W ramach obchodów 95 rocznicy wybuchu największego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w Polsce patrol 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej „HYCE” w dniu 29 grudnia 2013 wziął udział w Rajdzie Szlakami Powstania Wielkopolskiego do Zdziechowy. Tam, bowiem 95 lat temu rozegrały się wydarzenia, które m.in. zadecydowały o polskości Gniezna.

Na początek trzeba było pokonać kilkukilometrową trasę z Gniezna do wsi Zdziechowa. Po drodze usytuowano 11 punków kontrolnych, na których sprawdzano naszą wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach:

 1. Pokonanie wykonanej z lin pajęczyny.
 2. Odczytanie przez lornetkę oddalonych napisów.
 3. Przekroczenie zawieszonej wysoko liny bez jej dotykania.
 4. Bieg w masce p-gaz i odczytanie ukrytych napisów w zadymionym tunelu.
 5. Strzelanie z wiatrówki.
 6. Udzielanie pierwszej pomocy (postrzelony powstaniec).
 7. Rozminowanie wyznaczonego terenu.
 8. Z zamkniętymi oczami ściągnięcie z drzewa ukrytej wiadomości.
 9. Parol powiązany folią do pakowania musiał przenieść trzy przedmioty krzesło, śrubokręt i piłeczkę pingpongową.
 10. Rozpalenie ogniska, zagotowanie wody w kociołku i zatarcie śladów ognia
 11. Odpowiedzi na pytania dotyczące Powstania Wielkopolskiego.

Przy wietrznej pogodzie, na szczęście bez deszczu, pokonaliśmy trasę w trochę więcej jak 5 godzin. Na mecie czekała nas chwila wytchnienia i ciepła kiełbaska. Po odpoczynku o godzinie 15:00 w kościele parafialnym p.w. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie ksiądz prałat Paweł Gronowski, w intencji powstańców odprawił uroczystą Mszę Świętą. Po uroczystościach kościelnych zgromadzeni, w tym wielu lokalnych włodarzy, prowadzeni przez poczty sztandarowe udali się pod zdzechowski pomnik, by oddać cześć, złożyć kwiaty i zapalić znicze bohaterom tutejszej ziemi. Dalsza część uroczystości miała miejsce przed miejscowym pałacem. Tutaj wśród huku granatów i strzałów karabinowych miała miejsce rekonstrukcja historyczna, która licznie zebranym przedstawiła realia i bohaterów sprzed 95 lat. (Zdjęcia można obejrzeć na stronie http://gniezno.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2114008,potyczka-pod-zdziechowa-zakonczona-zwyciestwem-polakow,7758816)

Na koniec, ponownie pod pomnikiem, odbył się harcerski apel, podczas którego ogłoszono wyniki rywalizacji rajdowej. Okazało się, że pokonaliśmy wszystkie patrole i wywalczyliśmy I miejsce. Jest to nasz drugi sukces rajdowy o tematyce powstańczej. Zmarznięci (niewiele pomogła ciepła herbata i grochówka), lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy do Skoków.

zdzichowa_1 zdzichowa_2 zdzichowa_3 zdzichowa_4

zdzichowa_5 zdzichowa_6 zdzichowa_7 zdzichowa_8

zdzichowa_9 zdzichowa_10