“Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu”

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem alkohol jest środkiem dostępnym dla osób, które ukończyły 18 rok życia, jednakże statystyki wskazują, że coraz młodsi sięgają po napoje alkoholowe.

Obniżył się wiek inicjacji alkoholowej, zagościł on na dobre w naszym społecznym życiu. Rodzi się jednak pytanie: czy wszyscy jego użytkownicy zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie ze sobą niesie? Większość ludzi korzystających z alkoholu robi to w sposób rozsądny i powściągliwy, jednak pewna część nadużywa alkoholu, sięga po niego już w okresie rozwojowym, co w sposób nieuchronny powoduje dużą ilość szkód i zagrożeń. Picie szkodliwe jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie ludzi na całym świecie, powodującym co roku ok. 3 mln zgonów oraz wiele poważnych chorób.

W okresie pandemii troska o zdrowie fizyczne stała się  dla wielu osób tematem numer jeden, natomiast problem zdrowia psychicznego zszedł na drugi plan. Zamknięcie, izolacja, nowe problemy i związane z nimi lęki sprawiają, że coraz więcej osób, w tym bardzo dużo dzieci i młodzieży boryka się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi.Nierzadko lekarstwem na te stany stają się substancje psychoaktywne, w tym alkohol, sieć oraz gry komputerowe.

Warto zastanowić się jakie jest moje podejście do spożywania alkoholu, czy relacje z nim nie zaprowadzą mnie w ślepą uliczkę, z której trudno się wydostać.

Gmina Skoki dołączyła do projektu “Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu”. Naszym mieszkańcom, którzy ukończyli 16 rok życia proponujemy zapoznać się z zamieszczonym w jego ramach materiałem przygotowanym przez Polska Press Grupa we współpracy z terapeutką i psychologiem – Mają Pisarek. 

Składają się na niego dwie części:

Idoc – to interaktywny film, skierowany głównie do starszej młodzieży, poświęcony uzależnieniu od alkoholu. 

Zadaniem widza jest pokierowanie w nim losem nastolatka wkraczającego pełnoletniość, mierzącego się z własnymi słabościami oraz rodzinnym problemem alkoholowym. 

Jeśli będziesz użytkownikiem projektu, w trakcie oglądania filmu, który skonstruowany jest jak gra komputerowa, dokonujesz szeregu wyborów, a podjęte przez ciebie decyzje wpłyną na dalszy ciąg zdarzeń. Możesz sprawdzić czy nie skierują  one bohatera w kierunku nałogu i jakie powinny być, aby jego losy potoczyły się w dobrą stronę. To co się będzie działo zależy od twojego sposobu myślenia. Dowiedz się czy jest właściwe. Możesz je skorygować.

 „Posłuchaj historii” – druga część projektu skierowana jest do rodziców, to miejsce wymiany doświadczeń. Dorośliopowiadają o swoich przeżyciach, o tym jak wygląda z ich strony borykanie się z problemem alkoholowych nastolatków, co czują,  kiedy widzą, że dziecko postępuje niewłaściwie i tracą nad nim kontrolę.

To materiał do refleksji nad sposobem podejścia do wychowania i rozwiązywania problemów rodzinnych i społecznych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, przemyśleń oraz korzystania z pomocy dostępnej w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym w Skokach, u członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Koordynatora ds. Uzależnień.