Po raz ósmy w dniach 4 – 6 X br. odbyła się harcerska operacja Market Garden. Impreza zawdzięcza swój tytuł wojskowej operacji powietrzno desantowej dokonanej przez wojska alianckie podczas II wojny światowej na terenie Holandii, której celem było opanowanie mostów na Renie. W działaniach tych brała udział polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego, który jest patronem 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej „HYCE” – głównego organizatora imprezy.

Tym razem bawiliśmy się i rywalizowaliśmy niemal w rodzinnym gronie, bowiem oprócz skockich harcerzy gościliśmy zaprzyjaźnioną z nami reprezentację 51 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki z Ostródy.

W piątkowy wieczór i noc odbyła się nocna gra na orientację. Trasę tego biegu, w lesie w pobliżu gimnazjum, ułożyła nam pani Katarzyna Dziel. Mimo, że w terenie było tylko 7 punktów kontrolnych usytuowanych przede wszystkim na skrzyżowaniu leśnych duktów, to nocne ciemności sprawiły, że poziom adrenaliny u wszystkich się bardzo podniósł. Potem kolacja i zajęcia w podgrupach, wszak niektórzy nie widzieli się od czasu letniego obozu.

Następnego dnia zadaniem patroli było zlokalizowanie na terenie Skoków 17 punktów kontrolnych ukrytych w zaszyfrowanych i rymowanych wiadomościach.
Z zadania tego najlepiej wywiązały się zastępy „Spadochroniarze” pod dowództwem Edwarda Surdyka i „Petitki” kierowane przez Julię Wasylewicz i to właśnie one w końcowej klasyfikacji okazały się najlepsze. Należy jednak podkreślić, że wszystkie patrole zamknęły się w przedziale 3 punktów. Po południu po włoskim obiedzie zebrani obejrzeli film „O jeden most za daleko”, będący filmową wizją operacji Market Garden. Z powodu wieczornego chłodu nie odbyło się ognisko. Śpiewy i zabawy zrobiliśmy więc świeczkowisko. Przebojem był tu utwór napisany wspólnie przez harcerzy ze Skoków i Ostródy do muzyki ostatniego przeboju zespołu „Piersi” „Bałkanica”. Późną nocą odbyła się jeszcze jedna uroczystość. Swoje przyrzeczenie harcerskie przy ognisku i fladze narodowej złożył Paweł Sommerfeld.

Po niedzielnych porządkach i podsumowaniu imprezy udaliśmy się do domów.
Z Ostródą umówiliśmy się na listopad. Tym razem my pojedziemy na Mazury, by wziąć udział w organizowanym przez tamtejszy hufiec Festiwalu Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Żeglarskiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam e przygotowaniu i przeprowadzeniu naszej imprezy.