W dniach 3 – 5 X w Skokach zaroiło się od dzieci i młodzieży w szarych i zielonych mundurach. To skoccy harcerze uczcili 70 rocznicę udziału polskich żołnierzy w największej operacji powietrzno – desantowej II wojny światowej pod kryptonimem Market Garden..

Po stronie aliantów w wrześniu 1944 walczyła w Holandii pod Driel i Arnhem
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego, który jest patronem 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej „HYCE”.

Już po raz dziesiąty na terenie miasta i okolicznych terenów leśnych odbyła się harcerska impreza pod nazwą Market Garden. W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedzieli harcerze z Ostródy (po raz trzeci ), Poznania i Wągrowca..

51 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki z Ostródy – 3 patrole

14 Wągrowiecka Drużyna Starszoharcerska – 2 patrole

102 Wagrowiecka Drużyna Harcerska „RUDY” 1 patrol

8 Wągrowiecka Drużyna Harcerska „PŁOMIENIE” – 1 patrol

i gospodarze czyli Skoccy „HYCE”, którzy wystawili 3 patrole

dodatkowo trochę na zasadach gości ale bardziej, by zarazić harcerską przygodą w imprezie uczestniczył patrol zuchowy, w skład którego wchodziły dzieci w wieko 6 – 9 lat. Łącznie ponad 90 osób.

            Tradycyjnie w piątkowy wieczór po zapadnięciu zmroku parole poszły w las, by zmierzyć się z przygotowaną przez panią Katarzynę Dziel trasą biegu na orientację. DZIĘKUJEMY! Harcerze młodsi musieli odszukać 5 a starsi 7 punktów kontrolnych. Potem kolacja i przygotowania do wieczornego odpoczynku, jednak, ponieważ wielu starych znajomych długo się nie widziało noc była za krótka.

            Sobota była kulminacyjnym dniem imprezy. Najpierw poranny apel podczas którego sznury funkcyjne otrzymała nowa kadra 7 SDH

Zielony sznur przybocznego dh. Paweł Sommerfeld

Brązowe zastępowych dh dh Aleksandra Szymaś i Krzysztof Neldner.

Po uroczystościach i odprawie szefów patrole ruszył w miasto. Harcerze zobowiązani byli zaliczyć 14 punktów kontrolnych rozsianych po całych Skokach. Oto jakie niespodzianki czekały ich na trasie:

 1. Rozbicie i złożenie namiotu na czas.
 2. Rozpalenie ogniska i usmażenie na patelni jajka.
 3. Udzielenie pierwszej pomocy „postrzelonemu” przez snajpera rannemu.
 4. Nazbieranie woreczka żołędzi (Był to „bilet” na strzelnicę).
 5. Strzelanie z wiatrówki.
 6. Przeprawa linowa przez rzekę.
 7. Rzut granatem do celu.
 8. „Małpi gaj” i składanie munduru.
 9. Rozszyfrowanie wiadomości.
 10. Pakowanie plecaka.
 11. Wyznaczenie azymutu.
 12. Odczytanie wiadomości przez lornetkę.
 13. Poszukanie „min”.
 14. Rozwiązanie krzyżówki.

Jak widać zadania wymagały wiedzy, umiejętności i sprytu. Gdy uczestnicy poczuli się głodni, wyposażeni w specjalne „talony” mogli udać się na obiad serwowany przez „Bistro Nad Straganem”. Jak trudne okazały się to zadania, niech świadczy fakt, że niektórym patrolom nie udało się zaliczyć wszystkich punktów. Na godzinę 18:00 wszyscy chętni udali się do kościoła na Mszę Świętą, podczas której ks. Proboszcz Karol Kaczor wspomniał o harcerzach i polskich żołnierzach walczących przed 70 laty w Holandii.

        Na godzinę 20:00 przewidziano apel na którym zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Gościliśmy na nim brata Stanisława Grzegorzewskiego, który reprezentował Kurkowe Bractwo Strzeleckie, dzięki uprzejmości, którego mogliśmy przeprowadzić wiatrówkowe strzelanie DZIĘKUJEMY!. Bracia ufundowali też dla najlepszych strzelców dyplomy, które brat Stanisław wręczył na apelu. Na strzelnicy zostawiliśmy też biletowe żołędzi, które zostaną przeznaczone na dokarmianie zimą leśnej zwierzyny a jednocześnie trochę posprzątaliśmy cmentarz. Ale wracając do wyników przedstawiają się one następująco:

W kategorii starszoharcerskiej

I miejsce patrol „Selfi” reprezentujący 51 GDH Ostródy

II miejsce patrol „08 Zgłoś się” reprezentujący 8 WDH z Wągrowca

III miejsce patrol 102 „Rudy” reprezentujący102 DH z Wągrowca

W kategorii harcerskiej

I miejsce patrol „Stokrotki” reprezentujący 7 SDH ‘HYCE” ze Skoków

II miejsce patrol „Juch i Reszta” reprezentujący 51 GDH Ostródy

III miejsce patrol „Stępciki” reprezentujący51 GDH Ostródy

W strzelaniu z wiatrówki najlepszym okiem i pewną dłonią okazały się następujące patrole:

I miejsce patrol „Vallen Adelarsi” reprezentujący 7 SDH ‘HYCE” ze Skoków

II miejsce patrol 102 „Rudy” reprezentujący102 DH z Wągrowca

III miejsce patrol „Stokrotki” reprezentujący 7 SDH ‘HYCE” ze Skoków

Gdy opadły emocje poszliśmy jeszcze pośpiewać i pobawić się przy ognisku. Lecz październikowa noc i perspektywa rannego wstawania i porządkowania nie pozwoliła długo imprezowa. Na koniec na wieczornej odprawie opiekunów patroli dokonaliśmy podsumowania imprezy. Wszystkim przybyłym bardzo się spodobała i obiecali przybyć za rok. Szczególnie powinny uczynić to zwycięskie patrole, bowiem oprócz nagród otrzymali też nagrody przechodnie – beret i marynarkę, którą powinni przywieść za rok.

          Impreza nie była by możliwa gdyby nie ludzie i instytucje, które nam bardzo pomogły w jej przeprowadzeni i którym w tym miejscu serdecznie DZIĘKUJEMY. A byli to:

              Burmistrz miasta i Gminy Skoki pan Tadeusz Kłos

              Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Skokach pan Wiesław Sierzchuła

              Kurkowe Bractwo Strzeleckie w osobach braci Stanisława Grzegorzewskiego, Tadeusza Jerzyka, Franciszka Baronowskiego, Stefana Kubiaka

              Dyrektor Biblioteki Publicznej w kokach pani Elżbiecie Skrzypczak

              Pani Katarzynie Dziel

              Pani Karolinie Stefaniak

              Państwu Danucie i Maciejowi Teofilewskim

I wielu innym w tym rodzicom naszych harcerzy.

Organizatorzy
Zastęp „Spadochroniarze” z 7 SDH ‘HYCE” i komenda IX Market Garden 2014