w_naszych_sercach_2Spotkanie słowno-muzyczne poświęcone tradycji powstańczej zostało zorganizowane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Skoki 16 listopada 2012 r. w murach rozbudowanej siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Skokach. 1-Skoki-siedziba_KBSW tym też miejscu znajduje się obecnie historyczny sztandar skockich powstańców. Został zawieszony w specjalnie przygotowanej gablocie, eksponowanej na frontowej ścianie siedziby w sąsiedztwie sztandaru bractwa strzeleckiego. Umieszczono w niej również tabliczkę zawierającą najważniejsze znane informacje o tym zabytku. W najbliższym czasie na jednej ze ścian pojawią się też pamiątkowe zdjęcia i dokumenty powstańcze. Honorowe miejsce w tej ekspozycji znajdzie niewątpliwie dar Bożeny i Michała Kołpowskich – medalion z krzyżem powstańczym.

w_naszych_sercach_1W programie spotkania znalazło się kilkanaście pieśni patriotycznych. Członkowie Koła z dużym zaangażowaniem wykonywali je przy akompaniamencie rodzeństwa Małgorzaty i Macieja (niedawnego uczestnika telewizyjnej „Bitwy na głosy”) Kujawów.

Oprócz tego – przy kawie i słodkościach – zgromadzeni obejrzeli pięćdziesięciominutowy film, który w bardzo ciekawy sposób pokazał wielkopolski zryw powstańczy, będący zwycięstwem w „najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” pt. „Zapomniane powstanie” w reż. Krzysztofa Magowskiego. Autorzy obrazu dokonali efektownego połączenia materiałów dokumentalnych, współczesnych rekonstrukcji oraz trójwymiarowych animacji komputerowych.

Ważnym punktem spotkania było wręczenie legitymacji nowym członkom Koła. Są nimi: Helena Sergiew, Zefiryna Gołembowska, Stanisław Gołembowski, Joanna Hlożek, Mariusz Hlożek oraz Grzegorz Gatkowski.