Dobry występ piłkarzy

27 października 2015 w hali sportowej w Wągrowcu odbyły się eliminacje do Mistrzostw Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Chłopców. W zawodach wystąpili piłkarze reprezentujący siedem szkół tj.: Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Skokach, SP 4 Wągrowiec, SP 2 Wągrowiec, SP 3 Wągrowiec, SP Żelice i SP Jabłkowo, SP Pawłowo. Ze względu na dużą liczbę uczestników zespoły podzielono na 2 grupy. W naszej grupie nie mieliśmy sobie równych, wygrywając kolejne mecze z SP 2 Wągrowiec, SP Żelice i SP Jabłkowo. Niestety, w półfinale nasz zespół przegrał 1-0 z SP 4 Wągrowiec. Mimo, że umiejętnościami nie ustępowaliśmy przeciwnikom i stworzyliśmy kilka dogodnych sytuacji do zdobycia bramki, zawiodła skuteczność. W turnieju zajęliśmy 3 miejsce po zwycięstwie w małym finale. Choć pozostał niedosyt, w całych rozgrywkach zaprezentowaliśmy się naprawdę dobrze, strzelając 10 i tracąc tylko jedną bramkę. Zwyciężyliśmy 4 mecze i raz przegraliśmy.

Gratulujemy naszym reprezentantom, którymi byli: Dawid Sznajder, Jakub Kujawa, Michał Przywarski, Szymon Obst, Jakub Wieńć, Maciej Łusiak, Bartosz Chudzik, Alan Andraka, Adam Frąckowiak, Dawid Wojtkowiak, Oliwier Stożek.

Opiekun drużyny Janusz Bojarski


Biblioteki szkolne rządzą

Już od 16 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki w tym czasie organizują różne wydarzenia czytelnicze. W tym roku oficjalne hasło święta brzmiało „Biblioteki szkolne rządzą”, a głównym celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na ważną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Nasza biblioteka od lat systematycznie włącza się w obchody święta i również w tym roku przygotowała dla uczniów różne propozycje czytelnicze. Dla czytelników klas II zorganizowany został dwuetapowy „Konkurs pięknego czytania”, w którym ocenie podlegały poprawność i płynność językowa. Trzecioklasiści mieli możliwość wkroczenia w świat baśni, by następnie wykazać się baśniową wiedzą w konkursie czytelniczym „Znam baśnie braci Grimm”. Natomiast w konkursie „Mistrz Grafiki” polegającym na wykonaniu najciekawszego projektu okładki do ulubionej książki w programie graficznym Paint uczniowie klas III i IV dowiedli, że nie brakuje im talentu plastycznego oraz wyobraźni. Przez ostatnie dwa tygodnie października uczniowie klas VI spotykali się w bibliotece szkolnej przy wspólnej lekturze książek pisarki Barbary Kosmowskiej, by następnie uczestniczyć w spotkaniu autorskim z tą utalentowaną i wielokrotnie nagradzaną pisarką. Spotkanie, które odbyło się 4 listopada w Bibliotece Publicznej było niemałym przeżyciem dla szóstoklasistów, którym sprawy i problemy poruszane w twórczości pisarki są bardzo bliskie. Przy współpracy z polonistkami przeprowadzona została także pierwsza odsłona akcji czytelniczej adresowanej do uczniów klas IV-VI „Moda na czytanie”. Wyniki przeprowadzonych konkursów: Konkurs pięknego czytania: I miejsce Mateusz Szczepaniak IId, II miejsce Piotr Janowiak IIc, Patrycja Skwierzyńska IIb, III miejsce Amelia Jeske IIb, Kacper Sonnenberg IIa. „Znam baśnie braci Grimm”: I miejsce Olga Kujawa IIIa, Urszula Nowaczkiewicz IIIc, Antonina Zdanowska IIIc, II miejsce Nikola Jaroć IIIc, III miejsce Krzysztof Stefan IIIb. „Mistrz grafiki”: I miejsce Sebastian Czerwiński IVb, II miejsce Olga Kujawa IIIa, III miejsce Aneta Zalewska IVa, Piotr Kotulla IIIc. Wyróżnienia: Zenon Janecki IIIa, Rozalia Musielak IIIc, Gracjan Sikora IVc.

Lidia Eksler


 

Historyczna Podróż

„Pociąg do wolności” taki tytuł nosiło widowisko teatralne przygotowane przez uczniów pod opieką Wiolety Grzegorzewskiej i Barbary Surdyk, którym uczczono 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Skoki Zbigniew Kujawa, Ksiądz Proboszcz Karol Kaczor, Przewodniczący Rady Rodziców Jacek Dukszta oraz Kierownik Referatu Oświaty Beata Nowak-Szmyra.

Uczestnicy stali się świadkami niezwykłej podróży do przeszłości, przedstawiającej zawiłe losy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi aktorzy poddani odpowiedniej charakteryzacji przenieśli nas w odległe czasy przypominające upadek Rzeczypospolitej, rozbiory, powstania oraz I wojnę światową. Spektakl odbył się na tle scenografii przypominającej stację kolejową wyposażoną w liczne rekwizyty nawiązujące do danej epoki. Dwoje konduktorów w odpowiednich strojach pełniło rolę narratorów czuwających nad właściwym przebiegiem podróży. Całości dopełniała prezentacja multimedialna, a przejmująca muzyka z baletu Siergieja Prokofiewa podkreślała atmosferę podróży i rozgrywających się scen.

Wioleta Grzegorzewska

Galeria zdjęć, fot: W. Berendt i N. Druciarek


Warsztaty Ekologiczne

Dzieci uwielbiają zbierać kasztany, żołędzie, owoce jarzębiny, kolorowe liście i inne dary jesieni. Warto je wykorzystać do wspólnej zabawy. Kasztany i żołędzie to świetny materiał do prac plastyczno-technicznych. Kto z nas w dzieciństwie nie robił kasztanowych ludzików? Postanowiłam wrócić do tej tradycji. W październiku wspólnie z rodzicami uczniów klasy 1a zorganizowałam warsztaty ekologiczne podtrzymujące te zwyczaje. W czasach, kiedy dzieci najchętniej spędzają czas przy komputerze, my dorośli powinniśmy szukać sposobów, aby zainteresować je innymi formami aktywności. Jeśli przy tym uda się spędzić wspólnie z nimi trochę czasu, to korzyść jest podwójna. Podczas warsztatów pokazaliśmy dzieciom, jak przy pomocy darów jesieni, kilku wykałaczek i odrobiny pomysłowości można stworzyć wspaniałe jesienne ludki. Najmłodsi byli zachwyceni, a rodzice wykazali się ogromną kreatywnością.

Taka zabawa to wspaniała alternatywa na długie jesienne wieczory, ale również dobry sposób na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych dziecka.

Estera Kruszka

Galeria zdjęć:


LISTOPAD – CZAS ZADUMY …

Są w życiu dni słoneczne, radosne i szczęśliwe, a także te pełne zadumy i smutku. Do tych drugich na pewno należy zaliczyć pierwsze dni listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, składamy kwiaty, wspominamy, tęsknimy. Bliscy, których już z nami nie ma, żyją w naszych sercach i we wspomnieniach. Za ich ziemski trud, starania, miłość jaką nas otaczali, możemy ofiarować im tylko jedno – wdzięczność i pamięć, dlatego tak ważne jest kultywowanie zwyczajów związanych z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, uczenie i przekazywanie tej tradycji najmłodszemu pokoleniu. Mając to na uwadze wychowawcy klas 1 a, 1 b, 2 e wraz z uczniami wybrali się na cmentarz w Skokach, aby odwiedzić groby zmarłych.

Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach, dlatego dzieci  zapaliły symboliczny znicz pod krzyżem, aby w ten sposób uczcić wszystkich poległych.

Renata Martyńska


Rodzice czytają dzieciom w szkole w ramach akcji „Cała polska czyta dzieciom”

W październiku gościliśmy w szkole panią Barbarę, mamę Joasi z klasy 1a. Pani Barbara przeniosła swoich słuchaczy w zaczarowany świat baśni, pełen niezwykłych zdarzeń i przygód. Bohaterem tego spotkania był jelonek o imieniu Bambi. Dzieci towarzyszyły małemu jelonkowi w poznawaniu pięknego świata, w poszukiwaniu przyjaciół, w rozwiązywaniu problemów. „Bambi” to ponadczasowa opowieść o niewinności i marzeniach, ukazująca piękno natury i nieposkromioną siłę przyjaźni. Taka literatura rozwija wyobraźnię dziecka, pozwala mu oderwać się od rzeczywistości i przenieść w magiczny świat znanych i lubianych bohaterów literackich.

Dziękujemy mamie Joasi za zaangażowanie w życie szkoły!

Estera Kruszka