W tym roku przypada 75 rocznica operacji Market – Garden. Podczas II wojny światowej wojska alianckie próbowały opanować mosty na Renie w Holandii. Sama operacja przyniosła duże straty i nie do końca osiągnęła zamierzony cel. W działaniach tych wzięła udział także 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, której dowódcą był gen. Stanisław Sosabowski – patron skockich „HYCÓW”.

W tym roku imprezę zorganizowaliśmy już po raz XIV lecz po raz pierwszy połączyliśmy z VI Hufcowym Rajdem Bohater.

W sobotni ranek 21 września na stacji kolejowej w Roszkowie stawiło się około 80 harcerzy i zuchów ze Skoków i Wągrowca. Po odprawie i losowaniu kolejności startowej ruszyli na szlak a wiódł on poprzez Lechlin – Roszkówko – Rościnno do bazy hufca ZHP Jarocin nad jeziorem Budziszewskim. Po drodze na punktach kontrolnych uczestnicy musieli wykazać się wieloma umiejętnościami i wiedzą. Wśród konkurencji były m.in.. Cięcie bala ręczną piłą, gra azymutowa, rozpalanie ogniska i usmażenie na nim jajka, udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie z wiatrówki i rzut granatem oraz sprawnościowy tor przeszkód. Przed dotarciem na metę czekał też obiad.

Nie był to jednak koniec atrakcji. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku w pobliskim lesie odbył się bieg na orientację. Na zakończenie dnia zeszliśmy nad jezioro, gdzie miało miejsce ognisko. W jego trakcie miało miejsce ważne wydarzenie. Otóż siódemka zuchów opuściła swoją gromadę i otrzymawszy granatowe chusty została przyjęta do „Hyców”. Nie zabrakło też śpiewów i zabaw. Miłą niespodziankę sprawiliśmy też druhence, która skończyła 18 lat – otrzymała tradycyjną harcerską maskotkę.

Następny dzień powitał nas słońcem. Pogoda sprzyjała porządkom i przygotowaniami do apelu. Na nim ogłosiliśmy wyniki i pogratulowaliśmy zwycięzcom. Jednak największa uroczystość odbyła się na koniec. Z rąk byłych członków 7SDH „HYCE” i dzięki ich pracy i staraniom drużyna otrzymała nowy sztandar.

Po wszystkim opuściliśmy nasze miejsce zakwaterowania i udaliśmy się do domów.

hm. Andrzej Surdyk HR

Zadanie pn. XIV Market Garden zostało dofinansowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki, w ramach wsparcia zadania z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży,  w tym wypoczynku dzieci i młodzieży oraz działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

galeria zdjęć z imprezy, zdjęcia harcerze 7 SDH i Tomasz Obst: