolejny stał się okazją do wesołej integracji oraz bardzo mądrej lekcji. Przypomniał, jak wiele radości i satysfakcji daje pomoc drugiemu człowiekowi, szczególnie teraz, gdy święta tuż… tuż.

Joanna Tomczak


 

 

BOŻE NARODZENIE

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy Narodzin Chrystusa, aby przypomnieć wydarzenia sprzed 2000 lat, gdy w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia to dla każdego z nas wyjątkowy czas. W naszej szkole od lat już organizowane są jasełka dla rodziców, nauczycieli i uczniów. W tym roku 21 grudnia na scenie, w niezwykłej świątecznej scenerii zaprezentowali się mali aktorzy z kl. I- III. Sama uroczystość, stroje małych aktorów i jasełka w wykonaniu dzieci sprawiły, że są to niezapomniane chwile. Wszyscy, którzy radośnie chcieli przeżywać Adwent, okres oczekiwania na Boże Narodzenie poczuli klimat tego magicznego święta.

Część artystyczną przygotowały Panie: Paulina Grossmann oraz Agnieszka Przewoźna. Scenografia do przedstawienia została wykonana przez nauczycielki z przedszkola: Patrycję Widzińską, Paulinę Nowak oraz nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Paulinę Grossmann. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Antoni Wiśniewski, który przygotował również na koniec jasełek koncert dzieci wchodzących w skład szkolnego kółka muzycznego. Z kolei starsze dzieci pod opieką Pani Marleny Nogaj zaprezentowały kolędy w języku angielskim. W tym szczególnym dniu wszyscy obecni spotkali się przy wigilijnym stole.

W bardzo serdecznej i wyjątkowej atmosferze dzielili się opłatkiem życząc sobie wzajemnie, aby nadchodzący świąteczny czas był wyjątkowym czasem miłości. Po części artystycznej dzieci znalazły pod choinką mnóstwo prezentów: gier planszowych, z których korzystać będą na zajęciach świetlicowych. Za otrzymany prezent pięknie podziękowały wesołą kolędą.

Paulina Grossmann

03-jaselka_27 04-jaselka_23 05-jaselka_22 06-jaselka_21 07-jaselka_19

08-jaselka_18 09-jaselka_15 10-jaselka_14 11-jaselka_13 12-jaselka_12

13-jaselka_10 14-jaselka_9 15-jaselka_8 16-jaselka_7 17-jaselka_6

18-jaselka_5 19-jaselka_3 19-jaselka_3 20-jaselka_2 21-jaselka_1


 

 

Święto myśliwych w Lechlinku

polowanieW tym roku, członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego „Szarak” uczcili patrona myśliwych św. Huberta 10 listopada 2012 r. świątecznym polowaniem i popołudniową biesiadą. Rozpoczęła się ona przedstawieniem „Chodźmy do lasu”, w który swoje zdolności aktorskie pokazali członkowie koła przyrodniczego z Lechlina. Występy zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Wszyscy otrzymali słodkie upominki. Następnie, każdy mógł spróbować pysznie przyrządzonego dzika. Smakował on nie tylko uczniom, ale także ich opiekunom G. Kufel i   M. Macioszkowi.

Ciepła, jak na listopadowe popołudnie pogoda, blask ogniska i miła atmosfera sprzyjały biesiadowaniu.

Grażyna Kufel

 


 

Żonkil Symbolem Nadziei

Żonkilowe „Pola nadziei” są symbolem łączności między osobami terminalnie chorymi na raka a wolontariuszami niosącymi różnorodną, bezinteresowną pomoc. W październiku, w geście solidarności sadzone są cebulki żonkili, które zakwitają wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia i optymistycznie wpływa na wszystkich ludzi.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lechlinie, pod opieką G. Kufel i S. Błażejewskiej posadzili żonkile przy szkole i kościele 15 października 2012 r., rozpoczynając drugi rok wolontariatu. Wszyscy pracowali z dużym z dużym zapałem. Słoneczna pogoda sprzyjała pracy.

Grażyna Kufel


 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

02-spotkanie_z_kulturaDnia 14.12.2012 r., wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Lechlinie wraz z opiekunami G. Kufel i P. Wiśniewskim, zostali zaproszeni na uroczyste zakończenie akcji wolontariatu, w powiecie wągrowieckim. Odbyło się ono w sali wągrowieckiego kina.   W oficjalnej części spotkania były podziękowania za różne formy bezinteresownej pomocy, które do zebranych skierowali ks. prałat A. Rygielski, inicjator budowy Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, burmistrz Wągrowca A. Wilczyński i nauczycielki prowadzące wolontariat w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu. Następnie odbyła się część artystyczna, w której wystąpili między innymi uczniowie czwartej klasy z Lechlina, w przedstawieniu „Niesforna klasa”, wprowadzając wszystkich w świąteczny klimat. Wesołe dialogi rozbawiły zebranych. Gra małych aktorów została nagrodzona gromkimi oklaskami. Pod koniec uroczystości przeprowadzono świąteczną aukcję, w czasie której można było wylicytować coś dla ciała i ducha. Dochód z licytacji został przeznaczony na rzecz hospicjum. Na koniec każdy skosztował pysznego ciasta.

W drodze powrotnej do szkoły na uczniów czekała niespodzianka- wyśmienita pizza.

Grażyna Kufel


 

Kolędowanie w Lechlinie

lechlin21 grudnia w Punkcie Filialnym w Lechlinie uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców uczestniczyli w Wigilii szkolnej. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia jasełkowego, przygotowanego przez uczniów klas I-III pod czujnym okiem pani Justyny Graczyk, opiekunki kółka teatralnego. Jak zwykle maluchy włożyły całe serce w odtworzenie zdarzeń nocy betlejemskiej i z wielkim przejęciem wcieliły się w role Maryi, Józefa, Trzech Króli, Pasterzy i aniołów. Po wystawieniu jasełek, głos zabrał kierownik szkoły, pan Piotr Wiśniewski, który w imieniu swoim i Dyrekcji, złożył wszystkim uczestnikom szkolnej Wigilii życzenia świąteczne i noworoczne. Ponadto przekazał dzieciom atrakcyjne podarunki gwiazdkowe w postaci gier planszowych oraz zestawu iluminofonicznego. W nabyciu tego ostatniego Gwiazdorowi pomogli członkowie Koła Łowieckiego „Szarak”, które od lat współpracuje ze szkołą w Lechlinie. Następnie wszyscy obecni na Wigilii podzielili się opłatkiem i złożywszy sobie życzenia, zasiedli przy wigilijnym stole, by skosztować świątecznych pierników oraz ciast upieczonych przez rodziców uczniów. Jak zwykle podczas tego szczególnego spotkania nie zabrakło ciepłej, serdecznej atmosfery i dobrego humoru.


 

Podsumowanie obchodów ROKU JANUSZA KORCZAKA

Ogłoszenie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka stało się okazją do wzbogacenia programu wychowawczego szkoły o działania mające popularyzować wartości wybitnego pedagoga, wychowawcy oraz prekursora w walce o prawa dziecka. W tym celu w okresie od września do grudnia podjęto w szkole działania dydaktyczno-wychowawcze, uwzględniając udział uczniów w klasach I-III i IV-VI. Spośród podjętych działań, najważniejsze to:

 1. Prezentacja sylwetki Janusza Korczaka na gazetkach szkolnych.
 2. Apel wprowadzający społeczność uczniowską w tematykę obchodów Roku Korczaka.
 3. „Hasła nam najbliższe” – wybór myśli korczakowskiej przez uczniów i umieszczenie haseł na drzwiach sal.
 4. Projekcje filmów: „Król Maciuś I” i „Korczak”.
 5. Udział w zewnętrznym konkursie plastycznym organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Lędzinach „Pocztówka z Krainy Szczęśliwego Dzieciństwa”.
 • Wyróżnienie dla Ilony Nowickiej.
 1. Szkolny konkurs plastyczny w klasach I – III „Portret Króla Maciusia I”
 • I miejsce Inez Sikora – Jabłkowo
 • II miejsce Patrycja Fijołek – Jabłkowo
 • III miejsce Dominika Kietrys – Lechlin
 1. Szkolny konkurs multimedialny w klasach IV – VI „Sylwetka Janusza Korczaka”
 • I miejsce Patryk Paczkowski – Rejowiec
 • II miejsce Wiktoria Klimczak – Jabłkowo
 • III miejsce Ewelina Gruszka – Lechlin

Uroczyste podsumowanie obchodów Roku Korczaka zostało wzbogacone przedstawieniem teatralnym w wykonaniu uczniów. Oglądający przedstawienie widzowie mogli poczuć się uczestnikami wydarzeń w kraju Króla Maciusia I i jego wspaniałych reform. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania prezentacji multimedialnej wykonanej przez Patryka Paczkowskiego – laureata I miejsca w ogłoszonym konkursie.

Zamierzone cele dydaktyczno-wychowawcze w związku z obchodami Roku Korczaka zostały osiągnięte. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem w zaproponowanych formach działań. Należy mieć nadzieję, że podjęte inicjatywy odpowiednio wpłyną na postawę obywatelsko-społeczną naszych uczniów.

Joanna Tomczak


 

W świątecznym nastroju

Piątego grudnia w szkole w Lechlinie odbył się kiermasz świąteczny, na który zaproszono rodziców oraz mieszkańców Lechlina i okolic. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia jasełkowego pt. „Niesforna klasa”. W rolę rozkrzyczanych łobuzów, którzy zmieniają swe postępowanie dzięki Aniołowi, wcielili się uczniowie klasy czwartej. Po tym zabawnym i zarazem wzruszającym wprowadzeniu w bożonarodzeniową atmosferę, kierownik szkoły, pan Piotr Wiśniewski, zachęcił rodziców i przybyłych gości do skosztowania przygotowanych na tę okazję wypieków i poczynienia zakupów. A wśród wystawionych na sprzedaż świątecznych upominków było w czym wybierać! Oko cieszyły m. in. złote bombki zrobione z modrzewiowych szyszek, ozdoby choinkowe z makaronu, witrażyki ze świątecznym motywem, świece czy misternie wyhaftowane serwetki i anioły. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie wystawione na sprzedaż rzeczy wykonane zostały własnoręcznie przez nauczycieli i osoby zaprzyjaźnione z lechlińską szkołą. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na potrzeby placówki. Nad organizacją i przebiegiem świątecznego kiermaszu czuwali uczniowie należący do Samorządu Szkolnego i ich opiekunka, pani Katarzyna Rakowska. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku uda się powtórzyć tak sympatyczne spotkanie.

Lidia. Błachowiak


 

Karnawał, hej karnawał!

24-SAM_130025-SAM_1412W piątek, 11 stycznia, w Szkole Podstawowej w Lechlinie odbył się bal karnawałowy. Punktualnie o trzynastej pojawiliśmy się na tanecznym parkiecie przebrani za księżniczki, kowbojów czy Zorro. Jak zawsze podczas takiej okazji nie zabrakło zabawnych konkursów, polegających m.in. na tańcu par z balonem przytrzymywanym głową lub tańcu dookoła krzeseł, a następnie zajęciu na nich miejsca w momencie, gdy muzyka przestawała grać. Każdy, kto zmęczył się zabawą i na chwilę opadł z sił, mógł skosztować słodyczy lub przygotowanych specjalnie na tę okazję napojów. W rolę didżeja jak zwykle wcielił się niezastąpiony pan Piotr Wiśniewski, który puszczał nam same najlepsze przeboje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak udane spotkanie przy muzyce.