Rodzinną wycieczkę na rowerach postanowiła spędzić ponad 80 osobowa grupa mieszkańców naszej Gminy, w niedzielę 12 czerwca. Powodem tego był zorganizowany po raz trzeci przez burmistrza Tadeusza Kłosa rajd rowerowy z okazji Dnia Dziecka.

Ku uciesze organizatorów główną grupę uczestników stanowiły dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie. Rowerzyści przywitani przez burmistrza wyruszyli tradycyjnie ze skockiego Rynku o godz. 10 w kierunku Potrzanowa w trasę liczącą 21 km z metę w Indiańskiej Wiosce w Łopuchówku. Trasa wiodła przez wspomniane już Potrzanowo do Budziszewic, Starego Łoskonia, przebiegła przez piękne lasy liściaste w okolicach Brzeźna do Wojnówka, Łopuchowa, aby wreszcie zakończyć się w Indiańskiej Wiosce w Łopuchówku. Na mecie czekali na nas prowadzący tę atrakcję ludzie, którzy okazali się ogromnymi pasjonatami tematyki związanej z życiem Indian w dawnej Ameryce Północnej, nazywając siebie indianistami.

Jak na prawdziwych naśladowców tej kultury przywitali nas w strojach z tamtej epoki. Wioska Indiańska miała być atrakcją głównie dla dzieci, ale jak się okazało także rodzice byli zainteresowani żywo tematem. A więc, po krótkim odpoczynku, zapoznaniu się z regułami panującymi u naszych gospodarzy i posileniu się plackiem i kiełbaskami z ogniska wyruszyliśmy w głąb wioski gdzie w trzech tipi tematycznych nasi gospodarze przybliżyli uczestnikom rajdu podstawowe zasady codziennego życia Indian, sposoby polowania i przeżycia w dawnych czasach oraz zasady panujące w indiańskich rodzinach. W dalszej części na dzieci czekały konkursy sprawnościowe, czyli plac zabaw z przeszkodami, strzelanie z łuku (które jak się okazało bardzo przypadło do gustu także dorosłym) plucie zatrutymi strzałkami, wyścigi żółwi, rzucanie do celu dzidą, łowienie rybek itp. Po rozstrzygnięciu konkurencji przyszedł czas na malowanie twarzy i indiańskie tańce. Na koniec ponad dwugodzinnego pobytu dzieci, zwycięzcy konkursów sprawnościowych dostali nagrody. Był także czas na to, aby zrobić zakupy z pamiątkową indiańską biżuterią.

Trasa powrotna, już krótsza zawiodła nas na Rynek w Skokach po godz. 17.

Należy zaznaczyć, iż rajd ten po raz trzeci z rzędu był zorganizowany przy współudziale Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł, o czym na starcie i mecie mówiła jej skocka szefowa pani Małgorzata Szpendowska-Wylegalska. Można było także otrzymać ulotki profilaktyczne, za pomoc serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za pomoc także niezawodnym funkcjonariuszom skockiego Komisariatu Policki za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom rajdu

Do zobaczenie na trasie 🙂