85 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników wzięło udział w XII już harcerskim Market Garden. Tym razem gościliśmy przedstawicieli harcerskiej braci
z Ostródy, Poznania i Wągrowca do tego 3 skockie drużyny i stąd taka liczba uczestników.

Pierwszego dnia po apelu inaugurującym uczestnicy rozeszli się do pionów metodycznych, gdzie mieli zajęcia metodyczne dostosowane do ich wieku. Potem cisza nocna, ale nie dla wszystkich, bowiem część najstarszych harcerzy, czyli wędrowników czekała jeszcze wywózka w nieznane i samotny powrót do bazy, którą tradycyjnie był budynek dawnego gimnazjum.

Wiele ważnych wydarzeń miało miejsce podczas sobotniego, porannego apelu. Wtedy to grupa najstarszych „HYCÓW” opuściła szeregi drużyny i przeniosła się do wędrowniczego „FOCUSA”. W związku z tym konieczne okazały się mianowania nowych funkcyjnych. I tak funkcję przybocznej powierzono Karolinie Nowak, natomiast opiekę nad zastępem „ORION” przejęła Anna Adrych. Następnie patrole przystąpiły do rywalizacji oczywiście zadania były dostosowane do odpowiednich pionów. Po pokonaniu trasy przyszedł czas na porządkowanie miejsca pobytu i kończący apel. Wszyscy otrzymali gadżety miasta i gminy Skoki, nastąpiło też wręczenie odznak turystyki kwalifikowanej aż 32 harcerzom. Na koniec ci, co nie spieszyli się na pociąg poszli na ognisko z kiełbaskami. Do zobaczenia za rok.

hm Andrzej Surdyk HR