„Mikołajkowa przemiana”

Tegoroczne obchody mikołajkowe w naszej szkole uświetnił występ uczniów klasy IIa oraz IIe. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Mikołajkowa przemiana” przygotowane przez p. Wiolettę Molińską oraz p. Julitę Dziekan. Była to poruszająca historia dziewczynki, która przez swoje nie najlepsze zachowanie gubi ukochaną mamę. Podczas poszukiwań spotyka na swojej drodze zmartwione i nieszczęśliwe postacie bajkowe, dzięki którym uświadamia sobie, co w życiu jest najważniejsze. W końcu główna bohaterka odnajduje mamę i doznaje magicznej przemiany. Znakomita gra młodych aktorów skłaniała wszystkich do refleksji, a ich doskonałe umiejętności docenili widzowie gromkimi brawami.

Po występie dzieci odwiedził Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami i rozdał drobne upominki. Spotkanie ze Świętym Mikołajem było dla wszystkich uczniów wielkim przeżyciem, a jego obecność sprawiła, że w szkole zapanował świąteczny nastrój.
Julita Dziekan

  1. Bajeczna Niedziela u Raczyńskich

Od 2006 roku Biblioteka Raczyńskich przygotowuje dla dzieci spotkania czytelnicze z udziałem aktorów. 22 listopada odbyło się osiemdziesiąte spotkanie, w którym uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły. Fragmenty książki Weroniki Kurosz „Leśni bracia” przeczytał nam Andrzej Młynarczyk znany między innymi z roli Tomka Chodakowskiego w serialu „M jak miłość”. Otrzymany autograf i wspólna fotografia uzupełniły biblioteczny zbiór pamiątek z naszych wizyt w Bibliotece Raczyńskich.
Lidia Eksler

Czytanie łączy pokolenia

Hasło zeszłorocznego „Tygodnia Bibliotek” zaadaptowane zostało w naszej bibliotece do długoterminowego programu promocji czytelnictwa opracowanego wspólnie z wychowawczynią klasy IIe Julitą Dziekan. Raz w miesiącu uczniowie klas II będą spotykać się w bibliotece przy lekturze ciekawych opowieści. Program zakłada comiesięczną zmianę repertuaru czytanych książek, w zależności od przypadającego w danym miesiącu święta, ale przede wszystkim zmianę lektorów. W świat niesamowitych historii wprowadzać będą drugoklasistów zarówno rodzice, jak i dziadkowie, starsze rodzeństwo oraz pracownicy szkoły i wszyscy chętni do udziału w naszych spotkaniach. W listopadzie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przygody Kubusia Puchatka poznaliśmy dzięki mamom uczniów klas II. Czytające Mamy: IIa- Anna Sznajder, IIb – Magdalena Skwierzyńska, IIc – Iwona Zięta, IId – Daria Piotrowska oraz Violetta Mróz, IIe – Magdalena Kaleta.
Lidia Eksler

Anioły strzegą szkoły

Już ziemię rozśpiewała kolęda, zajaśniał każdy dom i każdy z nas, bo piękne bożonarodzeniowe święta przyniosły betlejemski blask

Piękne dekoracje świąteczne i iluminacje świetlne wprowadziły nas w iście bajkowy klimat. Nie zabrakło go także w szkole i wokół niej. Na korytarzach i w klasach stoją choinki, wiszą girlandy, własnoręcznie wykonane ozdoby, rysunki i dekoracje. Najwięcej ciekawości, zwłaszcza w najmłodszych, wzbudza ogromny dmuchany bałwan i Gwiazdor. Nieco starszych zachwyca drzewko z ledowymi lampkami, które bije pięknym blaskiem tuż przy głównym wejściu szkoły, a na zewnątrz fascynuje figura rozświetlonego anioła. Zresztą nie bez powodu, bo… ANIOŁY STRZEGĄ SZKOŁY.
Renata Stróżewska

Klasowy teatrzyk kukiełkowy

Małe formy sceniczne mają dużą siłę oddziaływania estetycznego na psychikę dziecka, uwrażliwiają na piękno słowa, dają radość i dobrą zabawę. Dowodem na to jest przygotowany przez dzieci z klasy 5a teatrzyk kukiełkowy. Mali artyści sami zajęli się wykonaniem kukiełek, scenografii i podziałem ról. Autorką oprawy plastycznej była Martynka Kubiak, a współtwórcami przedstawienia byli: Natalka Kmieć, Szymon Kubiak, Stasiu Lubawy i Paweł Sierakowski. Niecodzienny występ zaprezentowano na lekcji języka polskiego, a potem przed szerszą publicznością. To był strzał w dziesiątkę, bo już sama realizacja przedsięwzięcia stanowiła atrakcję równą samemu przedstawieniu.

Inscenizowanie utworów literatury dziecięcej ma duże walory wychowawcze, dlatego z całą pewnością nie była to ani pierwsza, ani ostatnia okazja do swobodnego i twórczego działania w naszej szkole.
Renata Stróżewska

Konkurs recytatorski „Mickiewiczowskie strofy”

Dokładnie w dniu 160. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza odbył się w szkole konkurs recytatorski popularyzujący utwory naszego wieszcza. Wzięło w nim udział trzydziestu jeden recytatorów. W kategorii klas IV zwyciężyła Kinga Szymkowiak (recytowała utwór „Lis i kozieł”), wyróżnienia otrzymali: Kacper Połczyński i Mikołaj Szklennik. W klasach V najlepsza była Oliwia Łączyńska („Pani Twardowska”), a wyróżnienie zdobyły Zofia Teofilewska i Edyta Malczewska. W kategorii klas VI zwyciężyli ex aequo Karolina Nowak („Inwokacja”) i Łukasz Chojnacki („Żona uparta”), a wyróżnienie otrzymała Oliwia Wójcik. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała p. Iwona Woźniak, przy wsparciu p. Renaty Stróżewskiej.

Konkursowe zmagania uświetniły piękne dekoracje, prezentacja multimedialna przygotowana przez Paulinę Kubicką, wizyta Adama Mickiewicza i postaci z jego otoczenia, w które wcielili się uczniowie kl.5, występy dziecięcego teatrzyku kukiełkowego (pomysłodawcami byli uczniowie kl. 5a) oraz inscenizacja ballady „Powrót taty”, opowiadająca o sile modlitwy i wiary, w wykonaniu uczniów z kl. 4b.
Renata Stróżewska

Pieczemy świąteczne pierniki

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w ciągu roku. Urzekające ozdoby, a także niezwykłe dekoracje już od kilku dni przypominają nam o zbliżających się świętach. Tym razem nasza szkoła wypełniła się ich zapachem. Stało się tak za sprawą uczniów klasy IId, którzy w czwartek i piątek wraz z wychowawcą oraz rodzicami przygotowywali świąteczne pierniki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wałkowali ciasto, tworzyli różnorodne wzory, a po upieczeniu ciasteczek przez rodziców, zajęli się ich dekorowaniem. Całemu wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd. Zapach i smak pierników będzie przypominał, że święta są tuż tuż.
Renata Martyńska

Mistrzostwa Powiatu Wągrowieckiego w Szachach

W Szkolnym Turnieju Szachowym wzięło udział 15 uczniów z klas I – VI. Zawodnicy rozegrali siedem emocjonujących rund. Walczyli dzielnie, ucząc się współzawodnictwa i „zdrowej” rywalizacji. Najlepszym szkolnym szachistą został Mateusz Kamiński. Drugi był Szymon Cibail, natomiast trzecie miejsce zdobył Maciej Więckowski. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wspaniałe puchary.

Następnie w galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbyły się indywidualne Mistrzostwa Powiatu Wągrowieckiego w Szachach. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim, 9 rund po 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią turnieju był Michał Piechocki. Najlepszym zawodnikiem z naszej szkoły okazał się Artur Cibail, który wywalczył IV miejsce w kategorii juniorów do 12 lat. Szymon Cibail był VI, a Maciej Więckowski VII.

Z kolei 11 grudnia 2015 r szkolna drużyna szachowa, w składzie: Mateusz Kamiński, Artur i Szymon Cibail oraz Natalia Kmieć, uczestniczyła w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Szachach. Zawody rozegrano w Podolinie. Sędziował, znany szachista Jacek Haja. Do rywalizacji przystąpiły drużyny szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Zawodnicy grali systemem kołowym – każdy z każdym. Uczniowie podstawówek musieli się zmierzyć z gimnazjalistami i licealistami. Nie było łatwo. Jednak nasi wspaniali szachiści dali z siebie wszystko i zdobyli tytuł mistrzów powiatu. Otrzymali pamiątkowy dyplom oraz złote medale.

Obecnie drużyna, pod czujnym okiem opiekunki kółka szachowo-warcabowego, przygotowuje się do udziału w turnieju szachowym na szczeblu wojewódzkim.
Wioletta Molińska

VIII Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych

25 listopada 2015 pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skoki oraz Gminnego Koordynatora ds. Uzależnień odbył się w naszej szkole VIII Przegląd Spektakli Profilaktycznych.

Nadrzędnym celem przeglądu było promowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych. Poprzez sztukę dzieci wypowiadały się między innymi na temat uzależnień i ich konsekwencji, poprawnych relacji z rodziną i rówieśnikami, szanowania praw innych i tolerancji.

Wspaniała gra aktorska i kreacje naszych uczniów zarówno z klas: Ia i Ib oraz klas VI a i b zostały nagrodzone gromkimi brawami. Uczniów z klas I przygotowały panie: Estera Kruszka i Renata Martyńska, a spektakl ,,Słowik w klatce‘’ ilustrujący los ptaka zniewolonego przez złą królową, próbującego uwolnić się z jej szponów, wyreżyserowały panie: Beata Babrakowska, Alicja Kramer i Paulina Marszewska.

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie i udział w przeglądzie.
Paulina Marszewska