10 i 11 czerwca br skoczanie obchodzili swe doroczne święto – Międzynarodowe Dni Miasta i Gminy Skoki. W roku bieżącym do tradycyjnej nazwy dodano przymiotnik Międzynarodowe z uwagi na to, by podkreślić fakt pobytu zagranicznych delegacji z Gminy Bardowick w Niemczech i Drechterland w Holandii (gminy powstałej z połączenia gminy Venhuizen z sąsiednią gminą) i ich czynny udział w programie obchodów święta Gminy Skoki. Należy podkreślić fakt, iż nasi partnerzy z zagranicy odwiedzają naszą gminę w czasie skockiego święta od wielu już lat, lecz w roku udało się uzyskać wsparcie finansowe z Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej.

Zaprzyjaźnione delegacje przybyły do nas w przeddzień oficjalnych obchodów 9 czerwca w piątek i zostały podjęte kolacją w Kakulinie, na którą została zaproszona również młodzież z naszej Gminy wchodząca w skład Klubu Europejskiego i zespołu tanecznego Roses. Po oficjalnej część kolacji i wzajemnym przywitaniu się delegacji nie obyło się bez wspólnego oglądania meczu Niemcy-Kostaryka i pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem.

Po dwóch latach przerwy, w czasie których imprezy związane z Dniami odbywały się na boisku „Wełny” festyn powrócił na skocki rynek. Oficjalne rozpoczęcie zainaugurował w sobotę, 10.06 o godzinie 13:30 przemarsz skoczan i ich gości z kraju i z zagranicy z parkingu przy ul. Wągrowieckiej na skocki rynek. Tutaj Burmistrz Tadeusz Kłos witając zgromadzonych ogłosił oficjalne rozpoczęcie Międzynarodowych Dni Miasta i Gminy Skoki wypuszczeniem w górę 250 balonów z logo Miasta i Gminy Skoki, oraz zaprosił wszystkich do zabawy.
Tutaj też miał miejsce pierwszy oficjalny punkt programu, a mianowicie koncert młodzieżowej orkiestry dętej z Bardowick, która to orkiestra towarzyszyła wcześniej uczestnikom przemarszu, a który wzbudził ogólne zainteresowanie skoczan.

Następnie czas należał do młodych wykonawców, członków zespołów artystycznych działających na terenie Gminy Skoki. Swe programy zaprezentowały: Zespół Taneczny „FORTE” ze Szkoły Podstawowej w Skokach, Zespół Taneczny „ROSES” z Gimnazjum oraz działająca przy Bibliotece Grupa Wokalno Instrumentalna „DA NUTKI” i solistka Emilia Nowakowska.

Kolejnych wrażeń dostarczył zgromadzonym na rynku przygotowany przez Fundację Pomoc Dzieciom Wiejskim w Bliżycach wjazd barwnego pociągu unijnego. Mieszkańcy wsi mieszczących szkoły Fundacji, a więc: Jabłkowa, Łosińca, Lechlina, Pawłowa Skockiego i Rejowca zaprezentowali stroje i zwyczaje panujące w wybranych krajach Unii Europejskiej, można było także zdegustować charakterystyczne dla tych krajów potrawy.

O godzinie 18:00 nastąpiła uroczysta proklamacja Żniwnego Króla Kurkowego 2006 – Dominika Korzanowskiego, a następnie na Placu Strażackim odbyły się pokazy strażackie, w czasie których Rycerze Świętego Floriana dali pokaz gaszenia palących się pojazdów samochodowych.

Chociaż oficjalne rozpoczęcie Dni nastąpiło w godzinach popołudniowych imprezy w tym dniu trwały już od godzin rannych.
Rozpoczęły je o godzinie 8:00 na jeziorze Rościńskim Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Skoki, w których uczestniczyło 16 drużyn trzyosobowych, w tym dwie drużyny z Koła PZW Skoki oraz drużyna juniorów i seniorów z Bardowick.
W skład skockich drużyn wchodzili:
1. Andrzej Szymkowiak, Romuald Dudek, Marek Kubicki
2. Dariusz Bałażyk, Łukasz Chudzik, Piotr Futro
Zwycięską drużyną zawodów została ekipa z PZW Tarpan, a największą rybą cieszył się skocki wędkarz, junior Piotr Futro. Zawody zakończył tradycyjny wspólny poczęstunek zawodników i organizatorów oraz wręczenie pucharów i nagród zwycięzcom oraz pamiątkowych odznak wszystkim uczestnikom przez Burmistrza Miasta i Gminy w Skokach Pana Tadeusza Kłosa.

Równolegle z tymi zawodami, na boisku Wełny odbywały się imprezy sportowe. Pierwszą z nich był Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Drużyn Młodzieżowych na stadionie „Wełny”. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn. Po dwie z Holandii, Skoków oraz Wronek. Rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”.
Turniej otworzyła Sekretarz Gminy pani Blanka Gaździak.
Uzyskano następujące rezultaty:

1. Uczniowski Klub Sportowy “SKOCZEK” (kl. III) –trener Wiesław Nowak
2. GIMNAZJUM SKOKI (kl. II) – trener Grzegorz Samol
3. S.V. de VALKEN B1 (Holandia)
4. UKS HERERTUS WRONKI I
5. UKS HERERTUS WRONKI II
6. S.V. de VALKEN C1 (Holandia)

Najskuteczniejszym strzelcem turnieju okazał się Roger Kuliński – 24 bramki, przed Dawidem Sroczyńskim – 19 bramek.
Arkadiusz Janowiak został zaś najlepszym bramkarzem.
Na zakończenie rozgrywek wszystkie drużyny otrzymały dyplomy, a najlepsi: medale i puchary.
Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele skockiego Gimnazjum: p. Wiesław Nowak oraz p. Grzegorz Samol.
Sędziami turnieju byli panowie: Henryk Marczyk oraz Henryk Sienkiewicz
Opieka medyczna to panie: Wioletta Guner oraz Barbara Wojtasiak
Ciepły posiłek przygotował gospodarz obiektu, pan Eugeniusz Kielma
Nagłośnienie p. Antoni Wiśniewski.
Przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów rozegrano towarzyski mecz Skoki – Bardowick.

O atrakcje dla miłośników piłki nożnej zadbali też skoccy weterani piłkarscy. Oldboye „Budowlani Rosik” spotkali się z „Niedźwiadkami” z Gołańczy oraz z „Sokołem” Damasławek i z „Soforkiem” Szamocin.
Zwycięzcą tych spotkań została drużyna „Niedźwiadków”, a ogłoszenie ich wyników nastąpiło w godzinach wieczornych na skockim rynku.
Tutaj też scena należała do „Kultury”. Był więc koncert Grupy Artystycznej „Skoczki” połączony z promocją nowej płyty.

Najważniejszą atrakcją tegorocznego święta naszej Gminy był koncert gwiazdy wieczoru Andrzeja Piaska Piasecznego, który to wypełnił skocki rynek po brzegi. Po koncercie Piasek rozdawał swoje autografy tłumom wielbicielek.
Sobotni wieczór zakończyła zabawa taneczna do białego rana, którą poprowadzili Panowie Krzysztof Koniarek i Piotr Wiśniewski.

Niedziele 11 czerwca rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji mieszkańców, której wzniosłość podkreślały poczty sztandarowe i towarzyszący modlitwom śpiew Chóru Kameralnego.

Godziny przedpołudniowe należały do sportowców. W hali sportowo – widowiskowej przy Gimnazjum w Skokach odbył się Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy w Skokach.

W turnieju wzięło udział 7 drużyn, które zajęły następujące miejsca:
1. AZS AWF Poznań.
2. „Orlik” Miłosław.
3. MKS MOS Słupca.
4. Gimnazjum Nr 1 Skoki II, reprezentacja klas I i II
5. Polo Market Szamotuły.
6. KS „Energetyk” Poznań.
7. Gimnazjum Nr 1 Skoki I, reprezentacja klas III.

Najlepszą siatkarką turnieju drużyny zostały :
a) Joanna Błachowiak – uczennica klasy II Gimnazjum Nr 1 w Skokach
b) Patrycja Baranowska – uczennica klasy III a Gimnazjum Nr 1 w Skokach

Dla wszystkich uczestników turnieju Pani Anna Bochyńska i Tomasz Mielcarek przygotowali posiłek w postaci kiełbasek z grilla wraz z napojami. Z poczęstunku skorzystali również rodzice, kierowcy i opiekunowie zespołów.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują pod adresem Izabeli Fidos, absolwentki Gimnazjum w skokach za pomoc w sędziowaniu turnieju oraz uczniom gimnazjum, którzy pomogli w zorganizowaniu turniej. Byli to:
– Agnieszka Gruss
– Alicja Kaczmarek
– Marcin Ślósarczyk
– Dawid Szymkowiak
– Paweł Szymkowiak
– Tomasz Pluciński
– Łukasz Hatka
Pamiątkowe puchary, statuetki dla najlepszej siatkarki w poszczególnych drużynach oraz dyplomy wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Pan Tadeusz Kłos oraz Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Skokach Wiesław Sierzchuła.

W godzinach południowych i popołudniowych miały miejsce mecze piłki nożnej juniorów i seniorów reprezentujących Kluby: „Wełna Skoki” i „Leśnik Margonin”. W obu tych spotkaniach zwycięstwo wywalczyły drużyny z Margonina.

Równie atrakcyjny program organizatorzy Dni zapewnili dla miłośników śpiewu i tańca. Na skockim rynku prezentowały się: Zespół Wokalny „PŁOMIEŃ” z Antoniewa, Małe „SKOCZKI”, Średnie „SKOCZKI”, Zespół Wokalno-Taneczny „AKCENT” z Antoniewa i Grupa Taneczna „SWEET”.
Imprezom tym towarzyszyła degustacja potraw przygotowanych przez mieszkańców Kakulina, Kuszewa, Łosińca i Rościnna.

Teraz też na rynku nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu ortograficznego, który odbył się 5 czerwca br. oraz wyżej omawianych turniejów sportowych. Zwycięzcami konkursu, a równocześnie mistrzami ortografii zostali: w kategorii szkół podstawowych – Zuzanna Dorawa ze Skoków, w kategorii gimnazjum – Klaudia Chlebda z Budziszewka, a w kategorii dorosłych – Alina Wachowiak z Gołańczy.

Z kolei swój dorobek artystyczny zaprezentowały skockie chóry, a więc: Chór „Harfa” i Chór „Kameralny”, a dużo śmiechu i wesołości wzbudziły występy kabaretów Antka Szprychy i jego kompanów.

Program artystyczny tego wieczoru zakończyły występy działającego przy Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu Zespołu Pieśni i Tańca „ŁANY”.

Natomiast zakończeniem całości Dni stało się coroczne losowanie loterii, które z uwagi na wiele cennych nagród czekających na nabywców szczęśliwych losów przysporzyło dużo emocji. Wśród kilkudziesięciu szczęśliwców zdobywcami co cenniejszych nagród zostali: Grygiel Marian z Łosińca do którego trafiło „kino domowe”, Sylwester Stajkowski z Potrzanowa, który opuścił rynek z tysiąc złotowym talonem na zorganizowanie imprezy okolicznościowej w „Starym Fortepianie” i Ewa Chudziak, której los obdarował kuchenką mikrofalową.

Były też liczne imprezy towarzyszące:
– prezentacja samochodów NISSAN
– wystawa prac Warsztatów Terapii Zajęciowej połączona z wyprzedażą
– wystawa prac Konkursu na projekt i logo Dorocznej Nagrody Honorowej Stowarzyszenia „Skoczanin”

Tak więc tegoroczne święto Miasta i Gminy, w których bogatym programie każdy zainteresowany mógł znaleźć coś dla siebie przeszły do historii. Stały się one przedmiotem rozmów, dowcipów oraz wspomnień i marzeń o tym co będzie za rok. Skoczanie czekają na rok 2007, rok w którym Skoki świętować będą 640 rocznicę uzyskania praw miejskich.

Edmund Lubawy