3 maja br Gmina Skoki świętowała Dzień Strażaka. Tym razem na miejsce uroczystości wybrano Kakulin. I nie był to wybór przypadkowy, bo właśnie Ochotnicza Straż Pożarna w Kakulinie obchodziła 50-lecie swego powstania.
Z tej okazji do Kakulina zawitali znamienici goście w osobach: Starosty Michała Piechockiego i Przewodniczącego Rady Powiatowej Krzysztofa Migasiewicza, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP w Poznaniu Stefana Mikołajczaka, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu Jacka Michalaka i V-ce Prezesa Zarządu Powiatowego OSP w Wągrowcu Mariana Bodusa.
Nie zawiedli też gospodarze Gminy: Burmistrz Tadeusz Kłos i Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kujawa, którym towarzyszyli też miejscowi radni oraz Komendant Komisariatu Policji w Skokach Jacek Matysiak oraz Prezes Bractwa Kurkowego Krzysztof Jachna i przedstawicielka Naftobazy z Nowej Wsi Elżbieta Wroniecka. Splendoru uroczystości dodawały też delegację i poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń działających na terenie Gminy Skoki.

Obchody rozpoczął przemarsz braci strażackiej z Kakulina i współpracujących z nimi jednostek strażackich oraz gości i mieszkańców z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Mieściska na czele. Następnie na placu przed Ośrodkiem Kultury, a zarazem remizą OSP ksiądz Marek Stajkowski odprawił msze świętą w intencji „Rycerzy spod znaku Świętego Floriana”, którzy zgodnie ze swym powołaniem na co dzień służą „bliźniemu w potrzebie”.

Po uroczystościach mszalnych, których wzniosłość podkreślała Młodzieżowa Orkiestra Dęta nastąpiła prezentacja historii Jubilatki, szczycącej się własnym sztandarem nadanym jej pięć lat temu, tj. w trakcie obchodów Jubileuszu 45-lecia jej powstania, a której od 23 lat prezesuje druh Bogdan Przybysz.

Z kolei, zaszczycający Jubileusz goście, na ręce Prezesa Bogdana Przybysza przekazali życzenia, przy czym z życzeniami od Prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP jednostka otrzymała komplet bojowych hełmów strażackich.

Część oficjalną zakończyły odznaczenia dla zasłużonych członków jednostki, spośród których:
– Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Seredyński Jacek, Szawuła Roman i Raczyński Szczepan;
– Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał: Bielawski Andrzej;
– Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Przybysz Włodzimierz, Słomiński Arkadiusz i Gruszka Marian;
– Odznakę Wzorowego Strażaka otrzymali: Matuszak Adrian, Gruszka Daniel, Przybysz Sebastian, Seredyński Hubert, Pinkowski Tomasz, Kędziora Waldemar, Kędziora Edwin, Kędziora Krzysztof i Marek Paweł.

Uroczystości 3 majowe w Kakulinie zakończył wspólny posiłek i zabawa taneczna, w trakcie której bawili się wspólnie, nie tylko strażacy i oficjalni goście uroczystości, ale również mieszkańcy i wszyscy zainteresowani kulturalnym spędzeniem czasu.

Edmund Lubawy