Szanowni Państwo,

Czas Świąt Bożego Narodzenia poprzedza zwiększona aktywność w cyberprzestrzeni.
Kupujemy prezenty, składamy e-wnioski w urzędach, aktywnie korzystamy z e-bankowości.
W natłoku obowiązków zapominamy o podstawowych zasadach cyberochrony kosztem szybkiego załatwienia sprawy. Niestety jeden mały błąd może spowodować utratę danych osobowych lub środków finansowych.
Hakerzy wykorzystują tą sytuację i organizują kampanie phishingowe celowane w określone grupy osób. Jedną z metod jest przejmowanie dostępu do rachunków bankowych poprzez wysyłanie smsów informujących o konieczności uiszczenia dopłaty za dostarczenie przesyłki, który zawiera link przekierowujący do strony phishingowej.
Oszuści bezprawnie wykorzystują nazwy znanych firm i próbują okraść klientów kupujących przez Internet.
Wykorzystują do tego celu wiadomości e-mail i grafiki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby zostały wysłane przez prawdziwą firmę. W większości przypadków takie wiadomości zawierają informacje o internetowych transakcjach sprzedaży dóbr konsumpcyjnych, za które należy zapłacić, zanim zostaną doręczone lub zachęcające do otwarcia załącznika, w którym znajduje się złośliwe oprogramowanie. Jeśli haker przejmie twoje konto pocztowe będzie miał możliwość przejęcia kont społecznościowych i bankowych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa poczty email.

Nie zapisuj hasła do swojej poczty w przeglądarce, używaj silnego i unikalnego hasła do skrzynki pocztowej, korzystaj z dwustopniowej weryfikacji, nie używaj tego samego hasła do różnych usług,  nie odpowiadaj na SPAM, pamiętaj by się wylogować. Korzystaj z dostawców poczty elektronicznej, którzy skanują załączniki pod kątem wirusów. Nie wysyłaj wrażliwych danych bez szyfrowania. Szczegółowo weryfikuj otwierane wiadomości email: nadawcę – adres email, hiperłącza umieszczone w mailach, niebezpieczne załączniki zip, rar, 7zip, exe, bat, ps, iso, img, itp.., treść wiadomość – składnia zdania, pisownia.

Czy mój e-mail i hasło wyciekły do sieci?

Najbardziej znaną witryną do sprawdzania, czy Twój adres e-mail lub powiązane z nim konto zostało zhakowane jest https://haveibeenpwned.com. Możesz wpisać tam adres e-mail, a witryna sprawdzi go pod kątem utraty danych w serwisach internetowych.
Jeśli doszło do naruszenia bezpieczeństwa z udziałem Twojego emiala należy niezwłocznie zmienić hasła do używanych usług/portali. Używaj innych haseł do różnych usług (poczta, Instagram, Facebook, bank) jeśli tego nie zrobisz utrata hasła na jednym portalu umożliwi hakerom logowanie się do innych usług.

Poniżej ciekawe artykuły o jakości i tworzeniu haseł oraz drugi jak bezpiecznie kupować w Internecie.

https://www.cert.pl/posts/2022/01/co-wycieki-danych-mowia-o-haslach/

https://www.cert.pl/uploads/docs/CERT_poradnik_zakupowy.pdf

Zachęcam do pogłębiania wiedzy 😊