turniej_3-majowy_1W dniu 3 maja swe statutowe zawody przeprowadziło Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach. Turniej rozgrywany jest w Narodowe Święto Trzeciego Maja dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczny uroczysty apel przeprowadzono przed domem Bożeny i Michała Kołpowskich, mieszkających przy ul. Ciastowicza w Skokach. Są oni potomkami dawnych braci kurkowych – Franciszka Ludzkowskiego, Wiktora Ludzkowskiego, Edmunda Ludzkowskiego, Stefana Kubackiego i Stanisława Kołpowskiego. Franciszek Ludzkowski, który urodził się w Skokach w dniu 28 listopada 1835r., z zawodu stolarz – cieśla, przez 41 lat, począwszy od 1866 r., brał czynny udział w życiu bractwa kurkowego, o czym świadczą zachowane materiały archiwalne. W bractwie pełnił różne funkcje, dostępował różnych zaszczytów – był podstarszym / wiceprezesem/, kapitanem, w latach 1889 i 1894 zdobył tytuły I i II rycerza, a w 1887 r. został zielonoświątkowym królem kurkowym. Warto przypomnieć, że córka Franciszka Ludzkowskiego, Zofia była żoną brata kurkowego Antoniego Tarkowskiego, a córka Helena – żoną Szczepana Nowickiego – także brata kurkowego, króla w 1902 r. turniej_3-majowy_2Podczas okolicznościowego apelu, na który przybyli licznie członkowie rodzin Kubackich, Ludzkowskich i Kołpowskich, w tym Jan Kubacki – honorowy prezes pilskiego bractwa kurkowego ,,Tarcza”, przybliżono sylwetki historycznych braci kurkowych, a na budynku zamieszkałym dziś przez Bożenę i Michała Kołpowskich zawieszono pamiątkową tarczę króla Franciszka Ludzkowskiego – kolejną tarczę z realizowanego przez bractwo projektu wyróżniania budynków związanych z historią ruchu kurkowego w Skokach.

W godzinach popołudniowych, na strzelnicy im.Zielonoświątkowego króla kurkowego 1939 r. Stanisława Glinkiewicza w Skokach odbyły się zawody strzeleckie. Pogoda dopisała. W turnieju głównym do tarczy zwyciężył Stanisław Grzegorzewski przed Michałem Rosikiem i Bogumiłem Rzepka, w turnieju darczyńców tryumfował Krzysztof Migasiewicz, w turnieju punktowym pań Halina Wojciechowska, turniej punktowy panów wygrał Stanisław Gołembowski, najlepszym młodym strzelcem został Kasper Grzegorzewski, a najcelniejszym strzałem zawodów może poszczycić się Janusz Stoiński, co przekazuje Krzysztof Jachna.