Spotkanie noworoczne w TPPW 1918/1919

Jak co roku na początku stycznia tak i tym razem członkowie Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 spotkali się, tym razem w sali konferencyjnej UMiG Skoki. Minutę ciszy na samym wstępie poświęcono  niedawno zmarłej członkini Annie Gruszce. Następnie był czas na życzenia noworoczne i przede wszystkim na wręczenie kolejnych odznak honorowych „Wierni Tradycji” . Zarząd Główny TPPW1918/1919 w Poznaniu przyznał je : Franciszkowi Baranowskiemu, Tadeuszowi Jackowi Jerzakowi i Michałowi Kołpowskiemu, a wręczała wiceprezes Koła Anna Kujawa.

Gość specjalny, prof. Zbigniew Pilarczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił zebranym wykład pt. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Bohaterowie drugiego planu. Spore zdziwienie słuchaczy wzbudzały różne ciekawostki, a jedną z nich była informacja, że w powstaniu wzięli dział nie tylko Polacy, nie tylko Wielkopolanie, ale również Niemcy, a nawet Afrykanin,  Chińczyk i Włoch, których podobizny można było zobaczyć na fotografiach. Nie obyło się też bez wzruszenia, a wywołał je szczególnie slajd przedstawiający medal przyznawany matkom poległych powstańców. Wykład sprowokował do zadawania dodatkowych pytań, na które profesor chętnie odpowiadał.

W dalszej części zebrania wiceprezes Koła Iwona Migasiewicz przedstawiła propozycję wyjazdu do podpoznańskiego Lusowa, gdzie można zwiedzić ekspozycję Muzeum Powstańców Wielkopolskich  i zobaczyć  niedawno odsłonięty pomnik Powstańca. Na bieżący rok planuje się też przechadzkę po Poznaniu trasą przygotowaną przez przewodników PTTK pt. Wielkopolanki a Powstanie Wielkopolskie.

Najważniejszym jednak zadaniem dla członków Koła na najbliższych kilkanaście miesięcy będą  przygotowania do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypadającej
27 grudnia 2018.  Wtedy też zakończy się wieloletni projekt poszukiwania informacji o powstańcach z Ziemi Skockiej, a jego zwieńczeniem będzie ufundowanie kolejnej, uzupełniającej i ostatniej tablicy pamiątkowej znajdującej się na bramie cmentarza parafialnego w Skokach. Aby móc spełniać statutowe zadania Koła polegające między innymi na upamiętnianiu i popularyzowaniu wiedzy w Skokach o czynie zbrojnym 1918/1919 postanowiono umieścić tabliczki informacyjne na budynkach, w których mieszkali byli powstańcy. O rocznicowych inicjatywach poinformował zebranych prezes Koła Krzysztof Jachna.

Podczas spotkania przy kawie i słodkim co nieco śpiewano też kolędy proponowane przez Piotra Babrakowskiego grającego na gitarze.
W miłej i twórczej atmosferze członkowie Koła spędzili piątkowe popołudnie.

Tekst i zdjęcia: Iwona Migasiewicz