Ferie zimowe w szkole

W naszej szkole w czasie ferii zimowych przygotowano bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Uczniowie korzystali z licznych warsztatów przygotowanych przez nauczycieli. Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszyły się cztery wycieczki do Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu. Tegoroczna oferta MDK była niezwykle atrakcyjna. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z papieroplastyki. Oryginalne prace z papieru pokazały jak mądrze i kreatywnie można organizować sobie czas wolny. Po artystycznych warsztatach dzieci zostały zaproszone do kina na seanse filmowe pt. „Bella i Sebastian 2” oraz „Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa”. Dzięki takiej formie aktywności wszyscy mieli możliwość świadomego obcowania z kulturą i sztuką.

Uczniowie mogli także atrakcyjnie spędzić czas na terenie szkoły pod opieką nauczycieli pracujących podczas urlopu w formie wolontariatu. Kontynuowano pracę w ramach działających przez cały rok szkolnych kół zainteresowań. Przygotowywali się do konkursu matematycznego „Świetlik” i rozwiązywali interaktywne zadania matematyczne. Dziewczęta z grupy tanecznej doskonaliły układy taneczne. Młodzi przyrodnicy sporządzali preparaty mikroskopowe i podejmowali próby pisania ptasim piórem. W bibliotece szkolnej działała „Czytelnicza Agencja Detektywistyczna” propagująca czytelnictwo. Można było nauczyć się sztuki origami. Nauczycielki języka angielskiego pomagały w zgłębianiu tajników języków obcych, a także oferowały pomoc w trudnej sztuce konwersacji. Chętni mogli poznać podstawy języka francuskiego. Rozegrany został turniej piłki siatkowej. Członkowie kółka warcabowo – szachowego wykazali się zdobytymi umiejętnościami podczas turnieju warcabowego.

Duża frekwencja dzieci, zainteresowanie bogatą ofertą zajęć świadczy o tym, że nasza szkoła spełnia nie tylko obowiązkowe zadania opiekuńczo – wychowawczo- edukacyjne, ale jest także miejscem, gdzie chętnie, atrakcyjnie i bezpiecznie spędzają czas wolny.

Estera Kruszka


 

Rodzice czytają dzieciom w szkole, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

W styczniu uczniowie klasy I a gościli w swojej klasie panią Martę, mamę Krystiana. Pani Marta zadeklarowała chęć udziału w akcji promującej czytelnictwo w naszej szkole. Uczniowie z niecierpliwością oczekują na te comiesięczne spotkania. Rodzice zawsze z wielką starannością przygotowują się do spotkania z dziećmi. Dobierają interesującą, budzącą zaciekawienie literaturę dziecięcą. Pani Marta przedstawiła swoim słuchaczom baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Stokrotka”. Ten typ literatury jest bez wątpienia godny polecenia. Przekazuje ponadczasowe wartości i normy, którymi warto kierować się w życiu.

Estera Kruszka


 

Piłka siatkowa dziewcząt

8 lutego w Damasławku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wągrowieckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Nasza reprezentacja po wielu treningach i zmaganiach turniejowych zdobyła drugie miejsce w powiecie wągrowieckim.

Skład reprezentacji: W. Gądysiak, O. Nowak, I. Dobska, P. Kubicka, R. Dudkiewicz, O. Awuku, A. Wysocka, P. Kawczyńska, N. Przybylska, S. Sapieja, S. Słomińska.

opiekun drużyny Alicja Kramer


 

Powiatowy Turniej Szachowy

Członkowie kółka warcabowo – szachowego 30 stycznia rywalizowali w Powiatowym Turnieju Szachowym w MDK w Wągrowcu. Naszą szkołę reprezentowali Artur Cibail, Szymon Cibail i Maciej Więckowski. Pod czujnym okiem sędziego rozegrali 7 rund w systemie szwajcarskim, który wymaga od graczy niezwykłych umiejętności, wytrwałości i stosowania ćwiczonych przez wiele godzin strategii. Wysiłek naszych reprezentantów został doceniony nagrodami rzeczowymi.

Wioletta Molińska


 

„Rośliny i zwierzęta polskich gór”

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Obornik, Kiszkowa, Sławna, Popowa Kościelnego oraz Skoków przybyli do naszej szkoły, aby uczestniczyć w okręgowym etapie wojewódzkiego konkursu „Rośliny i zwierzęta polskich gór”. Młodzi przyrodnicy zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi tematu przewodniego konkursu. Do etapu wojewódzkiego konkursu zakwalifikowali się Kacper Kozłowski, Julia Kośmicka i Olimpia Ogrodowicz ze Szkoły Podstawowej w Popowie Kościelnym oraz Marcelina Wawrzyniak z Gimnazjum nr 1 w Obornikach. Sergiusz Widziński zajął III miejsce, a Martyna Kubiak i Seweryn Janus IV. Naszą szkołę godnie reprezentowali również Alicja Fliszkiewicz i Szymon Kubiak.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” z siedzibą w Poznaniu, które po raz trzeci wybrało Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza w Skokach jako miejsce integracji pasjonatów przyrody.

Magdalena Fertsch


 

XX Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

Już dwudziesty raz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach przygotowują się do Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

Zdobywanie i utrwalanie wiedzy rozpoczęli już we wrześniu w ramach kółka historycznego, podczas którego realizowali program „Wielkopolska Moja Mała Ojczyzna”. W trakcie zajęć poznawali przyrodę, historię, wybitne postaci i gwarę naszego regionu. Uczestniczyła w nich pokaźna grupa uczniów, ale w konkursie głównym może wystąpić tylko po troje uczniów z każdego poziomu klasowego. Dlatego koniecznym okazało się przeprowadzenie eliminacji szkolnych, które wyłoniły reprezentację naszej szkoły.

Oto najlepsi w poszczególnych poziomach:
Klasy IV: Rafał Jarzębowski, Artur Cibail, Michał Szklennik
Klasy V: Oliwia Fredrych, Maria Gąseczka, Mateusz Kulus
Klasy VI: Paulina Kubicka, Patryk Talar, Mateusz Kamieński

Wyłonieni reprezentanci wezmą udział w etapie powiatowym, który odbędzie się 17 lutego w Łeknie. Wszystkim życzymy powodzenia.

Barbara Surdyk


 

„Znam ważne postacie i bohaterów z historii Polski”

Pod tym tytułem rozpoczął się w listopadzie projekt, mający na celu przybliżenie uczniom ważnych postaci historycznych oraz powiązanych z nimi wydarzeń. Realizowali go członkowie kółka historycznego. Przez 14 dni każdą klasę odwiedzał jeden z 17 bohaterów, począwszy od Mieszka I aż do Jana Pawła II. W trakcie obchodów dnia patrona po szkolnych korytarzach spacerował Adam Mickiewicz w towarzystwie swych muz. Uczniowie prezentowali się w charakterystycznych strojach ze stosownymi rekwizytami, ale przede wszystkim opowiadali o życiu postaci i wydarzeniach historycznych z nią związanych. Projekt zakończył konkurs w formie testu dla klas II-VI.

Klasy drugie: I m. Mikołaj Urban; II m. Matylda Kłosowska, Paweł Deminiak; III m. Jakub Kamiński, Dawid Kruczek, Lilia Kasprzyk; klasy trzecie: I m. Alicja Rojtek; II m. Mikołaj Łukasik, Karol Kędzierski; III m. Bartosz Piela; klasy czwarte: I m. Michał Szklennik; II m. Rafał Jarzębowski; III m. Szymon Głuszek; klasy piąte: I m. Albert Grzegorzewski, Jakub Wieńć; II m. Mateusz Kulus, Dominik Ogórkiewicz; III m. Kinga Bejma, Filip Maciąg, Eliza Wilkosz; klasy szóste: I m. Roksana Dudkiewicz, Patryk Talar, Artur Żołądkowski, Sergiusz Widziński.

Barbara Surdyk